tako jednostavno

Radikalna, tisuću godina stara ideja za borbu protiv vrućina: Obojimo krovove u bijelo

26.06.2023 u 11:18

Bionic
Reading

Svi znamo da ljeti lakše podnosimo vrućine obučemo li bijelu odjeću – ta boja (ako je možemo nazvati bojom), naime, odbija svjetlost. No što bi bilo kad bismo obojili krovove u bijelo? Tzv. tehnologija pasivnog hlađenja možda bi mogla spasiti mnoge živote, ali i donijeti znatne uštede

Sve što je bijelo reflektira Sunčevu svjetlost, zbog čega su na područjima s visokim temperaturama ljudi tisućljećima bojili krovove u bijelo. I dok se ova jednostavna tehnika borbe protiv vrućina odnosi na vidljiv spektar Sunčeve svjetlosti, postoje materijali koji oslobađaju i od infracrvenog (nevidljivog) zračenja te tako istovremeno mogu i ohladiti objekt.

Kad bi se ta tehnologija pasivnog hlađenja primijenila na sve građevine, teoretski bi mogla spasiti mnoge živote od negativnog utjecaja nesnosnih vrućina, smanjila bi račune za struju, ali i ohladila cijeli naš planet kojem prijeti pregrijavanje.

I dok su naši davni preci razmišljali o refleksiji svjetla, proteklih nekoliko stoljeća asfalt i katran zacrnili su urbani krajolik. Dok su to s jedne strane jeftini, vodootporni i izdržljivi materijali, s druge strane pretvaraju gradove u urbane toplinske otoke. Oni su u prosjeku za nekoliko stupnjeva topliji od ruralnih područja, a primjerice, crni krov u New Yorku može doseći temperaturu i od 90 stupnjeva.

Takve vrućine su smrtonosne. Kako piše Washington Post, u SAD-u je od 2004. do 2018. bilo 10.000 smrtnih slučajeva uzrokovanih vrućinama, a očekuju se još gore brojke kako temperature budu rasle. Zbog nesnosnih vrućina klimatizacija zgrada i kuća postala je neophodna diljem svijeta, a ona troši puno energije. Tako na nju otpada 15 posto ukupne potrošnje energije zgrada u SAD-u, a u vrućim zemljama, poput Saudijske Arabije, i do 70 posto.

  • +3
Bijele kuće Izvor: Profimedia / Autor: Paul Bradbury / Caia Image / Profimedia

Stoga su znanstvenici kao potencijalnu alternativu dugo godina proučavali tehnologiju pasivnog hlađenja. Prema procjenama američkog Nacionalnog laboratorija Lawrence Berkeley, krovovi s pasivnim hlađenjem u toplijim bi regijama smanjili hlađenje klima-uređajima za trećinu. Kad bi svi gradovi s milijun i više stanovnika u Sjevernoj Americi primijenili tehnologiju pasivnog hlađenja na krovovima i pločnicima, spriječili bismo zagrijavanje jednako onome koje nastaje zbog globalne emisije stakleničkih plinova na godišnjoj razini.

  • +10
Ljetne vrućine u Hrvatskoj Izvor: Cropix / Autor: Goran Sebelic

Pasivno hlađenje kao rješenje mnogih problema prepoznaje sve više gradova diljem svijeta. Los Angeles je 2014. postao prvi veliki grad koji se odlučio na radikalan iskorak i propisao da svi novoizgrađeni stambeni objekti moraju imati 'hladne krovove'. S vremenom su ih i Houston, Austin, Toronto, Miami Beach, Atlanta, Denver, Chicago i New York na ovaj ili onaj način uključili u svoje građevinske propise.

A i sama tehnologija je napredovala. Danas će, prema procjeni Berkeley Laba, za ljetnih popodnevnih sati bijeli krov biti za barem 31 stupanj hladniji od tamnijeg. Postoji i rješenje za one koji iz estetskih, ali i praktičnih razloga ne bi htjeli imati bijeli krov. Najnoviji materijali dostupni u različitim bojama gotovo su učinkoviti kao i oni bijeli. Primjerice granule za hlađenje krovova tvrtke 3M mogu reflektirati i do 25 posto svjetlosti, čak i u tamnim bojama. Napredniji materijali, poput polimernih filmova s različitim bojama, mogu odbijati i više od 90 posto zračenja, a u prodaji bi trebali biti dostupni u sljedećih godinu dana.