Europska komisija izvijestila je da su europski izvoznici prijavili veliko povećanje protekcionizma u prošloj godini, no naveli su i da su u 2017. godini uspjeli uvjeriti mnogo zemalja da smanje svoje trgovinske barijere
Godišnji izvještaj EK o trgovinskim i investicijskim barijerama objavljen je usred rastućih napetosti u trgovinskoj razmjenu između EU i SAD-a, nakon što je Bruxelles odgovorio kontra mjerama na carine koje je uveo američki predsjednik Donald Trump.
„Protekcionizam je samoporazan i destruktivan, i u porastu je,“ konstatira EU povjerenica za trgovinu Cecilia Malmstrom.
Primjeri trgovinskih barijera uključuju nepotrebne sigurnosne norme, administrativne umjetne prepreke ili uvozne limite koje uvode zemlje diljem svijeta kako bi otežale izvoz na svoja tržišta.
Malmstrom navodi kako je 67 novih trgovinskih barijera prijavljeno u 2017. godini, tako da je ukupno globalno sada 396 prepreka, koje potencijalno koštaju europske kompanije više od 23 milijarde eura.
Rusija je u prošloj godini imala aktivno najviše trgovinskih barijera, 36, a pratila ju je Kina, s njih 25, te Indonezija, 23. Mediteranska regija je također pokazala zamjetni porast barijera za EU kompanije, navodi se u izvješću.
Također, kaže se i da je najveći broj novih trgovinskih barijera uvela u 2017. Kina, njih 10, potom Rusija, 6, i Južnoafrička Republika, 3.
U međuvremenu, Komisija je uspjela ukloniti rekordnih 45 barijera tijekom prošle godine, utječući tako na ključne izvozne sektore – zrakoplovstvo, vozila, elektroniku, tekstile, lijekove, hranu i agrikulturu, željezo i usluge.
Izvještaj za 2017. godinu ne uključuje nove američke uvozne carine od 25 posto na željezo i 10 posto na aluminij, nametnute početkom lipnja, navodi Malmstrom te dodaje kako bi EU mogla nametnuti privremene mjere od sredine srpnja u cilju zaštite europskog tržišta od poplave željeznih i aluminijskih proizvoda namijenjenih originalno američkom tržištu.