Povodom teksta u kojem su preneseni nalazi Državne revizije o poslovanju Ministarstva zaštite prirode i okoliša pod naslovom 'Brojne nepravilnosti u Zmajlovićevu ministarstvu' prozvani su poručili da je 'netočna tvrdnja da smo za navedena parkirna mjesta mogli osigurati 'povlaštene karte' po cijeni deset puta nižoj. Upravo neracionalan iznos od 612.000 kuna za rezervaciju samo 17 mjesta za službena vozila već mjesecima ističemo kao jedan od argumenata za preseljenje, a ušteda koju ćemo ostvariti samo po ovoj stavki iznosi 612.000 kuna godišnje, dakle više od pola milijuna kuna, kako navodite'
U nastavku su dostavili i ostatak očitovanja vezano uz nalaze Državne revizije u izvješću za 2013.
'Upoznati smo s nalazima revizije, a o njima se pri preuzimanju izvješća očitovalo Glavno tajništvo koje objedinjuje informacije iz pojedinih nadležnih službi te su i javno objavljeni.
Nalazi dodatno potvrđuju nužnost učinkovitije organizacije i upravljanja resursima, što postižemo preseljenjem na novu lokaciju na kojoj objedinjujemo sva tijela iz resora zaštite okoliša i prirode', objašnjavaju iz Ministarstva na čelu s Mihaelom Zmajlovićem.
'Cijena od 612.000 kuna godišnje za rezervaciju 17 parkirnih mjesta je neprihvatljivo visoka, kao što smo višekratno i govorili u zadnje vrijeme i to je također jedan od argumenata za preseljenje. Cijenu određuje Grad Zagreb i odnosi se na rezervaciju mjesta ispred i oko Ministarstva za službena vozila. Prigovor na visinu cijene naknade poslali smo 22. listopada 2012. Gradu Zagrebu i 30. listopada 2012. dobili odgovor da je cijena fiksna i nepromjenjiva te iznosi 3.000 kuna po parkirnom mjestu za mjesec dana', ističe u reagiranju glasnogovornica Ministarstva Dijana Sušac.
Pojašnjava kako se 'povlaštene parkirne karte' koje spominje revizija kupuju za 'zonu', 'u našem slučaju za zonu II i ne može se osigurati to da se one odnose na mjesta oko ili u blizini zgrade Ministarstva, a kako se navedenih 17 službenih automobila koristi za inspekciju i dostavu, pristup automobilima nužno je osigurati odmah'.
Tri automobila za koja je revizija utvrdila nedostatke u vođenju evidencije o korištenju upotrebljavaju se, otkriva Dijana Sušac, za hitne dostave, prijevoz ministra i zamjenika ministra koji sukladno ovlastima raspolažu njima 24 sati na dan. 'Obavezu vođenja evidencije ima službeni vozač za dva automobila i svaki vozač koji koristi treće vozilo. Na obavezu vođenja uredne evidencije na dnevnoj bazi upozoreni su usmenim i pismenim putem od nadređenih i, sukladno prigovoru revizije, ovo je ispravljeno', stoji u reagiranju.
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode ustrojeno je 22. prosinca 2011. preuzimanjem dijela uprava uz bivšeg Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva te Uprave za zaštitu prirode iz Ministarstva kulture. 'Pri osnivanju Ministarstva zaštite okoliša i prirode nije proveden popis imovine i obaveza odnosno nije izvršen postupak primopredaje i razduživanja s prethodna dva ministarstva niti je to zapisnički evidentirano, no taj postupak je u tijeku. Podaci koje iznosi revizija u izvješću temelje se na djelomično dovršenom popisu, a o stvarnom stanju moći ćemo se očitovati kad se popis i razdruživanje okončaju', navodi dalje glasnogovornica.
'Radovi i oprema za centre za gospodarenje otpadom Bikarac, Marišćina i Kaštijun su u bilanci prethodnog Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva uneseni kao 'ulaganje u imovinu' te su na isti način preneseni i evidentirani u našem ministarstvu, a na navedeno u reviziji 2012. nije bilo primjedbi', podsjeća Sušac. Dodaje da je, sukladno novim primjedbama iz aktualnog revizorskog izvješća, to ispravljeno i ispravno knjiženo jer to nije imovina Ministarstva.