Njemački obrambeni koncern Rheinmetall, jedan od najvećih proizvođača oružja na svijetu, početkom ovog mjeseca otvorio je tvornicu u Ukrajini. Razbjesnilo je to Moskvu, koja je već poručila da je ta tvornica legitimna meta ruskih napada
Iz Rheinmetalla su odgovorili kako to nije prva prijetnja iz Moskve te da su njihovi poslovi u Ukrajini dobro zaštićeni. Nijemci se ne boje Rusa i još su ovog ljeta najavili da će u Ukrajini otvoriti četiri tvornice oružja. Prva od tvornica trebala bi proizvoditi borbena vozila Lynx, objavio je šef koncerna Armin Papperger.
Rheinmetall namjerava uskoro otvoriti i drugu tvornicu te planiraju proizvoditi barut, streljivo za tenkove te sustave protuzračne obrane.
Rheinmetall je ovaj tjedan objavio i da osniva zajedničku tvrtku s našim DOK-ING-om, koja bi trebala postati tržišni lider u sektoru besposadnih borbenih i neborbenih sustava (Unmanned Ground Systems-UGS)
Strateška suradnja DOK-ING-a i Rheinmetalla kao prvi cilj ima razvijanje besposadnog sustava fokusiranog na sposobnosti protupokretljivosti, a u planu je u budućnosti razviti besposadne sustave za razne namjene u potpori borbenim zadaćama. Prvi demonstrator sustava bit će predstavljen tijekom 2025. godine.
Rheinmetall se najavom gradnje četiri tvornice zacementirao kao najvažniji saveznik Ukrajine u ratu protiv Rusije.
Među prvih 20 proizvođača oružja
Dok je 2022. bio među 30 vodećih svjetskih proizvođača oružja, tvrtka se sada, prema ocjenama Defense Security Monitora i Defense Newsa, približava prvih 20. Europski partneri nabavljaju oružje Rheinmetalla za prve crte bojišta, pri čemu Papperger predviđa da će Ukrajina donositi između dvije do tri milijarde dolara prihoda godišnje.
S porastom zapadne vojne opreme poslane u Ukrajinu, posebno iz Europe, Rheinmetall se usmjerio i na popravak i obnovu. Iako se dio popravaka odvija u postojećim europskim postrojenjima, logistika postaje problematična s obzirom na sve veću raznolikost borbenih vozila i sustava koji se koriste u Ukrajini.
Oprema koja ide u Ukrajinu, poput tenkova Leopard, još se uvijek popravlja u europskim pogonima Rheinmetalla. Međutim, drugi borbeni sustavi, poput oklopnih vozila Marder popravljaju se na ukrajinskom tlu, čime se štedi vrijeme i resursi.
Nadolazeća tvornica za proizvodnju protuzračne obrane također će služiti kao mjesto za popravke. Sustavi poput IRIS-T, Geparda i Skynexa 30, koje je Njemačka već isporučila Ukrajini, koriste se za zaštitu ukrajinskog zračnog prostora.
Rheinmetall opskrbljuje Ukrajinu i drugim vrstama oružja, artiljerijskim granatama i streljivom, poput 20 mm granata za Mardere, 105 mm granata za tenkove Leopard 1, te 120 mm granata za tenkove Leopard 2. Tvrtka također osigurava osnovnu infrastrukturu za front, kao što su poljske bolnice.
Zapošljava više od 33.000 ljudi
Rast i razvoj Rheinmetalla nije ograničen samo na Ukrajinu. Tvrtka se širi globalno, nedavno su preuzeli pogon u Rumunjskoj koji proizvodi vojna vozila, od kojih će neka biti poslana u Ukrajinu.
S obzirom na rastuću potražnju za topničkim granatama i oružjem, Rheinmetall preuzima proizvodne pogone i obrambene tvrtke diljem Europe. Ova preuzimanja dio su strategije Rheinmetalla za povećanje proizvodnje streljiva iako tvrtka priznaje da će biti potrebno nekoliko godina za potpuno nadopunjavanje europskih zaliha. Rheinmetall posluje s godišnjim prihodom od 6,4 milijarde eura (u 2022. godini) i dobiti oko 750 milijuna eura. U Rheinmetallu radi više od 33.000 ljudi.
Ranije ovog tjedna objavljeno je i da će Hrvatska Ukrajini isporučiti svoje tenkove M-84 i borbena vozila M-80 te da će za vrijednost tih vozila dobiti popust na najmodernije tenkove Leopard 2. Osim Leoparda, hrvatska vojska već koristi Panzer haubice 2000, koje se smatraju najmoćnijim oružjem u sastavu hrvatske kopnene vojske.