Nakon što su se u javnosti pojavili dijelovi revizorskog izvješća za Ministarstvo gospodarstva za 2013., u kojemu je najviše prostora posvećeno Brodosplitu i navodnom neispunjavanju obveza koje je novi vlasnik najvećeg hrvatskog brodogradilišta preuzeo prilikom privatizacije tvrtke, iz splitskog škvera odgovorili su da to jednostavno - nije točno
'Nema nenamjenskog trošenja državnog novca, sve transakcije su transparentne, a ugovor o privatizaciji Brodosplita ni u kojem slučaju nije doveden u pitanje', kazao je član uprave ove tvrtke Darko Pappo za tportal.hr.
Revizorsko izvješće zamjerilo je brodogradilištu, čiji je vlasnik otprije godinu i pol dana samoborska DIV grupa Tomislava Debeljaka, trošenje državnog novca za isplatu otpremnina radnicima i transfere povezanim poduzećima umjesto na restrukturiranje, a navodno ni organizacijsko restrukturiranje nije provedeno prema planu. Informacije su dobivene od Hrvatske brodogradnje - Jadranbrod, državne tvrtke zadužene za nadzor provedbe obveza novih vlasnika u hrvatskim škverovima.
'U zadnjih godinu i pol dana od privatizacije, u potpunosti ispunjavamo sve odredbe ugovora, mjesečno dostavljamo sva potrebna izvješća, a jednom godišnje i Europskoj komisiji kao krovnom kontrolnom tijelu. Iz nama dostupnog teksta vidi se da postoji određeno nerazumijevanje načina postupka restrukturiranja: općepoznato je da smo u 2013. napravili vrlo velike promjene i mnogima je to bilo nešto u čemu se nisu do kraja snašli pa je došlo do različitih tumačenja', kaže Pappo.
Je li se državni novac nenamjenski trošio na otpremnine radnicima? Direktor Brodosplita tvrdi da to nije točno.
'Napravili smo jedinstven model zbrinjavanja svih zaposlenika i svima smo dali otkaze i otpremnine, pa i radnicima u povezanim malim društvima koja nisu imala sredstva za tu namjenu, samo kako bismo jednako poštovali sve zaposlenike Brodosplit grupe. Iz krovnog društva tim tvrtkama smo posudili novac za otpremnine, ali to su bila naša vlastita sredstva, a ne državna potpora. To je jasno kao dan i sve dokaze smo proslijedili svima koji su to tražili', rekao je Pappo.
Naglasio je da je u ovoj godini proveden niz kontrolnih nadzora u Brodosplitu i da je očito da bi se program restrukturiranja i ugovor o privatizaciji Brodosplita trebali 'uskladiti' sa stvarnim stanjem, dakako uz blagoslov Europske komisije. Između ostaloga, i zato što država sa svoje strane ne ispunjava dio ugovornih obveza.
'Država za 2013. nije izvršila svoje obveze u iznosu od 80 milijuna kuna, ali uspjeli smo to prebroditi. Razumijevajući probleme oko proračuna, izašli smo ususret i nedavno potpisali aneks ugovora kojim smo to reprogramirali. Ugovor nikada nije doveden u pitanje, međutim i jedna i druga strana moraju ispunjavati sve svoje obveze, a revizija je moguća jer svaki ugovor protokom vremena treba doraditi, poboljšati, otkloniti nejasnoće...', dodao je Pappo.
Splitski škver, po njegovim riječima, trenutačno završava dvije novogradnje za nizozemskog naručitelja, jedan brod za ruskog kupca, jedan za Plovput i jedan za vlastitu flotu - a u knjizi narudžbi ima još nekoliko brodova za prijevoz kontejnera s pogonom na plin, zatim jedrenjake za vlastitu flotu, a vjeruje da će i na drugom natječaju Ministarstva obrane za gradnju pet ophodnih brodova biti najpovoljniji ponuđač.
'U sljedećim tjednima završit ćemo pregovore koje vodimo od početka godine i javnosti obznaniti bitne poslove i ugovore koji će osigurati zaposlenost do 2018. godine', optimističan je Pappo.