jesmo li ugroženi

Štern o ruskom plinu: Dobivali smo ga i u Domovinskom ratu, a nismo ga redovito plaćali. Von der Leyen se inati, to je nakaradno

28.04.2022 u 08:54

Bionic
Reading

Može li se u Hrvatskoj dogoditi isti scenarij kao s Poljskom i Bugarskom koje su ostale bez ruskog plina bila je tema emisije Hrvatskog radija 'U mreži Prvog'

Prema tvrdnjama Ive Milatića, državnog tajnika Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, zasad nema nikakvih naznaka da bi isporuka došla u pitanje, a Hrvatska se kao i većina europskih država opredijelila za plaćanje plina u eurima.

'Ako bi se slučajno to i dogodilo, Hrvatska ima svoje alternativne pravce i svoj LNG i svoju proizvodnju. Tako da bi Hrvatska bez ikakvog problema preživjela. Bugarska ovisi devedeset posto isključivo o jednom pravcu. Hrvatska ima tri kopnena pravca i jedan morski. Imamo svoju proizvodnju i svoja polja. Mi nismo u situaciji kao neke druge zemlje', rekao je Milatić, dodavši da je Hrvatska spremna za sve scenarije te da stanovništvo nije pred ugrozom.

Domaća proizvodnja je, kaže, 800 kubika.

Energetski stručnjak Davor Štern ustvrdio je da u njegovo vrijeme kada je bio ministar pa do danas nije bilo sličnih situacija s opskrbom plina, no tada je, dodao je, i svijet bio drugačiji.

'Energenata je bilo, čak je bilo i dobre volje. Iako smo i u jeku Domovinskog rata očekivali da će Rusija prema Hrvatskoj, kao jednoj strani u sukobu, koja nije najbliža njima, početi praviti problema s isporukom plina. No, do toga nije došlo. Mi smo dobivali plin redovito, premda nismo plaćali redovito. Mi smo imali financijske probleme, dugovi su narasli do velikih iznosa, ali je sve skupa funkcioniralo', istaknuo je Štern kojeg muči 'neobjašnjivo stajalište Europske unije'. Rekao je da ga u cijeloj priči muči, za njega, neobjašnjivo stajalište Europske unije.

'Ovo na čemu se inati Europska unija i gospođa Ursula von der Leyen, nećemo plaćati u rubljima, tu se uopće ne radi o plaćanju u rubljima. Dobavljač plina plaća u dogovorenoj valuti preko Gazproma, banka pretvara novac u rublje i plaća ruskim dobavljačima u rubljima. To je jedna floskula koja će izazvati puno nepotrebnih problema. To je problem kada se političari bave biznisom', poručio je Štern i naglasio 'da su političari prepustili stručnjacima, vidjelo bi se da je to samo jedan drukčiji sustav plaćanja, te da bi se svi puno brže dogovorili i problema ne bi bilo'. Zato cijelu situaciju sada naziva nakaradnom.

Dopisnik HRT-a iz Bruxellesa Tihomir Vinković rekao je da se sluša Ursulu von der Leyen, predsjednicu Europske komisije, koja tvrdi da bi plaćanje u rubljima bilo kršenje sankcija.

'Međutim, to je na najvišim razinama. Na nižim razinama kada razgovarate s ljudima ili dobivate podatke kako se njihovi razgovori vode, onda možete saznati da direktiva, odnosno smjernice Europske komisije nisu previše jasne prema poduzećima. Nije svugdje država kupac, nego postoje poduzeća koja to kupuju, bez obzira u čijem su vlasništvu. Ali kao takva su nastupili s ruskim proizvođačima, odnosno ruskim dobavljačima', rekao je Vinković, dodavši da treba odlučiti je li to kršenje sankcija ili nije.

Razgovori će se nastaviti danas, a Vinković je naglasio da će SAD ispuniti svoja obećanja vezana uz isporuku plina