POTROŠAČI NA UDARU

Struja će na kraju ipak poskupjeti, a evo i zašto

16.02.2017 u 21:20

Bionic
Reading

Cijena struje u narednim mjesecima nesumnjivo će porasti, ali političari ne žele da to tako zvuči. Zato je ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović, nakon što je u utorak najavio da će struja poskupjeti, već u srijedu demantirao samog sebe pojašnjavajući da 'građani neće osjetiti poskupljenje struje u odnosu na lanjsku godinu'

Poslije oprečnih izjava ministra Dobrovića mnogima je ostalo nejasno što se ustvari događa s cijenom električne energije. Da pojasnimo, početkom godine cijena struje snižena je zbog smanjenja PDV-a, ali ostalo je neriješeno financiranje obnovljivih izvora energijezbog čega će cijena struje prije ili kasnije ići prema gore.

Podsjetimo, na zadnjoj sjednici Vlade uoči nove godine donesena je uredba o izmjenama Zakona o obnovljivim izvorima energije kojom je na godinu dana odgođena obveza opskrbljivača električne energije za preuzimanjem električne energije koju operater otkupljuje od povlaštenih proizvođača.

Time je spriječeno značajno poskupljenje struje do kojega je trebalo doći zbog potrebe poticanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Naime, da bi se pokrile sve obveze prema proizvođačima, naknada koju plaćaju svi potrošači za te namjene trebala se povećati s 3,5 lipe na 12 lipa po kilovatsatu.


Umjesto toga, Vlada je u sklopu porezne reforme smanjila stopu PDV-a na električnu energiju s 25 na 13 posto, omogućivši sniženje cijene za desetak posto (na prosječnu potrošnju od 3.500 kilovata godišnje to je ušteda od oko 350 kuna).

Međutim, rješavanje problema s financiranjem obnovljivih izvora je odgođeno. Ostalo je otvoreno tko će snositi taj trošak jer samo u ovoj godini, zbog novih proizvodnih kapaciteta koji su u pogonu od 2016. i 2017., treba osigurati više od milijardu kuna za poticaje zelenim proizvođačima.

Opskrbljivači strahuju da će Vlada taj tošak prebaciti na njihova leđa tako što će ih zakonom obvezati na kupnju zelene energije po višoj nametnutoj cijeni. Potrošači se pak boje da će se ta obveza ugraditi u konačnu cijenu struje.

Prema izračunu HEP-a, kad bi se naknada za obnovljive izvore povećala na osam lipa po kilovatsatu, uz smanjivanje PDV-a na 13 posto, kućanstva s prosječnom potrošnjom od 3.500 kilovatsati na godinu i dalje bi imala niže račune za struju u odnosu na 2016., i to za oko 100 kuna.

Nakon nejasnih izjava ministra Dobrovića, na kraju je i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike izdalo priopćenje u kojem pojašnjava svoje namjere, naglašavajući da će cijena električne energije za građane i nakon povećanja naknade biti niža nego 2016. godine.


'Ministarstvo čini sve kako bi spriječilo da se loše odluke bivše Vlade (SDP-HNS), a vezano uz povećanje naknada za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, prelome preko leđa građana. Kao što znate, bivša Vlada 2013. enormnim povećanjem ugovora za obnovljive izvore energije drastično je povećala potrebe izdvajanja za sustav poticaja koji su dio računa za građane. Preuzete obaveze samo za 2017. iznose 1,1 milijardu kuna, za 2018. 1,5 milijardi, a za 2019. 1,6 milijardi kuna', ističe se u priopćenju.

Na Vladi je da pronađe najbezbolnije rješenje, a kako sad stvari stoje, čini se da će na kraju trošak za obnovljive izvore biti raspoređen između građana i opskrbljivača

Za građane to znači da će novogodišnje pojeftinjenje struje biti velikim dijelom poništeno ljetnim poskupljenjem. A hoće li se nakon toga prikupiti dovoljno novca za namirenje proizvođača zelene energije, tek ćemo vidjeti.