Oko 1,1 milijarda turista putovala je u inozemstvo u prvih devet mjeseci 2024., što je 13 posto više nego u isto vrijeme 2023. i oko dva posto manje nego pretpandemijske 2019. godine, čije će brojke dostići i premašiti u nekim regijama do kraja 2024., izvijestili su u srijedu iz UN Tourisma
Pozivajući se na novo izdanje Svjetskog turističkog barometra, UN Tourism (Svjetska turistička organizacija pri UN-u) ističe da do kraja ove godine očekuje potpuni oporavak globalnog turizma od pandemijske krize, unatoč i dalje ponegdje teškim gospodarskim, geopolitičkim i klimatskim izazovima.
Rast prihoda veći od broja međunarodnih turističkih dolazaka
Barometar je već za prvih devet mjeseci pokazao oporavak većine svjetskih regija, u kojima je broj dolazaka turista veći nego 2019., kao i 'zvanredne rezultate u smislu prihoda od međunarodnog turizma, pri čemu većina destinacija za koje su dostupni podaci ostvaruje dvoznamenkasti rast u usporedbi s 2019. godinom'.
Prihodi rastu više od stranih turističkih dolazaka
Glavni tajnik UN Tourisma Zurab Pololikashvili komentira da je snažan rast prihoda od turizma 'izvrsna vijest za gospodarstva diljem svijeta, jer turistička potrošnja raste i više od broja dolazaka, što izravno utječe na milijune radnih mjesta i malih poduzeća u turizmu, pridonoseći platnim bilancama i poreznim prihodima mnogih gospodarstava'.
'Ukupno 35 od 43 zemlje s dostupnim podacima o primicima premašilo je vrijednosti prije pandemije u prvih osam do devet mjeseci 2024., a mnoge su prijavile i dvoznamenkasti rast u usporedbi s 2019. (u lokalnim valutama), u većini slučajeva znatno iznad inflacije', naglašava UN Tourism.
Među najboljima u pogledu zarade bila je Srbija, gdje su se primici više nego udvostručili u usporedbi s istim mjesecima 2019., zatim Pakistan s porastom prihoda od turizma za 64 posto, Rumunjska sa 61 posto, Japan s oko 60 posto više, Portugal s 51 posto više, a Nikaragva i Tanzanija sa po 50 posto više tih prihoda.
Turska je izvijestila o 41 posto višim prihodima, Francuska 27 posto, a u Španjolskoj je taj prihod porastao za 36 posto te Italiji za 26 posto i to najviše zbog velikog broja stranih turista.
SAD, kojeg UN Turism naziva najvećim svjetskim zarađivačem od turizma, u devet ovogodišnjih mjeseci ostvario je rast prihoda od stranih turista od sedam posto u odnosu na one iz 2019., iako su dolasci stranih turista još za par postotaka ispod te godine.
Europa predvodi oporavak
Prema svjetskim regijama, Europa se i u 2024. nametnula kao najtraženija za putovanja, pa je i najviše pridonijela brojkama, ali i oporavku turizma od pandemije, jer ju je posjetilo jedan posto više stranih turista nego 2019. u prvih devet mjeseci. To je značajno s obzirom na njezin udio u ukupnim dolascima. Time je, kao i Afrika sa šest posto više dolazaka, već premašila rezultate iz 2019. godine.
Bliski istok je posjetilo 29 posto više stranih turista nego 2019., što je i najveći porast, ali na manjoj 'bazi' nego u Europi i Africi, dok su Amerike dostigle 97 posto predpandemijskih međunarodnih turističkih dolazaka.
Azija i Pacifik još zaostaju za 2019. oko 15 posto, što je znatno bolje od 2023. kada je taj zaostatak bio oko 34 posto.
Za ljetnu sezonu u sjevernoj hemisferi iz UN Tourisma napominju da je bila jaka, s dolascima stranih turista u trećem tromjesečju koji su na 99 posto rezultata iz istog razdoblja 2019. godine.
Među destinacijama s više dolazaka stranih turista do kraja rujna 2024. nego 2019. godine izdvajaju se Katar, s čak 141 posto više dolazaka, Albaniju s porastom od 77 posto, Saudijsku Arabiju sa 61 posto više te Curaçao s 48 posto više, Tanzaniju s 43 posto više te Kolumbiju i Andoru, obje s po 36 posto više nego 2019. godine.