Tajvan je najavio kako neće uvoditi protumjere na američke carina na uvoz. S druge strane, brojne zemlje traže odgodu primjene, nadajući se kako će uspjeti dovršiti pregovore o trgovinskoj suradnji sa SAD-om
Nakon američkog uvođenja 10-postotnih carina na sav uvoz i najave recipročnih carina od 10 do 50 posto za većinu svjetskih zemalja, stižu reakcije iz svijeta.
Dok Kina namjerava odgovoriti recipročnim carinama od 34 posto, a Europska unija se nada dogovoru, pripremajući protumjere, druge su zemlje također obznanile svoje ekonomske korake.
Naime, predsjednik Tajvana Lai Ching-te izjavio je da zasad nema planova za uvođenje recipročnih carina SAD-u. Navodne se američke carine na uvoz iz Tajvana ne bi odnosile na poluvodiče, što je glavni izvozni proizvod dalekoistočne zemlje koju Kina nastoji kontrolirati.
Nema tarifne odmazde
'Suočen s američkim 'recipročnim carinama', Tajvan ne planira poduzeti tarifne odmazde i neće biti promjena u investicijskim obvezama poduzeća prema Sjedinjenim Državama sve dok su one u nacionalnom interesu', rekao je tajvanski predsjednik.
Tajvanski TSMC, najveći svjetski ugovorni proizvođač čipova, prošlog je mjeseca najavio dodatno ulaganje od 100 milijardi dolara u SAD. Uz to, tajvanske su vlasti najavile financijsku potporu drugim tvrtkama koje planiraju postupno povećavati svoja ulaganja u SAD, piše Guardian.
'U budućnosti, uz povećana ulaganja TSMC-a, druge industrije, poput elektronike, informacija i komunikacija, petrokemije i prirodnog plina, moći će povećati ulaganja u SAD i produbiti industrijsku suradnju Tajvana i SAD-a', poručio je predsjednik Lai.
Razmišljaju o odgodi
Najmnogoljudnija zemlja svijeta, Indija također ne planira odgovoriti na američke carine od 26 posto, doznaje Reuters. Indijske su vlasti, naime, proučile klauzulu u Trumpovoj odluci koja nudi mogućnost odgodie za države koje 'poduzimaju značajne korake da poprave nerecipročne trgovinske aranžmane'.
New Delhi smatra da je u prednosti nad Kinom, Vijetnamom ili Indonezijom, jer su među prvima počeli pregovore o trgovinskom sporazumu sa SAD-om.
S druge strane, Vijetnam je zatražio odgodu primjene viših carinskih stopa od 'najmanje 45 dana', koje su trebale stupiti na snagu u srijedu. Naime, Donald Trump je razrezao toj zemlji carine od čak 46 posto, što je jedna od najviših stopa.
Stoga je njegov vijetnamski kolega pozvao Trumpa da odredi predstavnika koji će pregovarati sa zamjenikom premijera Ho Duc Phocom. Vjeruje i kako će se osobno sastati s Trumpom krajem svibnja, što bi koinciralo s vremenom kad bi odgoda, ako u međuvremenu bude prihvaćena, istekla.