Rimac Automobili, Infinum i Nanobit našle su se među 1000 najbržerastućih europskih kompanija u izboru prestižnog britanskog The Financial Timesa
Kako pišu ove britanske poslovne novine kriterij za ulazak na njihov prestižni popis je godišnji rast prihoda između 2013. i 2016. godine, a promatrali su kompanije iz 31 europske države. Najzastupljenije su tehnološke tvrtke kojih je na ovogodišnjem popisu FT 1000 čak 155, a i sve tri hrvatske visoko pozicionirane tvrtke dolaze iz tog sektora.
Tako su se Rimac Automobili našli na 144 mjestu s rastom prihoda u razdoblju od 2013. do 2016. od 842 posto. Nanobit je pak u tom razdoblju povećao prihod za 331 posto, a Infinum za 319 posto.
Rimac automobili su nedavno oduševili svjetsku publiku na Ženevskom salonu automobila, gdje je predstavio svoju električnu jurilicu bez premca u svijetu. Štoviše, prošlog je tjedna proizvođač električnih vozila i baterijskih sustava iz Svete Nedelje potvrdio Autocaru kako su u svega tri tjedna od lansiranja svojeg drugog električnog hiperautomobila, modela C_Two na ženevskom autosalonu, uspjeli rasprodati gotovo čitavu planiranu količinu od 150 primjeraka, pa je izvjesno kako će Rimac Automobili osigurati još bolji plasman na budućim top listama najbržerastućih kompanija.
'Za Hrvatsku je Rimac definitivno čudo. Ljudi baš ne vjeruju u čuda i zbog toga ima toliko skepse. Prije šest godina nisam ni ja vjerovao kad me pitao da investiram u njegovu tvrtku i zbog toga sam izgubio značajan novac. Moja greška', rekao je Cvetojević za tportal kada smo nedavno razgovarali o uspjehu Mate Rimca, osnivača tvrtke Rimac Automobili.
Nanobit je tvrtka za razvoj mobilnih igara, pokrenuta u siječnju 2008. godine kao mali startup iz spavaće sobe.
'Krenuli smo iako je svijet drmala financijska kriza. Nismo imali što izgubiti. Radili smo još kao studenti u raznim programerskim tvrtkama, pa smo računali kako se uvijek možemo negdje zaposliti ako posao propadne', opisao je početke ove tvrtke njezin suosnivač i direktor Nanobita Alan Sumina.
Korak do korak izrasli su u najveći domaći studio za razvoj igara sa 103 zaposlenih, uredima u Mađarskoj i Hrvatskoj te bogatim katalogom igara i aplikacija koje su dosad preuzete više od 62 milijuna puta.
Infinum je softverska tvrtka koja je bez kredita, zajmova i vanjskih investicija u desetak godina narasla na više od sto zaposlenih i proširila poslovanje izvan granica Hrvatske.
Priča o tvrtki koja danas posluje u zemljama u rasponu od Slovenije do Sjedinjenih Država počela je prije 12 godina, kada su se Tomislav Car i Matej Špoler - dva prijatelja koji su nakon završene srednje škole u Karlovcu zajedno upisali zagrebački Fakultet elektrotehnike i računarstva - prodali mobilnu aplikaciju malezijskoj tvrtki. Novac su uložili u osnivanje tvrtke koja je do danas postala jedan od najvećih hrvatskih softverskih izvoznika.