TRGOVINSKI RAT

Trump naveliko najavljuje 'Dan oslobođenja': Što će se točno dogoditi 2. travnja?

01.04.2025 u 11:48

Bionic
Reading

Sjedinjene Američke Države ulaze u novu fazu trgovinskog rata koji je pokrenuo predsjednik Donald Trump, a ključni datum za daljnji razvoj situacije je srijeda 2. travnja. Taj je dan Trump više puta nazvao 'Danom oslobođenja', najavljujući uvođenje niza carina, odnosno poreza na uvoz iz drugih zemalja, s ciljem smanjenja američke ovisnosti o stranim proizvodima

Kako bi to postigao, Trump je najavio uvođenje 'recipročnih' carina, a one bi odgovarale onima koje druge zemlje naplaćuju na američke proizvode, piše Time.

Međutim još uvijek nije jasno na koji će se način ove mjere provesti u praksi. Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt izjavila je u ponedjeljak da će predsjednik u srijedu predstaviti plan za uvođenje recipročnih carina za gotovo sve američke trgovinske partnere, no dodala je da će detalje objaviti on sam.

Od stupanja na dužnost prije nekoliko mjeseci Trump je pokazao agresivan pristup carinskim politikama, često iznenađujući javnost naglim izmjenama planova. Stoga postoji mogućnost dodatnih kašnjenja i nejasnoća tijekom ovog tjedna.

Trump tvrdi da carine štite američku industriju od nepoštene strane konkurencije, povećavaju prihode savezne vlade te osiguravaju pregovaračku moć za postizanje povoljnijih uvjeta u međunarodnoj trgovini. No ekonomisti upozoravaju da bi visoke carine mogle imati suprotan učinak.

One se obično prenose na potrošače povećanim cijenama proizvoda, a mnogi poslovni subjekti također bi mogli pretrpjeti gubitke zbog povećanih troškova i smanjene prodaje. Već uvedene uvozne pristojbe, uz nesigurnost oko budućih trgovinskih odluka i mogućih protumjera drugih zemalja, uzdrmale su financijska tržišta, smanjile povjerenje potrošača i dovele do neizvjesnosti što se tiče poslovnih ulaganja.

Što će se dogoditi 2. travnja?

Detalji Trumpovih planova još nisu poznati. Recipročne carine mogu se primijeniti na pojedinačne proizvode, kao prosječne carine na sve proizvode iz pojedine zemlje ili na neki treći način. Stope bi mogle odražavati one koje druge zemlje već primjenjuju, uključujući njihove poreze na dodanu vrijednost i subvencije domaćim tvrtkama.

Savjetnik Bijele kuće za trgovinu Peter Navarro izjavio je u emisiji 'Fox News Sunday' da bi carine mogle generirati 600 milijardi dolara godišnje, što bi značilo prosječnu stopu od 20 posto.

Trump je spomenuo da bi one mogle pogoditi Europsku uniju, Južnu Koreju, Brazil i Indiju, među ostalim državama. U ponedjeljak je Leavitt potvrdila da je američki predsjednik razmotrio nekoliko prijedloga svojih savjetnika, ali zasad ne planira iznimke za pojedine zemlje.

Ranije odgođene uvozne pristojbe također bi mogle uskoro stupiti na snagu. Primjerice, jednomjesečno odgađanje carina na određene proizvode iz Kanade i Meksika istječe početkom travnja. Trump je ranije izjavio na društvenoj mreži Truth Social da izuzeće za meksički uvoz u okviru Sporazuma SAD-a, Meksika i Kanade (USMCA) traje do 2. travnja, no službena potvrda datuma još nije izdana, piše Time.

Koje carine stupaju na snagu?

Trump je najavio uvođenje carine od 25 posto na sav uvoz iz bilo koje zemlje koja kupuje naftu ili plin iz Venezuele, uključujući SAD, počevši od srijede. Također, uvodi nove carine na venezuelske proizvode.

Njegove carine od 25 posto na uvoz automobila stupaju na snagu u četvrtak, a na potpuno uvezena vozila bit će uvedene u ponoć. Porezi na određene automobilske dijelove planirani su tako da se postupno povećavaju do 3. svibnja.

Bijela kuća procjenjuje da će novi nameti godišnje generirati 100 milijardi dolara prihoda, no ekonomisti upozoravaju da bi ova trgovinska mjera mogla poremetiti globalne opskrbne lance u automobilskoj industriji i dovesti do viših cijena za potrošače.

Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
    +5
Donald Trump Izvor: EPA / Autor: CHRIS KLEPONIS / POOL

Koje su carine već na snazi?

Trump je 4. veljače uveo carinu od 10 posto na sav kineski uvoz, a 4. ožujka ta je stopa udvostručena na 20 posto. Kina je uzvratila nametima na niz američkih proizvoda, uključujući 15 posto na ugljen i ukapljeni prirodni plin te 10 posto na sirovu naftu. Dodatno, od 10. ožujka Peking je uveo do 15 posto nameta na ključne američke poljoprivredne proizvode.

Nove Trumpove carine na čelik i aluminij također su već stupile na snagu. Oba metala sada su podložna tarifi od 25 posto, a ranije izuzeće za čelik ukinuto je 12. ožujka, dok su carine na aluminij povećane u odnosu na prethodne pristojbe iz 2018. godine.

Kanada i Meksiko, najveći trgovinski partneri SAD-a, također su pogođeni visokim carinama. Trump je početkom ožujka privremeno odgodio uvođenje 25 posto nameta na određene proizvode iz ovih zemalja, ali je zadržao niže carine od 10 posto na kanadsku energiju i kalijev karbonat. Kanada je uzvratila protumjerama vrijednim milijarde dolara dok ih Meksiko još uvijek nije formalno nametnuo, signalizirajući mogućnost pregovora.

Mogu li se očekivati dodatne carine?

Vjerojatno da. Trump je zaprijetio novim uvoznim porezima na proizvode poput bakra, drvene građe, farmaceutskih lijekova i računalnih čipova.

Mnoge zemlje već su odgovorile ili prijete protumjerama. Europska unija najavila je carine na američke proizvode vrijedne 26 milijardi eura, uključujući čelik, aluminij, govedinu, perad, burbon, motocikle, maslac od kikirikija i traperice. U početku su planirali uvesti te mjere u dvije faze, no sada su odgodili primjenu do sredine travnja.

Dodatne reakcije očekuju se tijekom tjedna, posebice ako Trump u srijedu potvrdi pojedinosti o recipročnim carinama.