Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture nije u četvrtak ni potvrdilo niti opovrgnulo medijske navode po kojima će Prometna inspekcija zatražiti sudsku zabranu korištenja aplikacije Uber u Hrvatskoj, već su tek poručili da će poduzimati sve zakonom predviđene mjere za sve koji nezakonito obavljaju uslugu pružanja prijevoza u cestovnom prometu
"Prometna inspekcija Ministarstva mora, prometa i infrastrukture poduzimat će sve zakonom predviđene mjere prema svima onima koji ne poštuju pozitivne propise Republike Hrvatske, kao što je to radila i do sada, istovjetno i bez razlike, za sve koji nezakonito obavljaju uslugu pružanja prijevoza u cestovnom prometu", odgovorili su iz Ministarstva na upit Hine.
Pojedini mediji pišu u četvrtak da će Prometna inspekcija Ministarstva zatražiti sudsku zabranu korištenja aplikacije Uber u Hrvatskoj. Zabrana bi, pretpostavlja se, trebala bila privremena, budući da se trenutno radi na izmjenama Zakona o prijevozu u cestovnom prometu.
Na upit novinara da potvrdi pisanje medija o tome da će se zabraniti korištenje aplikacije Ubera, ni ministar mora, pomorstva i infrastrukture Oleg Butković u četvrtak nije dao konkretne odgovore. Uoči sjednice Vlade Butković je kratko novinarima kazao: "Ništa ja ne mogu zabraniti: Nisam ja taj koji zabranjuje", a nakon sjednice Vlade na isto pitanje odvratio je: "Najavljuju se velike vrućine".
Nedavno su Vlada i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture utvrdili da partneri-vozači Ubera u Hrvatskoj posluju nelegalno, budući da ne posjeduju propisanu licencu za obavljanje javnog prijevoza putnika u cestovnom prometu, sukladno odredbama Zakona o prijevozu u cestovnom prometu.
Protiv Ubera su se pobunili zagrebački taksisti, koji su za nedavnog prosvjeda, u jutarnjim satima najveće prometne špice u Zagrebu paralizirali jednu od najfrekventnijih gradskih prometnica.
Hrvatska obrtnička komora (HOK) čvrsto stoji uz svoje članove taksiste koji se suočavaju s konkurencijom Uberovih vozača. HOK nije protiv konkurencije, ako je ona legalna, rekao je nedavno predsjednik HOK-a Dragutin Ranogajec te pozvao na zabranu korištenja aplikacije Uber sve dok se njezin status potpuno ne regulira.
Američka trgovinska komora u Hrvatskoj (AmCham) te direktor za jugoistočnu Europu Ubera Davor Tremac, pak, predlažu da Hrvatska u svoje zakonodavstvo uvede tzv. unaprijed definiranu uslugu prijevoza kao novu kategoriju usluge dijeljenja prijevoza.
Unaprijed definirana usluga prijevoza podrazumijevala bi elektroničko naručivanje usluge s unaprijed definiranom procjenom cijene, puta vožnje i identiteta vozača. Liberaliziran pristup toj vrsti usluge uključivao bi pojednostavljen sustav dodjele licenci, bez ograničenja broja dodijeljenih licenci i određivanja cijene usluga, koja bi bila vođena potrebama tržišta i korisnicima usluga.
Direktor za jugoistočnu Europu Ubera Davor Tremac predlaže da vozači Ubera imaju posebne licence, da ih nadzire resorno ministarstvo, ali i da nema ograničenja broja licenci. U Uberu ne žele ni da im se ograničavaju cijene usluga.
"Žao nam je što Prometna inspekcija u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture želi zatražiti sudsku zabranu korištenja naše aplikacije u Hrvatskoj. Uber u Hrvatskoj svakodnevno upotrebljava više od 100.000 korisnika te najmanje toliko turista koji posjećuju Hrvatsku tijekom ljetne sezone. Isto tako, od rada preko aplikacije danas već više od 1.500 partnera-vozača zarađuje za život, odnosno prepoznali su rad preko Uber platforme kao odličan način za ostvariti dodatan prihod. Smatramo da je neprihvatljivo da u 21. stoljeću pojedinci pokušavaju prijetnjama i nasiljem zaustaviti rast tehnologije te slijedom toga, nadležno Ministarstvo mora reagirati na ovakav način'', poručili su iz Ubera.