Vlada je u četvrtak u Sabor uputila izmjene Zakona o gradnji i Zakona o prostornom uređenju, kojima želi digitalizirati i olakšati administrativne procedure prilikom gradnje i time ojačati konkurentnost Hrvatske i podići ju na međunarodnim ljestvicama konkurentnosti.
Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar objasnio je kako je riječ o prijedlozima kojima se želi stvoriti efikasniji, brži i jeftiniji sustav izdavanja građevinskih dozvola, u korist građana i investitora.
"Donošenjem tih zakona će se pojednostavniti, ubrzati i olakšati postupak ishođenja građevinskih i uporabnih dozvola, ali i samog građenja", rekao je Štromar.
Izdvojio je tri ključne promjene koje se predlažu u Zakonu o gradnji: smanjenje broja procedura za izdavanje dozvola, pojeftinjenje izdavanja dozvola i ograničavanje rokova javnim službama za očitovanje.
Velika novost je, kako je rekao, da projektant preuzima sve obveze investitora za ishođenje dozvola, elektronskim potpisom ulazi u sve procese i prati predmet u stvarnom vremenu.
To će, pak, smatraju u Vladi, ojačati konkurentnost i rezultirati pozitivnim učinkom na položaj Republike Hrvatske na Doing Business ljestvici.
Predloženim izmjenama zakona uvodi se sustav eKonferencije, putem kojeg će se podnositi, prikupljati i obrađivati sva dokumentacija potrebna za izdavanje građevinske dozvole, pa građani i drugi investitori neće morati odlaziti urede, nego će sve raditi državni službenik na jednome mjestu.
To znači da investitor traži od projektanta izradu glavnog projekta te potom podnosi zahtjev za izdavanje dozvole, a državni službenik "saziva" e-konferenciju te tijekom idućih 15 dana prima reakcije umreženih nadležnih institucija. Ako ih ne bude, smatra se da je sve u redu te slijedi elektroničko izdavanje građevinske dozvole.
Uvodenjem eKonferencije broj procedura u postupku se smanjuje s 22 na 10 do 14.
Kod Zakona o prostornom uređenju, uz ostalo se utvrđuje izrada i donošenje prostornih planova nove generacije u elektroničkom obliku, kao i komunikacija elektroničkim putem u postupku izrade i donošenja prostornih planova.
Objedinjeni inspektorat preuzima nadzor
Vlada je u Sabor uputila i izmjene i dopune Zakona o tržištu električne energije, kojima poslove inspekcijskog nadzora koje su provodili nadležni inspektori sukladno Zakonu o tržištu električne energije, od 1. travnja preuzima Državni inspektorat (DI).
Poslove inspekcijskog nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije, koje su obavljali inspektori Ministarstva zaštite okoliša i energetike, od 1. travnja također preuzima Državni inspektorat, što Vlada predlaže u izmjenama zakona o Zakonu o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
Premijer Andrej Plenković podsjetio je da objedinjeni DI preuzima poslove 17 inspekcija iz osam ministarstava te se očekuje učinkovit, koncentriran i fokusiran, a ne disperziran nadzor.