Talijanska banka UniCredit, vlasnik Zagrebačke banke, izvijestila je u četvrtak da je četvrto prošlogodišnje tromjesečje zaključila sa značajnom neto dobiti, uz osjetan rast prihoda od naknada i provizija
Talijanska banka UniCredit izvijestila je u četvrtak da je četvrto prošlogodišnje tromjesečje zaključila sa značajnom neto dobiti, uz osjetan rast prihoda od naknada i provizija.
Razdoblje od listopada do prosinca 2017. UniCredit je zaključio s neto dobiti od 801 milijun eura. U istom razdoblju godine ranije banka je zabilježila neto gubitak od 13,6 milijardi eura najvećim dijelom zbog otpisa kredita i rezervacija za gubitke po kreditima.
Kada se isključe jednokratne stavke, uključujući prodaju Pioneera i poljske banke PKO, neto dobit iznosila je u posljednjem prošlogodišnje tromjesečju 708 milijuna eura.
Operativni prihodi poskočili su u posljednja tri prošlogodišnja mjeseca 10 posto na godišnjoj razini i iznosili su 4,8 milijardi eura.
Najviše su u posljednjem prošlogodišnjem tromjesečju poskočili neto prihodi od naknada i provizija, za 12,3 posto na 1,68 milijardi eura.
Porasli su i neto kamatni prihodi, za 7,0 posto, na 2,58 milijardi eura.
Neto dobit od trgovanja pala je 5,2 posto, na 384 milijuna eura.
Banka je u četvrtom tromjesečju 2017. rezervirala 772 milijuna eura za nenaplative kredite, u odnosu na 9,6 milijardi eura zabilježenih u istom razdoblju godine ranije.
U cijeloj prošloj godini neto dobit iznosila im je 5,5 milijardi eura dok su 2016. godinu zaključili s neto gubitkom od 11,8 milijardi eura.
Kada se isključe jednokratne stavke, prošlogodišnja je neto dobit iznosila 3,7 milijardi eura.
Operativni prihodi zadržali su se na razini 2016. godine i iznosili su 19,6 milijardi eura.
Stagnirali su im i neto prihodi od kamata, na 10,3 milijarde eura.
Neto prihodi od naknada i provizija poskočili su pak 7,1 posto, na 6,7 milijardi eura.
Neto dobit od trgovanja smanjena je 12,6 posto, na 1,8 milijardi eura.
Banka je u ožujku prošle godine prikupila 13 milijardi eura svježeg kapitala kako bi ojačala kapitalnu osnovicu nakon značajnih otpisa. Nakon provedene dokapitalizacije stopa adekvatnosti kapitala porasla im je na 11,15 posto, sa 7,54 posto koliko je iznosila na kraju 2016. godine.
Na kraju 2017. godine stopa adekvatnosti kapitala iznosila je 13,6 posto. Kada se primijeni novo računovodstveno pravilo MFRS9 koje je stupilo na snagu početkom ove godine, iznosila je 13,02 posto.
U telekonferenciji s novinarima izvršni direktor Jean-Paul Mustier kazao je da će ove godine neto dobit banke biti između prošlogodišnjih prilagođenih 3,7 milijardi eura i 4,7 milijardi koliko su zacrtali za 2019. godinu, prenosi Reuters.