Oni ruše, i to im dobro ide. Vinkovački Eurco u 23 godine sravnio je sa zemljom oko 1100 hotela, mostova, industrijskih hala, silosa i dimnjaka u Hrvatskoj. Dok s kvalitetnom radnom snagom nemaju problema, muče ih neki drugi. U razgovoru za tportal direktor Hrvoje Merki otkriva planove ove tvrtke, kao i uspješnu formulu za pronalazak radnika
'Tržište uklanjanja industrijskih i infrastrukturnih objekata je izrazito slabo u usporedbi s periodom prije jedanaest i više godina. Jedini investitori dolaze iz turističkog sektora, ali i tih investicija je premalo', govori za tportal Hrvoje Merki, direktor Eurca, vinkovačke tvrtke koja se uz rušenje bavi sanacijom odlagališta otpada, a prema posljednjim službenim podacima Poslovne Hrvatske, u 2016. uprihodila je 173,63 milijuna kuna zaradivši 5,48 milijuna kuna.
Kako su sve investicije usmjerene u turizam, napominje, najviše posla imaju na jadranskoj obali, posebice Istri i Dalmaciji, ali i Zagrebu, dok je u ostalim dijelovima višestruko manje onih koje bi zahtijevale uklanjanje građevinskih objekata i potom gradnju novih.
'Republika Hrvatska trebala bi biti najveći investitor u prvoj fazi koja se zove uklanjanje građevina jer posjeduje najviše objekata diljem države koji su propali zbog dugogodišnjeg nekorištenja i neodržavanja. Nakon uklanjanja starih objekata i rješavanja zamršenih imovinsko-pravnih odnosa ostaje čisto zemljište, na koje bez straha može doći privatni domaći i/ili strani investitor i pokrenuti vlastitu investiciju', napominje Merki, dodajući kako pravi odgovor o tome koliko je u Hrvatskoj objekata za rušenje trebamo potražiti u Ministarstvu državne imovine.
Dok na terenu nemaju problema s kvalitetnom radnom snagom, muči ih nešto drugo.
'Problemi su razni. Od nelojalne konkurencije, koja dobiva poslove na javnoj nabavi 50 posto ispod procijenjene vrijednosti radova, a sve samo kako bi došli do bilo kakvog posla jer se nalaze u postupku predstečajne nagodbe, preko javljanja na natječaj tvrtki koje se nikada nisu bavile uklanjanjem građevina, odnosno rušenjem, niti posjeduju adekvatnu opremu za to, do problema pravilne oporabe građevinskog otpada, kao i pravilnog odlaganja ostalih vrsta otpada', odgovara direktor ove vinkovačke tvrtke koja je prošle godine sa zemljom sravnila hotel Park i ACI marinu u Rovinju za Adris grupu, srušila lovranski hotel i depadanse Splendid za Liburnia Riviere Hotele te hotel Laguna Park u Poreču.
Tijekom 23 godine postojanja ove tvrtke, ističu, uklonili su više od 1100 industrijskih i infrastrukturnih objekata, od industrijskih hala i poslovnih zgrada, preko dimnjaka, silosa, nadvožnjaka i mostova, do hotela i drugih objekata.
'Prema visini i kompleksnosti definitivno je na prvom mjestu Bakarski dimnjak, visok više od 250 metara. On je zahtijevao rušenje specijalnom tehnologijom. Naravno, svaki projekt ima svoju razinu kompleksnosti, ovisno o zahtjevima investitora, visini, površini i volumenu objekta, količinama i vrstama otpada koje treba pravilno zbrinuti i oporabiti te vrstama zaštite objekata koji se ne ruše ili infrastrukture koju treba sačuvati i zaštititi od oštećenja tijekom rušenja', objašnjava za tportal Merki.
Ovim je Vinkovčanima povjeren i posao sanacije splitskog odlagališta otpada Karepovac. Za sada, potvrđuje nam, sve teče prema definiranom ugovorenom vremenskom planu.
Zasad se nisu širili na susjedna tržišta jer su fokusirani na domaće. S radnom snagom su imali problema, ali, hvale se, uspješno su ih riješili.
'Recept za zadovoljnog radnika je jednostavan – investirati u ljude. Osim povećanja bruto plaća, povećali smo prava radnika koja su našim Internim pravilnikom jača od propisanih zakonskih prava, kao i Kolektivnog ugovora u graditeljstvu. Dodatna motivacija je organiziranje internih i eksternih edukacija, ali i briga za njihovo zdravlje. Organizirali smo nekoliko predavanja vezanih uz neurolingvističko programiranje (NLP). Najveći fokus stavljamo na komunikacijske vještine među radnicima, upravljanje promjenama i emocijama te poticanje motivacije, samomotivacije i kreativnosti kod radnika', odgovara nam direktor Eurca.
Najveći im je izazov trenutno pronaći kvalitetnog i radnika s iskustvom koji je motiviran i učinkovit. A kako dolaze do njega?
'Odgovor je vrlo jednostavan. Nema ga! Morate ga stvoriti iz početka. Ne koristimo usluge Hrvatskog zavoda za zapošljavanje niti drugih agencija. Uglavnom do njih dolazimo usmenom predajom. Postojeći zadovoljni radnici preporuče kvalitetnog kandidata i ako on prođe intervju, bude zadovoljan nama i mi njime, postaje član naše obitelji. Tako stvaramo korporativnu kulturu rada, uspjeha i učinkovitosti! To je po meni najbolji filtar', smatra Merki.
Radnici im se i samoinicijativno javljaju putem weba, a najviše su im ovoga trenutka potrebni zidari i tesari koji mogu biti grupovođe, kao i građevinski tehničari, odnosno poslovođe, mehaničari, rukovatelji građevinskim strojevima i pomoćni građevinski radnici.
'Planiramo i dalje ostati lideri na hrvatskom tržištu u djelatnosti rušenja i sanaciji odlagališta otpada, a diversifikaciju poslovanja napravili smo već prije nekoliko godina', zaključuje Merki, napominjući kako se bave i gradnjom novih odlagališta otpada, kao i kanalizacijskih i vodovodnih sustava te uređaja za pročišćavanje voda, ali i izgradnju te opremanje reciklažnih dvorišta.