Bojkoti trgovina koji traju od kraja siječnja šire se na pekarnice. Vlada je u međuvremenu odlučila proširiti popis proizvoda s ograničenim cijenama, ali i postrožiti Zakon o iznimnim mjerama kontrole cijena. Uz to, preispitala je i vlastitu odgovornost za ponovno rastuću inflaciju, odbivši interpelaciju 16 oporbenih zastupnika
Naime, inflacija je u protekla tri mjeseca, prema statističkim podacima ponovno počela rasti. Posljednji podaci Državnog zavoda za statistiku navode kako je inflacija u siječnju dosegla godišnju stopu od četiri posto, dok je, mjerena harmoniziranim indeksom, po podacima Eurostata skočila na pet posto.
S obzirom na to da se i u javnosti može čuti kako je Vlada odgovorna za rast cijena, 14 saborskih zastupnika podnijelo je interpelaciju u kojoj traže preispitivanje odgovornosti Vlade za ovakvu situaciju.
'Aktom od 20. siječnja 2025. godina 16 zastupnika je podnijelo interpelaciju. Ministarstvo financija i Ministarstvo gospodarstvo pripremilo je izvješće o tome, na čemu su sudjelovali i druga ministarstva.
S obzirom na to da je akt od 20. siječnja nestručan, ekonomski neosnovan i netočan, predlaže se da Vlada odbije interpelaciju', poručio je ministar gospodarstva Ante Šušnjar, što je prihvaćeno.
Nastavlja se bojkot
Osim toga, nastavlja se bojkot trgovina koji je započeo krajem siječnja. Štoviše, on se sada seli na pekarnice. Iz platforme 'Halo, inspektore', objasnili su zbog čega su se odlučili na taj potez.
Pekarnice su navodno reagirale na ograničenje cijene kajzerica (0,13 eura za minimalnih 40 grama) tako što su smanjile težinu peciva, ali ne i njihovu cijenu.
'Potrošače sve više zabrinjava shrinkflacija. Nekada smo kupovali kruh od kilograma, a sada većina uzima pakiranja od 400 grama koja izgledaju poput minijatura. Isto se događa s pecivima, burekom… Cijene su otišle u nebo, burek je poskupio više od 100 posto, što posebno pogađa mlade i radnike koji ovise o takvoj prehrani', poručio je Josip Kelemen, dodavši da je bojkotima trgovcima izbijeno više od 100 milijuna eura.
Stroža kontrola cijena
Vlada je uz proširenje popisa proizvoda s ograničenim cijenama, odlučila izmijeniti Zakon o iznimnim mjerama kontrole cijena. Taj je zakon posljednji put izmijenjen 2001. godine, a procijenjeno je da su pojedini trgovci u proteklom razdoblju izbjegavali ranije postavljene kontrole ograničenih cijena.
'Ovaj zakon donosimo kako bi zaštitili standard građana te osigurali održivost cijena. Zakon će omogućiti vladi donošenje ključnih mjera pri održanju standarda građana i uravnoteženja tržišta', poručio je ministar Šušnjar te naveo što su sve trgovci dužni raditi.
'Zakonom će se omogućiti praćenje cijena, jer će trgovci morati označiti i stare maloprodajne cijene iz određenog razdoblja ili određenog dana. Ovime će se uvesti mogućnost uvođenja izvanrednih mjera, koje će propisati Vlada, a kako bi se stabiliziralo tržište i spriječili procesi koji se drugačije ne bi mogli spriječiti', dodao je Šušnjar.
'Kao jedna od mjera izravne kontrole cijena prijedlogom se definira određivanje najviših cijena proizvoda. Mjera određivanja najviše cijene podrazumijeva određivanje najviše maloprodajne cijene, pri čemu nije dopušteno prodavati proizvode i usluge iznad najviše propisane cijene, ali je dopušteno prodavati po nižoj cijeni od propisane. Također, trgovac je dužan jasno, vidljivo i čitljivo istaknuti najvišu cijenu, te je istaknuti pri oglašavanju', stoji u obrazloženju na stranicama Ministarstva gospodarstva, uz dodatak:
'Trgovcima se propisuje obveza informiranja o ograničenim cijenama što uključuje isticanje odgovarajućih obavijesti kao što su vizualne identifikacijske oznake, letci i plakati s popisom proizvoda i usluga čije su cijene ograničene. Dodatno, trgovac je dužan u prodajnom objektu većem od 400 četvornih metara prodajnog prostora osigurati zasebne dijelove za prodaju takvih proizvoda, sukladno propisima o hrani i predmetima opće uporabe. Trgovci će biti obvezni prijaviti Ministarstvu gospodarstva važeće cjenike ili tarife te ih objaviti na svojim mrežnim stranicama u digitalnom obliku pogodnom za automatsku obradu. Time se želi osigurati bolja informiranost kupaca, veća transparentnost i jača cjenovna konkurentnost. Tako objavljene cijene trgovci će morati redovito ažurirati u stvarnom vremenu', navodi se.
Predviđene su i kazne
Propisane su i kazne, a Vlada je odlučila kako će biti donesen po hitnom postupku, odnosno proći će kroz jedno čitanje u Saboru.
'Tako će trgovac - pravna osoba biti kažnjen novčanom kaznom od 3000 do 30.000 eura ako ne poštuje propise o objavi, isticanju i oglašavanju cijena, ako ne pridržava ograničenih cijena proizvoda ili ne prijavi važeći cjenik i tarife na svojim mrežnim stranicama. Također, kazna će se izreći ako trgovac ne omogući korištenje softverskih alata za prikupljanje podataka o cijenama. Za nepoštivanje odredbi zakona predviđene su sljedeće kazne: odgovorna osoba u trgovačkoj tvrtki bit će kažnjena novčanom kaznom od 1000 do 4000 eura, obrtnik - trgovac od 1000 do 20.000 eura, a trgovac - fizička osoba od 1000 do 6000 eura. Osim toga, sva imovinska korist stečena prekršajem bit će oduzeta', navode iz Ministarstva gospodarstva.
'Nema više fakultativnog označavanja cijena, to je sad obveza te je uvedena i obveza označavanja cijena na internetskim stranicama, putem botova će se prikupljati cijene. Raspisali smo obvezu dvotjednog izvještavanja o kretanju cijena te da mediji izvijeste o tome tko krši zakon i za koje proizvode. Danas je tek prvi tjedan, sljedeći petak ćemo imati prve rezultate. Bili smo u intenzivnom kontaktu s trgovcima prilikom donošenja ovih mjera', poručio je nakon sjednice Vlade ministar Šušnjar.
Izraelski model
Dodao je kako postoji veliki interes za analizom kretanja cijena na tržištu, naročito od udruga za zaštitu potrošača. One su se već ponudile da će prikupljati i obrađivati dobivene podatke. Situaciju na tržištu će kontrolirati i Državni inspektorat.
'Mislim da je njihova reakcija s dodatnim sniženjem cijena jako dobra u odnosu na tržište i benefite koje trebaju dobiti s ovim. Kupci su bojkotom pokazali snagu. Govorio sam da trebamo suživot kupaca i trgovaca. Nadam se da su trgovci shvatili poruku, jer jedni bez drugih ne mogu', komentirao je Šušnjar nastavak bojkota.
'Problem cijena hrane je problem na nivou cijelog svijeta. Mi trebamo suživot jednih i drugih na realnim osnovama. Spustili su cijene više stotina proizvoda. Izmjene zakona koje će javno pokazivati cijene i udruge koje će raditi usporedbe, usmjerit će kupce tamo gdje će biti jeftinije. To je izraelski model kojeg je preuzela Italija i kojeg mi sad omogućujemo. Tržište se mijenja i dinamično je, zato smo išli u ove izmjene kojima će se cijene povlačiti i uzimati softverima i raznim alatima, kako bismo prikazali kretanje cijena', rekao je Šušnjar dodavši da bi već sljedeći tjedan zakon trebao biti izglasan.