'neprijateljsko preuzimanje'

Vlasnik Zabe ugrabio još udjela u ključnoj njemačkoj banci: Vlada se uzalud protivi

19.12.2024 u 13:01

Bionic
Reading

Talijanski UniCredit preuzima čak 28 posto druge najveće njemačke banke Commerzbank. Cilj im je stići do udjela od 29,9 posto. No, iako nisu dobili odobrenje Europske središnje banke ni za ranije investicije, uvjereni su kako će im to proći, poglavito što protivljenje njemačke vlade nije u skladu s načelom europskih integracija

Vodeća talijanska i jedna od velikih europskih bankarskih grupacija, UniCredit nastavlja s preuzimanjem udjela u drugoj najvećoj njemačkoj banci Commerzbanku. Naime, kroz pristup financijskim instrumentima osigurala je čak 28 posto udjela. Cilj je, kako navode, steći udio u njemačkoj banci od 29,9 posto. Naime, prema njemačkim zakonima, za stjecanje udjela većeg od 30 posto, UniCredit bi morao poslati javnu ponudu preostalim dioničarima Commerzbanka.

'Proces odobrenja je sada pokrenut i koordinacija s vlastima je u tijeku', prenosi Deutsche Welle navode iz sjedišta UniCredita u Milanu.

Trenutno UniCredit drži 9,5 posto udjela Commerzbanka u izravnom vlasništvu, dok je ostatak udjela vezan uz financijske instrumente. Talijanska banka još uvijek čeka odluku nadzornog tijela Europske središnje banke o povećanju udjela u Commerzbanku s devet na 21 posto. Sudeći po ranijim izjavama šefice ECB-a Christine Lagarde, to ne bi trebao biti problem.

'Po mom su mišljenju prekogranična spajanja poželjna, poželjne su banke koje se dubinom i rasponom (poslovanja) mogu istinski natjecati s drugim institucijama diljem svijeta, uključujući i američke i kineske banke', poručila je Lagarde još krajem rujna, pritom se ogradivši dodajući da njeno mišljenje neće imati veze s odlukom nadzornih tijela ECB-a.

Strateška investicija

No, kako se tada spekuliralo, članovi nadzornog tijela nisu imali ništa protiv takvog raspleta. Izvršni direktor UniCredita, Andrea Orcel, tad je poručio kako su udjeli u Commerzbanku 'samo investicija i ništa više', dok je nova izvršna direktorica Commerzbanka, Bettina Orlopp, nakon početnog protivljenja, ipak poručila kako je UniCredit 'strateški investitor - ništa više i ništa manje'.

No, taj se poslovni odnos ne sviđa još jednom strateškom investitoru i dioničaru - njemačkoj vladi. Iako je upravo vlada spasila Commezbank od propasti oslobađajući ih od poreza tijekom financijske krize 2008. i 2009. godine, sama je inicirala ovakav rasplet zbivanja. Naime, najavili su postupno smanjivanje svojih udjela, što je odmah iskoristio UniCredit, kupivši od njih 4,5 posto dionica za 702 milijuna eura.

No, s rastom interesa UniCredita, vlada na odlasku promijenila je svoj stav. Još je u rujnu kancelar Olaf Scholz cijelu priču nazvao 'neprijateljskim preuzimanjem'. Nakon tog manevra, iz vlade su poručili kako do daljnjega obustavljaju prodaju svog udjela od 12 posto u Commerzbanku.

'Odbacujemo nekoordiniran i neprijateljski pristup UniCredita. To se i dalje primjenjuje, tim više što je Commerzbank sustavno važna banka. Neprijateljski napadi i neprijateljska preuzimanja nisu primjereni u bankarskom sektoru', rekao je glasnogovornik njemačke vlade za agenciju DPA, prenose mediji.

Uzaludan otpor?

Dodao je da su iz UniCredita rekli kako je riječ o investiciji koja se može raspustiti u bilo kojem trenutku te da očekuju 'da UniCredit iskoristi ovu opciju'. 

Izrazio je i zabrinutost za zaposlenike Commerzbanka, na što upozoravaju i iz sindikata Verdi, navodeći primjer Hypo-vereinsbanka (HVB), kojeg je UniCredit preuzeo 2005. godine otpustivši pritom velik broj zaposlenika. Sindikalisti vjeruju kako če doći i do problema u kreditiranju srednjih i velikih poduzeća, s obzirom na to da je Commerzbank proglašen dijelom ključne nacionalne infrastrukture. Stručnjaci, pak, tvrde da bi se kreditiranje ovim potezom moglo i poboljšati. 

No, pitanje je koliko će svrhe imati otpor savezne vlade i sindikata u ovoj priči. Naime, iz Europske središnje banke su još ranije poručili da se otpor Berlina po njihovom mišljenju protivi načelu europskih integracija.