Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica pale nakon izvješća koje otvara pitanja o rezultatima testova eksperimentalnog cjepiva protiv koronavirusa tvrtke Moderna, koji su dan prije potaknuli snažan rasta tržišta. Dow Jones skliznuo je 390 bodova ili 1,59 posto, na 24.206 bodova, dok je S&P 500 oslabio 1,05 posto, na 2.922 boda, a Nasdaq indeks 0,54 posto, na 9.185 bodova
U ponedjeljak su Dow Jones i S&P 500 indeks skočili više od 3 posto, zahvaljujući objavi američkog proizvođača lijekova Moderne da je njegovo eksperimentalno cjepivo protiv Covida-19 dalo obećavajuće rezultate u ranoj fazi kliničkih ispitivanja.
U utorak je, pak, izvješće medicinskog portala STAT Newsa otvorilo pitanje valjanosti rezultata testova tog eksperimentalnog cjepiva, pa je splasnula nada ulagača da će cjepivo biti relativno brzo razvijeno.
Nakon što je dan prije cijena dionice Moderne skočila gotovo 20 posto, jučer je pala više od 10 posto, a pale su i cijene u nizu najvažnijih sektora S&P 500 indeksa.
„Tržište je trenutno osjetljivije na vijesti iz zdravstva nego iz gospodarstva. Naime, znamo da će u drugom tromjesečju oštro pasti američki BDP, zarade kompanija i ekonomski pokazatelji, ali ono što ne znamo, a što će pokretati tržišta bit će dobre vijesti iz zdravstvenog područja“, kaže Art Hogan, strateg u tvrtki National Securities.
U fokusu ulagača jučer su bila i kvartalna poslovna izvješća američkih trgovačkih lanaca. Zbog slabijih rezultata nego što se očekivalo, cijena dionice Home Depota pala je gotovo 3, a Kohl'sa više od 7,5 posto.
S druge strane, cijena dionice Walmarta porasla je više od 2 posto, nakon boljih rezultata nego što se očekivalo.
Dosad su kvartalna izvješća objavile gotovo sve kompanije iz sastava S&P 500 indeksa, pri čemu je njih više od 65 posto ostvarilo veću zaradu nego što se očekivalo.
Stoga analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju bile oko 12 posto manje u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su prije tri tjedna očekivali pad od 15 posto.
Početkom godine, prije koronakrize, očekivao se, pak, rast zarada za više od 6 posto.
Nakon što su u ožujku svjetske burze zbog izbijanja koronakrize oštro pale, u travnju su nadoknadile veći dio gubitaka zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim poticajima vlasti.
S&P 500 indeks porastao je gotovo 35 posto od 23. ožujka, kada je zbog koronakrize zaronio na najniže razine u više godine, pa je sada udaljen oko 13 posto od svoje rekordne razine dosegnute 19. veljače.
Posljednjih dana podršku tržištu pruža nada u oporavak gospodarstva, s obzirom na usporavanje širenja koronavirusa, što bi trebalo dovesti do normaliziranja gospodarske aktivnosti.
Pozitivno utječu i izjave predsjednika američke središnje banke Jeromea Powella da će Fed donijeti dodatne poticajne monetarne mjere ako to bude potrebno.
S druge strane, ulagači se plaše drugog vala širenja koronavirusa i sporog oporavka najvećih svjetskih gospodarstava.
I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 0,77 posto, na 6.002 boda, a pariški CAC 0,89 posto, na 4.458 bodova. Frankfurtski DAX porastao je, pak, 0,15 posto, na 11.075 bodova.