NE MOGU PRATITI KINEZE

Zadnja dva njemačka proizvođača TV-a pred stečajem

19.08.2013 u 17:01

Bionic
Reading

Nekoć su njemačka poduzeća za proizvodnju televizora bila vodeća na svijetu. No danas su na tržištu prisutna još samo dva, a i ona se teško nose s konkurencijom i pitanje je hoće li preživjeti

Njemački proizvođači televizijskih prijemnika Metz i Loewe doživjeli su i bolja vremena. Pogotovo se Loewe sada suočava s drastičnim padom prodaje i financijskim poteškoćama. Ova je tvrtka prije nekoliko tjedana morala predati i zahtjev za pomoć države. To znači da će u sljedeća tri mjeseca na njezino čelo doći osoba koju će postaviti sud, odnosno država.

Ova faza će trajati tri mjeseca, a tvrtke kojima Loewe duguje novac toliko će još dugo morati pričekati na isplatu novca. Drugim riječima, za spas ovog tradicionalnog poduzeća koje je ove godine proslavilo svoju 90. godišnjicu postojanja nije preostalo još mnogo vremena.

U Njemačkoj je 2012. godine prodano ukupno gotovo 10 milijuna televizijskih prijemnika. To i nije toliko malo, no pritom njemačka poduzeća nisu zaradila mnogo. Konkurenciju im u prvom redu čine azijski proizvođači koji svako toliko izlaze s novim proizvodima čije cijene jednakom brzinom – padaju. Riječ je o vrlo radikalnoj borbi za kupce kakvu si zapravo ne mogu priuštiti čak ni sami Azijati.

Kinezi vode igru

Sony
se, primjerice, već godinama nalazi u krizi, dok Samsungu jedino enormni uspjeh s prodajom smartphonea još uvijek omogućuje prisutnost na tržištu televizijskih aparata. Ovaj pritisak, naravno, itekako osjećaju i Metz i Loewe, njemačke firme, obje sa sjedištem u Franačkoj na jugu Njemačke. Prosječna prodajna cijena jednog televizora trenutno se kreće oko 600 eura. No prijemnici marke Metz ili Loewe su znatno skuplji. Stoga i ne čudi manjak prodaje i pad zarade.

'Situacija u kakvoj se danas nalazimo zapravo nije nova. Ona postoji već više desetljeća. Prve krizne situacije nastupile su još koncem 70-ih godina prošlog stoljeća. Tada su se na njemačkom tržištu pojavila japanska, a nešto kasnije i korejska poduzeća. Danas najveću konkurenciju čine kineske firme. Konkurencija je zbog toga toliko snažna jer Azijati nude proizvode s niskim cijenama. U međuvremenu su nadoknadile svoj tehnički zaostatak', kaže Roland Raithel, glasnogovornik poduzeća Loewe.

U početku su njemačka poduzeća pokušala pratiti cijene kakve su na tržištu nudili Kinezi, no ubrzo su promijenila taktiku. 'Naša je strategija tada postala drugačija. Konkurenciju smo pokušali potisnuti boljom kvalitetom, dizajnom i inovativnom tehnologijom', kaže Raithel.

Grundig davno otišao u stečaj

Nekoć se na tržištu takozvane zabavne elektronike isticalo još jedno njemačko ime: Grundig. Ovo je poduzeće 50-ih godina prošlog stoljeća bilo vodeće u Europi u proizvodnji radioprijamnika. 70-ih godina se Grundig preselio u Nürnberg i ovdje započeo s proizvodnjom televizijskih aparata. I na ovom polju je Grundig ubrzo postao jedan od vodećih europskih proizvođača. U to vrijeme je ovo poduzeće zapošljavalo više od 10.000 radnika. Danas ih ovdje radi manje od 200. No to nije sve. Grundig je 2003. godine prijavio stečaj i od tada ovo ime pripada jednom turskom koncernu.


Sudbinu kakvu je doživio Grundig doživjela su tijekom vremena i druga njemačka poduzeća. Zasad su se stečaju uspjeli oduprijeti samo još Loewe i Metz. 'Naše ime još uvijek simbolizira kvalitetu, a time i povjerenje. Tko kupi neki proizvod marke Metz, taj zna da će dobiti kvalitetu', kaže direktor Metza, Norbert Kotzbauer

I u poduzeću Loewe ima dovoljno razloga za nadu. Oni su s kineskim koncernom Hisense sklopili ugovor o partnerstvu, tako bi se uskoro na tržištu mogli pojaviti proizvodi marke Loewe, ali po povoljnijoj cijeni.