NERETVANSKI VOĆARI U AKCIJI

Zeznuli trgovce, prodaju mandarine preko neta

21.10.2014 u 07:20

Bionic
Reading

Neretvanski proizvođači organizirali su izravnu prodaju svojih mandarina preko interneta te na Facebooku i u raznim oglasnicima možemo pronaći najkvalitetnije mandarine po istim cijenama kao i u trgovačkim lancima

Jedan od njih rekao nam je da je od početka berbe, u protekla četiri tjedna, prodao 350 paketa.

'Jedino što mi ljudi uzvraćaju su pozitivne impresije jer godinama nisu pojeli dobru mandarinu, za što su na žalost krivi veletrgovci i sustav koji je namješten tako da se preko njih prodaje mandarina, a oni prodaju drugu, treću, četvrtu ili petu klasu u trgovinama', izjavio je za tportal neretvanski voćar koji je htio ostati anoniman zbog velikog broja narudžbi na koje mora odgovarati.

'Recite samo da ima više proizvođača koji ovako prodaju i da se kvalitetne mandarine mogu nabaviti po toj cijeni. Sada imam jako puno narudžbi, a kada biste objavili moje ime, onda bi ih bilo na tisuće, pa ne bih uspio sve kontrolirati', objasnio nam je.

Mandarine se prodaju po tri i četiri kune, a paketi različitih težina šalju u sve naše gradove.

Drugi proizvođač organizirao je raspored ovako: 'Svježe ubrane mandarine očekujte istog dana u svom domu. Pakete svakodnevno šaljemo za Zagreb, Karlovac, Split, Zadar i Šibenik u za vas odgovarajućem terminu. Za Rijeku i Opatiju pakete šaljemo utorkom, četvrtkom i subotom!', navodi u opisu svog oglasa voćar čije mandarine koštaju četiri kune, uz napomenu da je 'od danas još povoljniji'.

Neretvani su tako krenuli u akciju da bi prodali oko 80 tisuća tona mandarina, koliko će ih ubrati ove godine, s obzirom da nemaju više osigurano tržište Rusije, u koju su do sada izvozili oko četvrtine uroda. Istovremeno su trgovački lanci i veletrgovci srušili cijenu mandarina na nevjerojatnu kunu, što je još krajem rujna bilo nemoguće zamisliti.

Dio ih se oglašava na stranicama Finoteka.com, projektu Hrvoja Kolmana, koji tako povezuje proizvođače i kupce izravno, bez posrednika. Na Finoteka.com registrirano je posljednjih sedam godina oko dvije tisuće domaćih proizvođača koji nude sve vrste prehrambenih proizvoda, a potporu portalu daju općine u kojima su registrirani ti proizvođači.

'Treba se dogovarati s proizvođačima jer sve ovisi o kvaliteti, cijeni i mjestu isporuke. Naravno, jednostavnije je dogovoriti isporuku većih količina, a ne samo koji kilogram, pa se zato nekoliko kupaca često dogovori i zajednički kupe više mandarina, limuna ili drugog voća i ostalih proizvoda', rekao je Kolman.

Hrvatskim proizvođačima mandarina do kraja godine na raspolaganju je pomoć Europske komisije za predaju 10 posto od svog godišnjeg uroda centrima i ustanovama socijalne skrbi, dječjim vrtićima i školama, bolnicama, zatvorima i humanitarnim organizacijama.

Hrvatska ima pravo na pomoć za desetinu ovogodišnjeg uroda, i to za jabuku 3,05 kuna po kilogramu, a za mandarinu 3,90 kuna po kilogramu. Odobrene količine obuhvaćene ovom izvanrednom subvencijom iznose ukupno 4.050 tona za jabuke te 7.900 tona za mandarine.

Radi se o mjeri povlačenja voća i povrća s tržišta kojom Europska komisija ublažava poremećaj nastao ruskim embargom. Budući da se radi samo o desetini uroda, proizvođači svejedno moraju pronaći kupce za svoje voće, a to znači pokriti proizvodne troškove, platiti berače, ambalažu, skladištenje i transport.

Zahvaljujući voćarima koji su oglasili svoje mandarine, građani sada mogu izabrati hoće li ih kupiti u trgovačkim lancima, po istoj cijeni od koje profitiraju velike tvrtke, ili malim proizvođačima, koji će ovogodišnjom zaradom financirati sljedeću proizvodnu godinu.