tržišni poremećaji

Zimske zalihe plina u Europi nisu više toliko sigurne: Sve vrlo brzo može poći po zlu

08.11.2024 u 12:42

Bionic
Reading

Europa je uspjela prebroditi dvije uzastopne zime otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu te iskoristila plin kao geopolitičko oružje. Blage zime i puna skladišta plina omogućili su stabilnost opskrbe, no kako ponovno ulazimo u hladnije mjesece, trgovci i analitičari izražavaju zabrinutost

Ovogodišnja zima mogla bi donijeti složenije izazove jer je Europa sada povezana s globalnim energetskim tržištima više nego ikada, posebno zbog smanjenja ovisnosti o ruskom plinu, a on je dolazio plinovodima.

Oslanjanje na ukapljeni prirodni plin (LNG)

Kako bi smanjila ovisnost o ruskom plinu, Europa je počela koristiti ukapljeni prirodni plin (LNG) iz različitih svjetskih izvora. Međutim LNG je globalna roba što se šalje kupcima koji nude najviše cijene, a zbog ograničene ponude Europa mora konkurirati Aziji, velikom potrošaču tog energenta. To znači da cijene plina tijekom hladnih mjeseci mogu značajno porasti kako bi privukle brodove s LNG-om na europske obale.

Prema podacima, LNG je 2021. činio tek 20 posto europske opskrbe plinom dok je ruski plin činio 30 posto. Danas LNG pokriva čak 34 posto potreba za plinom, a ruski plin sveo se na simboličan postotak. Međutim konkurencija između Europe i Azije kad je u pitanju ovaj resurs posebno je intenzivna u zimskim mjesecima, u kojima raste potražnja za grijanjem, piše Financial Times.

Stabilne zalihe, ali moguće su promjene

Trenutno su europska skladišta plina puna, no trgovci napominju da 'sve vrlo brzo može poći po zlu' uz nekoliko poremećaja u opskrbi. Prošla su dva blaga zimska razdoblja koja su omogućila Europi smanjenje potrošnje plina i LNG-a, ali procjene za ovu zimu temelje se na 'normalnim' vremenskim uvjetima, što bi moglo dovesti do veće potrošnje nego prethodnih godina.

Zabrinjava i nadolazeći istek ugovora o tranzitu plina između Ukrajine i Rusije, jedne od rijetkih preostalih ruta kojom ruski plin i dalje dolazi do Europe. Taj ugovor istječe 31. prosinca, baš kad bi potrebe za grijanjem trebale dosegnuti svoj vrhunac. Ako se dotok ruskog plina kroz Ukrajinu ne nastavi, Europa bi se mogla suočiti s ozbiljnim pritiskom na tržište LNG-a.

Geopolitički rizici i ograničena ponuda

Osim potencijalnog prekida transporta ruskog plina kroz Ukrajinu, nesigurnost povećavaju napetosti na Bliskom istoku. Svaka eskalacija koja bi dovela do zatvaranja Hormuškog tjesnaca, kroz koji prolazi 20 posto globalne opskrbe LNG-om, mogla bi ozbiljno ugroziti dostupnost ovog energenta na tržištu.

Uz to, rast proizvodnje LNG-a ograničen je ove godine zbog kašnjenja u pokretanju novih izvoznih postrojenja. Prema analitičkoj tvrtki Kpler, ove će zime globalnom tržištu biti dodano tek 2,5 milijuna tona LNG-a, što je samo četvrtina novih količina u odnosu na prošlu zimu.

Više cijene umjesto stvarne nestašice

Analitičari vjeruju da Europa neće ostati bez plina, no predviđaju značajan rast cijena. Peter Thompson, direktor konzultantske tvrtke Baringa, naglašava da je 'veći rizik po pitanju cijene nego količine', s obzirom na to koliko bi Europa mogla morati platiti da osigura dovoljno LNG-a za zimu. Na vrhuncu energetske krize 2022. godine cijene plina u Europi dosegle su rekordne razine, prelazeći 300 eura po megavatsatu. Takve visoke cijene omogućile su Europi da privuče LNG, čak i po cijenu toga što su ga zemlje u razvoju morale otpisati zbog previsokih troškova.

Ova zima mogla bi donijeti slične probleme. Ako Europa potroši svoje zalihe do razine ispod uobičajenih, nadopunjavanje skladišta plina do iduće zime moglo bi postati veliki financijski teret. EU-ovo nadzorno tijelo za energiju, Acer, u svojem je izvješću upozorilo da bi visoko povlačenje plina ove zime moglo primorati europske kupce da povećaju konkurentnost na tržištima LNG-a, što bi dodatno podiglo cijene.

Utjecaj kraja zime na iduće razdoblje

Na kraju zime razina preostalih zaliha plina određuje koliko je energije potrebno za ponovno punjenje skladišta u sljedećih šest mjeseci. Prošle dvije zime Europa je završavala s otprilike 60 posto punih skladišta, što je olakšalo nadopunu. Međutim, ako se predviđanja ostvare i Europa završi ovu zimu sa skladištima punim samo 45 do 55 posto ili čak nižom razinom, mogla bi se suočiti s većim izazovima tijekom ljeta, kada se skladišta moraju pripremiti za iduću zimu.

Ovisnost o LNG-u znači da bi, čak i u mjesecima u kojima potražnja opada, Europa mogla morati plaćati visoke cijene da bi napunila svoja skladišta. Prema riječima jednog trgovca plinom: 'Uvijek ćete imati plin. Pitanje je samo po kojoj ćete ga cijeni dobiti.'