Tijesto za kruh staro desetljećima, ratovi proizvođača cole, muškarcima namijenjene reklame za cheeseburgere… i još mnogo čim drugim bavi se nova dokumentarana serija 'Messy History Of American Food'.
Načini na koje Amerikanci proizvode, reklamiraju i konzumiraju omiljenu hranu već desetljećima fasciniraju ostatak svijeta. Nije ni čudno, jer imaju kompliciranu i zanimljivu povijest staru koliko i sama nacija – a ponekad i stariju. Nova serija u produkciji Thrillista, koja se neposredno prije ljeta pojavila na kanalu Discovery+, ispituje i slavi podrijetlo svega - od kruha preko žitarica do čokolade, i ne zaobilazi baš ništa.
Niti sami Amerikanci vjerojatno ne shvaćaju koliko točno povijesti počiva u običnome pecivu koje svako jutro kupuju u trgovini na uglu ili u limenci Coca-Cole koju otvore kad im ustreba popodnevni kofeinski užitak. S epizodama koje se fokusiraju na tako bezazlene i široke namirnice kao što su kruh i hamburgeri, 'Messy History of American Food' duboko zaranja u izvanredne detalje o stvarima koje Amerikanci jedu svaki dan ili, u slučaju pilećih krilaca, stvari bez kojih nije potpun niti jedan Super Bowl party.
Recimo, jeste li znali da u San Franciscu postoji pekara koja koristi starter od kiselog tijesta iz 19. stoljeća? Ili da Coca-Cola nije bila jedino gazirano piće koje je nekad sadržavalo sumnjive tvari? Serijal predstavlja ove činjenice s kombinacijom arhivskih snimaka isprepletenih intervjuima s, primjerice, prodavačima čokolade i poklonicima bezalkoholnih gaziranih pića, ali i Thrillistovim vlastitim stručnjacima za hranu kako bi gledateljima pružili kratak pregled svih 'zbrkanih' detalja.
No, budući je serija posve iskrena i otvorena, sve nije samo zabava i igra. 'Messy History', naime, pazi da ne zataška mračnije detalje, kao što je podrijetlo indijanskog prženog kruha, koji se izvorno pripremao koristeći iznimno nezdrave odbačene sastojke koje su Indijanci dobili nakon što su europski doseljenici preselili plemena u rezervate i prisvojili njihova lovišta. I doista - ne postoji način da se istraži čitava povijest nečega tako višeslojnog kao što je hrana, a da se ne suoči sa stvarnošću, odnosno zašto je hrana takva kakva jest. No, spremnost da se ne bježi od tih priča čini daleko bogatiji doživljaj gledatelja.
K tome, prisutna je i tema koja se provlači kroz mnoge epizode serije, a odnosi se na to da je većina namirnica koje Amerikanci uzimaju zdravo za gotovo zapravo proizvod imigranata. Naime, većina stvari koje držimo čisto 'američkim' uopće nije takvo. Recimo, bagel (kolutasto pecivo od kvasnog pšeničnog tijesta, koje se prvo kratko kuha u vodi, a zatim peče) u New York su donijeli poljski Židovi, korejski restorani osmislili su ljuta pileća krilca, a kiselo tijesto potječe od Meksikanaca koji su putovali u Kaliforniju u doba Zlatne groznice. Uglavnom, mnogo toga što Amerikanci jedu dolazi s nekog drugog mjesta i sa sobom nosi društvene složenosti i inovacije mnogih generacija.
'Messy History of American Food', serijal koji će se vjerojatno pojaviti i na kanalu Discovery koji mogu putem kabelske televizije gledati i mnogi domaći gledatelji, sa svojim polusatnim epizodama predstavlja lagano i zabavno, ali vrlo temeljito istraživanje pojedinih tema u svakom od svojih nastavaka. Saznat ćete zašto Hershey's čokolada ima poseban okus, zašto je narezani kruh bio tako revolucionaran izum i zašto je točno toliko fast food lanaca koji nude hamburgere odlučilo da je najbolji način za reklamiranje svojih proizvoda snimanje supermodela kako ih jedu dok peru automobile.
A nešto će se dodirnuti i nas samih, barem u prehrambenim stvarima koje smo preuzeli od Amerikanaca. Nakon gledanja 'Messy History of American Food', recimo, zdjelicu kukuruznih pahuljica, koje možda jedete svakog jutra, više nikad nećete gledati na isti način.