KOMENTAR ĐURĐICE KLANCIR

Kad Milanović zaobilazi poštenje

14.03.2013 u 09:45

Bionic
Reading

DORH je za moguće nezakonitosti u 'slučaju Ostojić' saznao nakon što im je novinar HRT-a uputio upit, 14. veljače ove godine. Jakovčić, Kajin i pola Istre te Županijsko državno odvjetništvo znali su za sve to godinama, ali Mladen Bajić je saznao tek 14. veljače. A kad je za slučaj doznao Zoran Milanović?

Još od subote kada je objavljena ostavka ministra Veljka Ostojića premijer Milanović nije obrazložio zašto je tu ostavku prihvatio. Čujemo samo da je to 'nažalost' učinio.

Sam ministar oglasio se samo priopćenjem da ostavku podnosi zbog 'pritisaka'. Nema traga kajanju, nema traga promišljanju je li činjenica da je sudjelovao u kupoprodaji zemljišta koje je čarolijom lokalne vlasti kojoj je i sam pripadao udvadesetpeterostručilo cijenu i donijelo fantastičnu zaradu njegovoj obitelji nespojiva s idejom političkog rada u ozbiljnijim demokracijama.

Dakle, nemamo premijera koji je kadar izaći pred ljude i reći, na primjer, nešto posve jednostavno: U ovoj Vladi želim samo poštene političare.

Možda je izostanak ove rečenice zapravo znak da je osvijestio da to niti ne može reći?

Ili: dragi novinari, pitajte, propitujte, to je vaš posao, vi ste ti koji nas tjerate na ponovno preispitivanje. Sumnjajte. To je vaš posao.

Ali, premijer ne dopušta ni sumnju. 'Ne dopuštam ovo pitanje, pa nije ovo policijsko ispitivanje! Ovo je prevršilo sve granice', izgovorio je premijer Zoran Milanović i presjekao tako svaku mogućnost da Darko Lorencin starta kao ministar turizma drugačije i bolje nego njegov prethodnik. Novinari su naravno htjeli znati kako je novi ministar turizma, 2010., tada još kao lokalni političar, dobio dva velika stambena kredita u istoj banci (Hypo) na rok otplate od 25 godina. Treći, znatno manji, dobio je 2008. godine u drugoj banci. Ali premijer nije dao da se novog ministra išta pita o tome, za njega je, izgleda, propitivanje o imovini političara, kreditima i odnosima s bankama, nedopustivo, prizemno, neprimjerno.

Premijer osobno otklonio je tako i zadnju mogućnost interpretacije da je Ostojićeva ostavka donijela ikakav pomak u ovoj Vladi. Ili da je on osobno, kao političar, naučio nešto.

Uostalom, i on, premijer, i novi ministar Lorencin, naglašavali su uspjehe prethodnog ministra, Veljka Ostojića. Premijer je, dapače, naglasio da je kolega 'nažalost' morao otići.

Smjena ministra turizma, koja se činila na prvi pogled neizbježna i jednostavna, ogolila je u potpunosti neugodnu ranjivost Vlade Zorana Milanovića. Nemogućnost da se pomakne idejno, ljudski, moralno. Vrijeme je da se prestane maštati o popravljanju ove ekipe. To je to.

Darko Lorencin, novi ministar iz iste stranke, IDS-a, svoj prvi posao dobio je upravo od maknutog Veljka Ostojića. On je, kažu, njegov politički otac, uzor. Kod Lorencina pronalazimo taj sitan vez stambenih kredita kojima konkurira samom predsjedniku IDS-a, Ivanu Jakovčiću, doajenu kompleksne kombinatorike državna funkcija-privatna tvtka-bankovni krediti koji gostujuću u emisiji HRT-a Nedjeljom u 2 pred Aleksandrom Stankovićem nikako nije mogao precizno izračunati sve svoje rate kredita. Dvanaest godina Darko Lorencin bio je šef Istarske razvojne agencije, dakle imao je uvid u razvojne planove regije, a istodobno (do 2009.) bio je član NO Terra Firme, investicijskog fonda koji se bavio ulaganjem u nekretnine, što ga automatski stavlja u sukob interesa. Po rasporedu Kukuriku koalicije dobio je mjesto u Čačićevom ministarstvu a ostat će zabilježen i po tome da je oko Plomina 2 imao posve suprotan stav od vlastite stranke i slijedio je 'prougljen' liniju Ratka Čačića te pisao Zakon o strateškim ulaganjima a sada ga provladini mediji predstavljaju kao veliku kadrovsku pobjedu premijera Milanovića nad Ivanom Jakovčićem. Istodobno, Jakovčić ga predstavlja kao drugog čovjeka IDS-a i pozdravlja njegov izbor. Prevedeno: dobili smo 'dečka iz ekipe', sad je s jednima, sad je s drugima. On sada okuplja ekipu za novi, postjakovčićevski IDS, ali činjenica je da je stasao i učio na Jakovčićevom i Ostojićevom modelu.

Kakav bi bio odgovor kada bismo mogli pitati i saznati je li i Lorencin znao za Ostojićevu pretvorbu zemljišta?

Ivan Jakovčić je izjavio da je on znao. Odavno.

Cijeli taj poduzetnički zahvat obitelji Perić-Ostojić odigrao se prije 8-9 godina. Sada se već zna da ga je istraživalo i Županijsko državno odvjetnišvo. Zapravo, kako je rekao IDS-ov prebjeg Damir Kajin, odavno se to sve zna.

Je li znao onda i Zoran Milanović? Odnosno, kada je saznao?

U sjeni cijelog skandala ostalo je priopćenje DORH-a: oni su kažu za moguće nezakonitosti saznali nakon što im je novinar HRT-a uputio upit, 14.veljače ove godine. I Jakovčić i Kajin i pola Istre, i Županijsko državno odvjetništvo znali su za sve to godinama, ali Mladen Bajić je saznao tek 14. veljače.

Prijeti li i ovoj istrazi da ostane vječno 'u tijeku'?

Hoće li ikada cijeli slučaj oko ove Ostojićeve pretvorbe zemljišta usred Istre biti rasvjetljen, do kraja, do zadnjeg učesnika, svjedoka i sudruga? Što ako Ostojiću pukne film jer je,eto, on sada izvučen i osramoćen a mnogi drugi koji su činili isto ili slično – nisu?

Ako predsjednik stranke partnera u koaliciji na vlasti posve otvoreno kaže da je on sve to znao godinama, je li i on odgovoran? Ovako ili onako? No, nije li i Zoran Milanović još prije stvaranja koalicije znao s kime gradi koaliciju? On se sigurno ne čudi živopisnim spojevima privatnog-državnog-bankarskog u imovinskim karticama IDS-ovih lidera.

Možda je to glavni uzrok te premijerove nervozne želje da se ta pukotina s ministrom turizma i IDS-om ne produbljuje, da se to sve skupa riješi, što prije, na brzinu. Da se ne kopa po imovinskim karticama. Možda se premijer prepao mogućih smjerova, dubine istrage, ali i inzistiranja da se isti kriteriji primjene na sve ministre u Vladi.