U sklopu četverodnevnog programa 'Vizualni studiji danas: moć slika' u Zagreb dolaze vrhunski teoretičari vizualnih studija iz cijelog svijeta
Na konferenciji za novinare predstavljen je program konferencije 'Vizualni studiji danas: moć slika' koja će se održati u Zagrebu od 7. do 10. studenoga.
Prva dva dana, 7. i 8. studenoga, donose gostovanja 40 vrhunskih inozemnih i domaćih teoretičara, među kojima je i jedan od najpoznatijih svjetskih teoretičara vizualne kulture i teorije medija, W. J. T. Mitchell, s izlaganjem pod nazivom 'Gledanje ludila: neprisebnost, mediji i vizualna kultura'.
Predavanja će održati i Marquard Smith sa Sveučilišta Westminster u Londonu i Michele Cometa sa Sveučilišta u Palermu.
Program konferencije podijeljen je na 12 tematskih kategorija: Vizualni studiji i sveučilišni nastavni program, Estetika novih medija, Pozicije teorije u globalnoj vizualnoj umjetnosti, Pozicije teorije u hrvatskoj vizualnoj umjetnosti, Filmski studiji i disciplinarna grananja, Slike i društvene znanosti, Nove teorijske perspektive u vizualnim studijima I, Nove teorijske perspektive u vizualnim studijima II, Studiji mode danas I, Studiji mode danas II, Performans, tijelo, slika i Pogled Drugoga.
Konferencija je organizirana u sklopu aktivnosti radne grupe Visual Culture in Europe i četvrti je događaj te vrste, slijedom prethodnih održanih u Londonu (2010), Barceloni (2011) i Trondheimu (2012).
Osvrnuvši se na ime konferencije Krešimir Purgar istaknuo je da je jedan od ciljeva konferencije ispitati koji su teorijski dometi vizualnih studija te kako mogu funkcionirati kao akademska disciplina.
Urednik časopisa Tvrđa Žarko Paić prisjetio se začetaka ideje za konferenciju kazavši da se ona javila još 2007. kad je održan simpozij 'Vizualna konstrukcija kulture'.
Marija Borovičkić, glavna urednica i koordinatorica programa Subversive Art&Theory koji se održava u ZKM-u i Kinu Europa 9. i 10. studenoga, izdvojila je njegove najzanimljivije dijelove.
'Bit će predstavljene dvije knjige: 'Umjetnik radi. Srodnost umjetnosti i kapitalizma' Bojane Kunst i 'Kronotop hrvatskog performansa: od Travelera do danas' Suzane Marjanić, kazala je.
Borovičkić je izdvojila i Mitchellovo predavanje koje je na rasporedu u subotu u 17 sati te intrigantan ceremonijalni performans u javnome prostoru umjetnice Tajči Čekada, kao i performans jednog od naših najpoznatijih umjetnika, Siniše Labrovića.
Više informacija o programu dostupno je na internetskim stranicama.