Službeni programi Kontroverzni dox i Stanje stvari među najpopularnijim su programima ZagrebDoxa. Ove godine čak s 21 filmom propituju neke od najvažnijih političkih tema i kontroverzi današnjice, od aktualnih promjena u Grčkoj i sudbina istaknutih boraca za slobodu informacija Swartza i Snowdena do vrućih domaćih tema o Titovim 'odredima smrti'
Od razotkrivanja nisu ostale pošteđene ni ekološke ni ekonomske manipulacije, a ni seksualna prijestupništva.
Iz programa Stanje stvari organizatori izdvajaju francusko-grčki dokumentarac 'Nada na kocki' Aleksandra Papanikolaua i Emilie Januku, u kojem se izbliza upoznajemo s predsjednikom Sirize i novim grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom. Redatelji prate Ciprasa tijekom godine dana, od prekretničke izborne kampanje 2012, kada je Koalicija radikalne ljevice postala druga najveća grčka stranka, do lipnja 2013, kada je bivša grčka vlada ugasila javnu TV postaju ERT. Upoznajemo Ciprasovu osobnost, političke stavove i ambicije i odnose u stranci te saznajemo kako se gradila strategija i drugačija budućnost zemlje u ekonomskom kolapsu.
Film 'Killswitch' Alija Akbarzadeha, također iz programa Stanje stvari, govori o borbi za kontrolu interneta čiji su heroji prerano preminuli haktivist i borac za slobodu informacija Aaron Swartz i zviždač Edward Snowden dok provokativni film 'Cijena koju plaćamo' Harolda Crooksa istražuje izvore, štetne posljedice i složena moralna pitanja korporacijske utaje poreza od nastanka koncepta porezne oaze u londonskim bankarskim krugovima 1950-ih do danas, kada se pola svjetske zalihe novca nalazi izvan dometa državnih riznica. Alina Rudnickaja u 'Danu pobjede' pozabavila se ruskim zakonom koji zabranjuje promidžbu netradicionalnih seksualnih odnosa među maloljetnicima.
Redatelj Robert Kenner doznao je od majstora manipulacije medijima kako se 'pere' odgovornost za klimatske promjene u 'Trgovcima sumnjom'. Ekologija je u fokusu i švicarskoga filma 'Thule Tuvalu' Matthiasa von Guntena dok u filmu 'Projekt divljina' Davida Bonda gledamo zabrinutog oca koji uz pomoć marketinga današnje klince ovisne o tehnologiji (naziva ih zombijima staklenih očiju) nastoji navući na prirodu.
Kontroverzni dox među ostalima donosi 'Titove odrede smrti' njemačkih autora Philippa Grülla i Franka Hofmanna koji su istražili temu poprilično poznatu hrvatskoj javnosti: likvidaciju hrvatskih emigranata u Njemačkoj, uz poseban naglasak na ubojstvo Stjepana Đurekovića te posljedično suđenje Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču. Bliska nam je i tema 'Srpskog odvjetnika' redatelja Aleksandra Nikolića, koji izlaže moralne dileme Marka Sladojevića, jedne od ključnih osoba odvjetničkog tima Radovana Karadžića, a dokumentarac 'Utopija' Mladena Ćapina razotkrit će autorove zaključke o hrvatskom društvu.
Seksualnim prijestupništvom bave se čak tri kontroverzna doxa: 'Danijelov svijet' djelo je češke redateljice Veronike Liškove, koja je na javni istup pridobila zajednicu čeških pedofila, a posebice jednog od njih, 25-godišnjeg Daniela. Ono što im je zajedničko, osim seksualnih sklonosti, jest to što nisu naudili djeci. 'Bez uspavanke' Helen Simon raspliće se u suprotnom smjeru i govori o seksualnom zlostavljanju, a slična je tematika i kratkometražnog australskog dokumentarca 'Ispod nebesa', koji potpisuje Logan Mucha.
Između ostalog, u ovom programu je i libanonsko-kanadski film 'Mistična masa' Karima B. Harouna. Riječ je o fascinantnom dokumentarcu koji detaljno opisuje cjelodnevan obred tisuća šijita koji se jednom godišnje sastaju da bi proslavili obljetnicu mučeničke smrti svoga vjerskog vođe.