13. izdanje

Festival eksperimentalnog filma u Zagrebu

28.08.2017 u 20:25

Bionic
Reading

Na 13. izdanju Internacionalnog festivala eksperimentalnog filma i videa 'Festival 25 FPS', koji se održava od 28. rujna do 1. listopada u zagrebačkom Studentskom Centru zainteresirani će u natjecateljskom programu moći pogledati 25 radova, među kojima i tri domaćih autora - "Trip" Marka Meštrovića, "Skoro ništa: i dalje noć" Davora Sanvincentija te "Periferija" Leone Kadijević

Festival se održava u prostorima zagrebačkog Studentskog Centra od 28. rujna do 1. listopada, nakon čega će 4. i 5. listopada dio programa biti prikazan u riječkom Art-kinu Croatia.

Tijekom cijelog festivala ulaz na sva događanja biti će slobodan.

O najboljim filmovima odlučivat će tročlani Veliki žiri u kojem su direktorica programa filmskog festivala Media City u Windsoru, Ontario - Oona Mosna, filmski selektor Međunarodnog festivala dokumentarnog filma u Kopenhagenu – CPH:DOX - Mads Mikkelsen te filmski autor Sebastian Buerkner čiji je film M-ova himera osvojio Grand Prix 10. Festivala 25 FPS.

Žiri kritike dodjeljeljuje nagradu kritike, Udruga za audio-vizualna istraživanja koja je organizator festivala dodjeljuje nagradu Green DCP, a publika svakodnevnim glasovanjem bira svog favorita.

Ove je godine na festivalu među autorima značajan broj članova Velikih žirija minulih festivalskih izdanja, među njima Španjolka Laide Lertxundi s autobiografskim filmom '025 Sunset Red' u kojem se osvrće na radikalni aktivizam roditelja u Španjolskoj, Austrijanka Tine Frank čiji je film '20160815' rađen u suradnji s eksperimentalnim glazbenikom Peterom Rehbergom – Pitom, a propituje današnji standard slike – visoku rezoluciju ili HD te Nizozemac Joost Rekveld čiji je rad '#67' posveta radovima Reminiscence (1974) i Telc (1974) pionira video umjetnosti Steine i Woodyja Vasulke, navode organizatori.

Novim radovima predstavljaju se i neki od dosadašnjih festivalskih pobjednika. Prošlogodišnji dvostruki pobjednik, dobitnik Grand Prixa i Nagrade kritike, Peter Burr predstavlja se tako filmom 'Pattern Language' u kojem nastavlja s istraživanjem koncepta beskrajno mutiranog labirinta sastavljenog od različitih uzoraka animiranih u skladu s audio frekvencijama i ritmovima. Američko-portugalski autor Fern Silva,  jedan od dobitnika Grand Prixa 2015. godine, predstavlja se s radom 'The Watchmen' u kojem propituje fenomen vremena kojeg se ne sjećamo, kontrolu i rupe u svjesnoj percepciji, a uz glazbu skladatelja Sergeja Čerepnina, tvorca poznatog modularnog sintisajzera – Sergea. Iz londonskog Tate Moderna stiže instalacija pretočena u filmski rad 'Explosion Ma Baby', Pauline Curnier Jardin, o zanimljivoj godišnjoj procesiji u čast svetog Sebastijana kada odrasli muškarci svetoj ikoni nude tijela muške novorođenčadi, a koju je autorica snimala pet godina za redom, uvijek u isti sat.  Izraelski film 'Another Planet', autora Amira Yatziva virtualna je simulacija koncentracijskog logora Auschwitz-Birkenau, a 'SF Flores', portugalskog autora Jorgea Jácomea, film je  o ljubavnoj priči snimljenoj na pitoresknim Azorima koja funkcionira kao komentar na teme identiteta, otpora, teritorijalne pripadnosti i jačanja vojnog nasilja. 

Osim natjecateljskog programa, filmovi se prikazuju u 'Refleksima' (program hrvatskih filmova), 'Žiri predstavlja' (posebno kurirani programi članova Velikog žirija), dok 'Expanded Cinema' okuplja proširenofilmske izvedbe koje spajaju filmski zvuk i sliku, ali i filmsku i glazbenu publiku, navode organizatori.