pitanje svih pitanja

Grafiter koji je šokirao Hrvatsku: Tko to 'ubija žene' na zidovima i je li to umjetnost ili vandalizam?

07.12.2024 u 14:45

Bionic
Reading

Jedna od vječnih dilema i rasprava, ona o tome jesu li grafiti umjetnost ili vandalizam, i kada i u kojim okolnostima možemo povući jasne granice između te dvije odrednice, ne zaobilazi ni naše društvo

Zagreb je grad grafita: gotovo da nema zgrade u širem centru grada u kojem netko, kako to Balašević kaže, na komšijskom zidu, nije ostavio trag. Ima ih svakakvih, održavaju karakter i duh grada i njegovih stanovnika: od umjetničkih, vandalskih, navijačkih, ili onih običnih škrabotina koje su rezultat činjenice da su sprejevi jeftini i lako dostupni.

Paviću prekršajna prijava zbog 'Ubij ženu', elementi terorizma

Goran Pavić SEFO, tridesetosmogodišnji je ulični umjetnik u Hrvatskoj kojem je ovo drugi boravak u Zagrebu.

'Živio sam u Slavoniji jedno vrijeme, pa u Zagrebu, a onda sam, kao i mnoge osobe koje su prošle nemilosrdno tržište rada, bio i vani, po Europi, i sad sam već pet godina opet u Zagrebu koji je najbolji u Hrvatskoj. Dovoljno je uništen, ali i dovoljno lagodan za život. I meni kao umjetniku vrlo potentan', rekao je Pavić za tportal.

Ovaj je ulični umjetnik kojeg neki mediji nazivaju i društvenim aktivistom nedavno na Trgu Josipa bana Jelačića, ali i na drugim lokacijama u centru Zagreba napisao grafit 'Ubij ženu' koji je promptno uklonjen, a kojeg su osudili svi: stranke i lijevog i desnog spektra, institucije, nevladine organizacije, javne osobe.

'Zbog tog sam grafita u prekršaju, protiv mene će se voditi prekršajni postupak, a ne kazneni što je opet malo lakše. Policiji sam objasnio što je bila moja intencija i poruka. Čini mi se da su shvatili čim sam i dalje na slobodi', objašnjava.

Grafit 'Ubij ženu' na izlogu na Trga bana Jelačića
  • Grafit 'Ubij ženu' na ogradi URIHO-a u Držićevoj ulici
  • Sanja Major
  • Grafit 'Ubij ženu' na ogradi URIHO-a u Držićevoj ulici
  • Grafit 'Ubij ženu' na ogradi URIHO-a u Držićevoj ulici
  • Grafit 'Ubij ženu' na izlogu na Trga bana Jelačića
    +8
Grafit 'Ubij ženu' u centru Zagreba Izvor: Pixsell / Autor: Neva Zganec

Zanimljivo je, dodaje, da se u optužnoj prekršajnoj prijavi protiv njega, nalazi i prekršajno djelo s elementima terorističkog djelovanja. Kazna je i do pet tisuća eura.

'To je bilo neobično, do sada mi nisu takve prekršajne kvalifikacije stavljene na teret. Doduše, nije ova intervencija bila prva, i ranije je policija 'tragala' za mnom, ali nadam se da ovaj 'Ubij ženu' nije zadnji zbog kojeg će me policija privoditi', dodaje.

Goran Pavić Sefo
  • Goran Pavić Sefo
  • Goran Pavić Sefo
  • Goran Pavić Sefo
  • Goran Pavić Sefo
  • Goran Pavić Sefo
    +2
Goran Pavić Sefo Izvor: Cropix / Autor: Marko Todorov

Želi, kaže, ukazivati da se problem nasilja nad ženama mora rješavati na najvišoj instanci te da su reakcije sveukupne javnosti i u tom segmentu zakazale.

'Svi se deklarativno na to pozivaju, međutim, to je ozbiljan problem koji se mora početi što prije rješavati i to sustavno i intenzivno. To nije problem star dva dana kod nas', dodaje.

Gavrilović: Njegov grafit 'Svaki dan umjetnik' je umjetnički iskaz kojeg smo dokumentirali i izbrisali

Pavić je nedavno i na izlogu Galerije Forum u Teslinoj ulici napisao 'Svaki dan umjetnik'.

Feđa Gavrilović, kustos Galerije, ističe kako je taj grafit bio umjetnički iskaz kojeg su dokumentirali, kasnije pobrisali, jer sve teče.

'Grafit je subverzija, i ne može mu se propisati mjesto. Postoji razlika između bezumnog 'taga' i politički usmjerene poruke, iako je i 'tag' zapravo primarni i neartikulirani krik pojedinca, koji želi ostaviti svoj trag u ovom besmislenom, otuđenom društvu', objašnjava Gavrilović za tportal.

Za Pavića, grafiter je svatko tko u javnosti ispiše nešto na zidu.

'Možeš biti vrhunski umjetnik, ali ako uništavaš tuđe privatno vlasništvo, to nije dobro. Nisam pobornik rada na tuđim fasadama i zgradama, osim ako je u pitanju neka zgrada koja je već devastirana, i koja je ruina od koje su svi dignuli ruke, tu mogu biti grafiti i murali, ali tuđa imovina, to ne', dodaje Pavić.

Pavić: Ne pišem po fasadama, to je poticaj i drugima

Svoje grafite u zadnjih godinu dana, ispisuje na pokretnim kontejnerima i panelima koje postavljaju građevinske tvrtke koje obnavljaju prostore poslije potresa.

'To su neke plastične zavjese, rekao bih tako, i one se mijenjaju stalno, to je potrošni materijal. Grafit tu bude nekoliko dana, i to je to. Sve se to miče, odnese na otpade kasnije, tako da nema štete u tom smislu da je na zidu neke zgrade, spomeničke baštine i slično', dodaje Pavić.

Poticaj je, dodaje Pavić, i drugima da ne rade po tuđim fasadama.

'Život ulice i na ulici je neobičan. Nastavljamo se jedni na druge, i kao ljudi i kao grafiteri. Ja sam napisao prije nekoliko mjeseci 'Fali zidara', pa se netko nadovezao i napisao 'Fali pjesnika'. I zaista, fali i zidara i pjesnika, fali svega kod nas, baš svega', ističe Pavić.

'Za vlast je vandalizam sve što pokušava ukazati na nepravdu'

Gavrilović, pak, napominje, kako ne možemo povući jasnu crtu između grafita kao umjetnosti i vandalizma.

'Vlast će reći da je vandalizam sve što pokušava ukazati na nepravde i apsurde vlasti. Osobno, smatram da grafit može biti društveno angažirani čin par excellence, što dokazuje činjenica da su, u roku od nekoliko sati uklonjeni grafiti koji su podsjećali na Turudićeve veze s Josipom Rimac, ili na izraelski genocid nad civilima. S druge strane postoji bezbroj, bezopasnih, bezubih murala, posvećenih nogometnim klubovima, ili poginulim srednjoškolcima koji su potpuno nezanimljivi', dodaje Gavrilović.

Zagrebačka policija u pet godina evidentirala 672 događaja vezana za grafite, podnijeli ukupno 55 prijava

Na području PU zagrebačke u proteklih 5 godina evidentirali smo 672 događaja vezano za nastanak grafita, kojom prilikom je otkriveno 36 počinitelja, podneseno 35 kaznenih prijava, i 20 prekršajnih prijava.  U prvih 10. mjeseci 2024. godine evidentirali smo 77 događaja vezano za nastanak grafita, kojom prilikom je otkriveno 10 počinitelja, i podnesene 4 kaznene prijave, poručili su iz PU Zagrebačke za tportal, te dodali kako Kazneni zakon mogućnost procesuiranja počinitelja predviđa kod oštećenja tuđe stvari, oštećenja kulturnog dobra, ali treba se znati da se grafitima ulazi i u područje kaznene odgovornosti u smislu javnog poticanja na nasilje i mržnju, a šaranjem po raznim dijelovima prometnica ulazi se u kaznenu odgovornost u kontekstu ugrožavanje prometa opasnom radnjom ili sredstvom kroz uništenje ili oštećenja znakova za opasnost i slično.

Paviću je, objašnjava, svaki dan u Hrvatskoj poticajan za grafit.

'Grafit je dobro pogođen ako ga se unutar par sati panično uklanja'

'Kao umjetnik tražim platformu za svoj rad, mislim da sam je pronašao kao grafiter, i ovdje sam se našao i pronašao. Ne tražim inspiraciju, s njome sam rođen. Ona je dio mene', dodaje Pavić.

Gavrilović ističe kako je u većini slučajeva jasno što je govor mržnje kada su pitanju grafiti.

'Je li kritika političkih moćnika govor mržnje? Institucije u službi vladajućih će vam reći da jeste. Grafit je dobro pogođen ako ga institucije, unutar par sati panično uklanjaju“, dodaje Gavrilović.