Jasna Babić jedna je od najznačajnijih novinarki koje su se javljale kod nas, njen rijedak istraživački nerv, erudicija i osobna hrabrost neusporedivi su, neosporivi i znani. No, manje je poznato da je s jednakom strašću s kojom je istraživala isprepletenost politike i kriminala, pretraživala i historiografsku arhivu, a njezine davno snimane audio priče o prošlosti Zagreba konačno će doživjeti svjetlo dana u izdanju book&zvooka
"Nedugo prije svoje smrti Jasna Babić povjerila mi je na brigu audio CD s 24 kratke priče o prošlosti Zagreba. Zanimljivo je da su te priče pisane upravo za slušanje, u namjeri da ih se emitira u zagrebačkim tramvajima kroz razglasni sustav. No, kako taj Jasnin izlet u medij audija, iz tko zna kojeg razloga, nije zaživio, dala mi je svoje priče misleći da ću lakše od nje naći način da polete eterom. Opraštajući se u to vrijeme od radija, primila sam te priče kao izraz dubokog povjerenja, ali i golem teret s kojim nemam kud, frekvencijsko se polje za mene u to vrijeme značajno sužavalo. No, rađao se book&zvook, projekt koji je u naš jezik donio praktično rješenje suvremene tehnologije kojim slušanje knjiga postaje jednostavno i lako dostupno. Jasninim se pričama smiješio izlog, a meni prilika da vratim jedan važan dug. I evo ih, kratke i uzbudljive Jasnine priče, nastale kao dio šireg historiografskog istraživanja, sada će postojati kao audio knjiga i među njima imati svoje istaknuto mjesto. Taj svojevrsni alternativni vodič bit će kao izvorno audio izdanje uskoro dostupan u biblioteci book&zvook," rekla je o nadolazećem izdanju urednica Ljubica Letinić, dok je novinarka Paula Bobanović dodala:
"Podatak da je posljednja vještica u Europi spaljena upravo u Zagrebu, našu vrsnu istraživačku novinarku Jasnu Babić toliko je zaintrigirao da je krenula temeljito proučavati arhive, pa je i napisala knjigu. Bila je silno radoznala, a najviše su ju zanimale životne priče. Nažalost, Jasna nikad nije dočekala da njezine 'Vještice' budu objavljene. Ali na tom višegodišnjem istraživačkom putovanju, iskopala je brojna svjedočanstva o stanovnicima i događajima u Gradecu od srednjeg vijeka do početka 20. stoljeća," komentirala je Bobanović, dodajući kako je Jasna Babić te "štiklece" pretočila u 24 kratke priče koje otkrivaju da je Gradec bio prepun osebujnih likova i sudbina.
"U toj maloj varoši, čim padne mrak i nakon što prođe noćobdija, počne skriveni urbani život. Jasnini junaci su razni prevaranti, prostitutke, pa Margareta, nevjenčana supruga kostobolnog Jurja, zatim zagrebački krvnik Magistar, zavodnica Dorotea, kao i prvi liječnik - Petar fizikus, a tu su i korumpirani suci i političari, pa prvi gradonačelnik, onovijeki tajkun, jedna spretna poduzetnica, coprnica... Mogu zamisliti Jasnu kako se otpuhujući prašinu s tih dokumenata i pišući bilješke vragoljasto smije i uživa jer su ju svi oni neodoljivo podsjećali na likove koje je sretala u stvarnom životu i koji bi postali tema njezinih novinarskih tekstova. Ova 24 štikleca sigurno će izmamiti osmijeh svakom slušatelju, bio on Zagrepčanin ili turist, a onom ambicioznijem možda će probuditi radoznalost i potaknuti ga na daljnja istraživanja alternativne povijesti Zagreba", istaknula je Paula Bobanović.