Jedan od najvećih domaćih i regionalnih festivala specijaliziranog teatra Dani satire Fadila Hadžića ove godine u Satiričkom kazalištu Kerempuh započinje 5. lipnja praizvedbom predstave ''Ko živ, 'ko mrtav' u režiji Dina Mustafića i dramaturgiji Željke Udovičić
Riječ je o omnibusu nastalom prema tekstovima trojice zasigurno najjačih autorskih imena u regiji danas: 'Ne kopaj po groblju, molim te' (Noćna mora) i 'General' Mate Matišića, 'Martovske ide' Svetislava Basare te 'Zadušnica' Hriste Bojčeva. Radi se o dramaturškim glasovima koji bez zadrške zadiru u najbolnija mjesta suvremenog društva. U predstavi igraju Nikša Butijer, Filip Detelić, Tarik Filipović, Hrvoje Kečkeš, Borko Perić, Luka Petrušić i Branka Trlin.
U ovogodišnjem, 39. izdanju izvest će se predstave koje se, prema odabiru izbornika festivala Darka Lukića, redovitog profesora Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, mogu svrstati u sam vrh recentne kazališne produkcije u Hrvatskoj i regiji. Iz neuobičajeno velike ponude od čak 56 prijavljene predstave, izabrano je 13 naslova koji dolaze iz Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Srbije i Crne Gore.
O festivalskim nagradama odlučit će tročlani ocjenjivački sud koji čine dramaturg i kazališni kritičar Hrvoje Ivanković, dramska umjetnica Jelena Miholjević te novinarka i kazališna kritičarka Večernjeg lista Bojana Radović. Oni će uz Veliku nagradu medijskog pokrovitelja projekta Večernjeg lista za najbolju predstavu dodijeliti i nagrade za najboljeg mladog glumca/glumicu, za ulogu najbolje prihvaćenu od publike i mnoge druge. Festival će okupiti oko 300 hrvatskih i stranih umjetnika, a predviđa se da će predstave vidjeti više od osam tisuća ljudi.
U sklopu popratnog programa samog Festivala, 10. lipnja u 12 sati organizirat će se tribina na temu: 'Što je grad bez kazališta?'
Kazalište i grad nerazdvojni su pojmovi. Kako je to kratko i jasno definirao sociolog kazališta Jean Duvignaux: 'Kazalište je umjetnost grada'. O tome kako su kroz povijest gradovi gradili svoja kazališta, i kako su kazališta gradila svoje gradove, napisano je bezbroj knjiga. Pa ipak, danas u Hrvatskoj postoje gradovi u kojima se godišnje ne dogodi niti jedna jedina kazališna predstava, ili se dogodi svega nekoliko gostovanja.
Može li se mjesto bez redovitih održavanja (i gostovanja) kazališnih predstava uopće zvati gradom? Ako u nekom gradu ne postoji minimum predstava, koncerata i kulturnih programa kroz godinu, što tom mjestu uopće daje elemente urbaniteta i otkud mu pravo da se naziva gradom? Kako se, zapravo, uopće definira pojam grada u Hrvatskoj? Ima li u toj definiciji kultura ikakvo mjesto? Imaju li gradovi obvezu osigurati svojim građanima gradske kazališne programe i u kojoj mjeri? Je li pravo na kazalište građansko pravo? Kako izgledaju građani i gradovi koji godinama ne vide niti jednu jedinu kazališnu predstavu? Postoje li ikakvi planovi za reguliranje odnosa kazališta i gradova?
Na ta pitanja pokušat će odgovoriti mnogi ugledni sudionici tribine iz svijeta kulture, politike, znanosti i novinarstva.
Moći će se pogledati i zanimljive predstave na noćnoj sceni Satiričkog kazališta Kerempuh, uz koncerte Mate Matišića i Filipa Šovagovića te kazališnog benda Chishche Lishche.