Švedska akademija u 13 je sati dodijelila prestižnu nagradu
Dobitnik Nobelove nagrade za književnost za 2021. godinu je tanzanijski romanopisac Abdulrazak Gurnah, objavio je upravo Nobelov odbor za dodjelu nagrada.
Žiri je nagradu obrazložio njegovim "beskompromisnim i suosjećajnim prodorom u posljedice i efekte kolonijalizma, kao i u sudbine izbjeglica u zaljevu između kultura i kontinenata."
Najpoznatije je Gurnahovo djelo 'Paradise' ('Raj') iz 1994. godine, koje govori o afričkim tinejdžerima i njihovom životu u fikcionalnom gradu Kawa u Tanzaniji. Priča prati junaka Yusufa, dječaka rođenog u izmišljenom tanzanijskom gradu na prijelazu u dvadeseto stoljeće. Yusufov otac je hotelijer i dužan je bogatom i moćnom arapskom trgovcu po imenu Aziz. Na početku priče, otac založi Yusufa u zamjenu za dug prema Azizu te je dječak primoran raditi kao neplaćeni sluga za trgovca. Yusuf se tako pridružuje Azizovoj karavani dok putuju dijelovima središnje Afrike i Konga. Tijekom puta, Azizova se karavana trgovaca susreće s neprijateljstvom lokalnih plemena, divljim životinjama i teškim terenima. Dok se karavana vraća u istočnu Afriku, započinje i Prvi svjetski rat, a Aziz nailazi na njemačku vojsku koja osvaja Tanzaniju, prisilno regrutirajući Afrikance u vojnike.
Gurnahovi su romani, istaknuo je žiri, obračun s kolonijalnim naslijeđem, a spomenuti roman 'Paradise' bio je već nominiran za Bookerovu i Whitebreadovu nagradu.
Kako su rekli iz odbora za dodjelu nagrada Švedske akademije, čuli su se s piscem, koji nažalost radi pandemije nije mogao prisustvovati primanju nagrade. Čitava ceremonija dodjele prenosi se preko Youtubea.
Nobelova nagrada tanzanijskom piscu, rođenom 1948. godine u zanzibaru, prilično je iznenađenje. Kao najveći favoriti ove su godine bili spominjani Annie Ernaux i japanski bestseler autor Haruki Murakami. Jednoj od najvećih živućih francuskih autorica kladionice su davale najveće izglede. Njezini su romani 'kratki i ubojiti', tematski i formom prikladni dobu u kojem živimo pa otuda i spekulacije o njezinoj pobjedi. Spominjala se i kanadska pjesnikinja Anne Carson, ruska spisateljica Ljudmila Ulicka, kanadska spisateljica Margaret Atwood, gvadelupska spisateljica Maryse Condé i kenijski pisac Ngũgĩ wa Thiong'. Kritičar New York Timesa kao jednog od favorita izdvajao je i Dubravku Ugrešić.