Predavanje predstavnice američke ljevice, Angele Y. Davis, najpoznatije edukatorice Crne povijesti i aktivistkinje za građanska prava u petak je u Velikoj dvorani "Lisinskog" pratilo gotovo 1500 ljudi, izvijestio je Subversive Festival, u okviru kojega se predavanje održalo.
Njezin dugogodišnji aktivistički i akademski angažman uključivao je sudjelovanje u različitim pokretima za društvenu pravdu diljem svijeta, a ona je sama istinski živjela svoju slobodu kao stalnu borbu, kako je i bilo naslovljeno njezino predavanje, koje se održalo u okviru Subversive Festivala.
Davis se istaknula na čelu Komunističke partije SAD-a tijekom 1960-ih, a imala je bliske odnose i s Strankom crnih pantera kroz angažman u Pokretu za građanska prava. Njezini istraživački interesi feminizam, afroamerički studiji, kritička teorija, marksizam, popularna glazba, društvena svijest te filozofija i povijest kažnjavanja i zatvora.
U Zagrebu je održala predavanje s naglaskom na povijest palestinske borbe, vezama rasizma i rodno uvjetovanog nasilja, pogrešnim politikama kažnjavanja zlostavljača, perpetuaciji nasilja, zatvorima kao izvorima svih kontradikcija i problema u kapitalističkim demokracijama koji su način reproduciranja nasilja.
Davis se u predavanju više puta vraćala palestinskom pitanju i govorila o solidarnosti s Palestinom ne samo kao o mjeri nužnosti za zaustavljanje genocida nego i za preispitivanje našeg kolektivnog napretka u svim našim borbama za slobodu.
"Borba za slobodu i mir u Palestini naš je moralni lakmus papir i pokazatelj svih naših kapaciteta za razumijevanje i borbu protiv kapitalizma, imperijalizma i patrijarhata", istaknula je Davis.
Predavanje u kojem je aktivno sudjelovala i publika, održano je u suradnji Subversive Festivala, Multimedijalnog instituta i književnog kluba Booksa, a moderirale su ga Karolina Hrga, članica odbora Subversive Foruma i Emina Bužinkić, aktivistkinja i istraživačica.
Ovogodišnje, 17. izdanje Subversive Festivala održalo se od 20. svibnja do 8. lipnja na temu "Živjeti bez kapitalizma", uz četrdeset dokumentarnih i igranih filmskih naslova, brojne panele, predavanja i promocije knjiga, tri izložbe, multimedijalna događanja te gostovanja brojnih svjetskih intelektualaca, filmaša i aktivista.