obuhvaća dvadeset godina iskustva

Održana promocija knjige 'Društveni procesi - Grad kao organizam'

23.02.2023 u 13:39

Bionic
Reading

U Gradskoj knjižnici Bogdana Ogrizovića je u petak 10. veljače predstavljena knjiga 'Društveni procesi – Grad kao organizam'. Knjigu su predstavili autori knjige Ivana Nikolić, Aleksandar Battista Ilica, Miško Šuvaković i Darko Šimičić

Knjiga obuhvaća dvadeset godina iskustva i različitih oblika akcija na Ilici kroz Community Art koncept pa tako i kroz Projekt Ilica: Q'ART, stoji u priopćenju.

Mnogi se pitaju zašto baš Ilica? Kako je napisao jedan od autora Miško Šuvaković 'Gradska ulica kao 'ekološki asamblaž' suočava jedno i mnoštvo sa svim posljedicama na život ljudskih i neljudskih entiteta. Ulica je istovremeno scena s različitim pisanim i nepisanim scenarijima, ali i složeni životni prostor u kojem se odvijaju i s kojim se odvijaju napuštanja prirodnog okruženja, moguća izvođenja društvenih mikro i makro procesa, od trgovine preko izjava ljubavi ili mržnje, do revolucije, reklamnih kampanja ili gradskoga smucanja, odnosno svakodnevnog 'normalnog' privatnoga i javnog života.'

Pa tako osim svog valovitog organskog tlocrta koji prati obronke Medvednice s obzirom da je Zagreb izrastao na vodama potoka koji se spuštaju s brda iznad Zagreba, upravo na Ilici se stvarala svjetska suvremena povijest umjetnosti. Zagreb je svjetski poznat po avangardnoj, konceptualnoj, akcionističkoj, eksperimentalnoj umjetnosti i performansima. Malo ljudi zna da su upravo u Zagrebu prve svjetlosne instalacije Vladimira Bonačića upravo na Ilici već sedamdesetih godina u kontekstu Novih Tendencija, potrebno je samo posegnuti u bogatstvo koje nude naši umjetnici. Grad Zagreb se zaista ima čime pohvaliti, a sve to što je mijenjalo suvremenu povijest umjetnosti se događalo upravo na Ilici i oko Ilice. Gorgona, Grupa šestorice, Vlasta Delimar, Tomislav Gotovac, Sanja Iveković, Goran Trbuljak, Braco Dimitrijević i mnogi drugi.

Sve to knjiga obuhvaća kroz svojevrsnu retrospektivu cijelog projekta, ali i šire kroz predstavljanje svih umjetnika koji su izašli iz svojih prostora, ateljea, stanova upravo na ulicu i u potrebi drugačije artikulacije izrazili svoje promišljanje, stavove, geste tu na Ilici.Dvadeset i tri godine projekta od 2000 godine ukratko se može sažeti od aktivnosti u jednom napuštenom prostoru rada gdje je sudjelovalo preko 150 najeminentnijih umjetnika i onih koji promišljaju umjetnost iz cijelog svijeta.

Pa sve do 2016. godine kada je projekt započeo u formi festivala-akcije te je do sada organizirano 12 festivala-akcije od kojih su prvi od 2017 do 2019 organizirani u praznim i napuštenim prostorima, trgovima, parkovima i dvorištima, a kad je nastupila pandemija sve se preselilo na ulicu i festival-akcija kao i organizatori su pokazali kako je vedrina, druženje i umjetnost iznimno važna za zdravlje zajednice i građana. Ukratko do sada je organizirano preko 150 glazbenih nastupa, više od 300 mladih umjetnika je izlagalo na Ilici, aktivirano je 16 praznih prostora, ostvarene su 42 suradnje s različitim kulturnim ustanovama i udrugama, preko 40 različitih radionica, predavanja i tribina, trenutno projekt okuplja 1.125 izlagača koji sudjeluju u festivalu, organizirano je 7 avangardnih modnih revija u suorganizaciji TTF-a, a trenutno program svakog festivala-akcije posjećuje od 12.000 do 20.000 građana i to samo u jednom danu. Kroz projekt su se razvile mnoge inicijative kako samostalne građanske tako i inicijative autora projekta, stoga je projekt postao svojevrsni urbani inkubator.

Jedan od najznačajnijih projekata koji je proizašao iz samog festivala je Galerija Ilica koja koristi javne površine i fasade kao galerijski prostor za izlaganje avangardnih, radikalnih umjetničkih praksi i svih oblika umjetnosti koji su velikim dijelom nastali na Ilici, a gradili su svjetsku povijest suvremene umjetnosti. Glavna tema koja se provlači su Društveni procesi i Grad kao organizam. Umjetnost koju možete vidjeti u okviru Galerije Ilica i organizacije autora je uvijek vrhunska vizualna, aktivistička ili glazbena, a građani imaju slobodu sudjelovanja bez ograničenja osim naravno onih ograničenja poštivanja tuđeg dostojanstva.

Projekt Ilica: Q'ART je senzibilizirao cijelu Hrvatsku i šire, jer u projektu sudjeluju izlagači iz cijele Hrvatske, regije i šire, međutim i dalje je ostala bolna točka propadanja urbanog povijesnog centra za koji još uvijek nije osmišljen nikakav model revitalizacije, dok ga je potres samo još dodatno devastirao. Za uspjeh ovakvog festivala bitno je čuti svakoga i dopustiti mu da kaže što želi. Riječ je o jednom modalitetu „umjetnosti aktiviranja zajednice“ (community art).

Uobičajeno, umjetnost zajednice je moguće identificirati kao rad umjetnika-aktivista s grupom stanovnika jedne gradske četvrti, ulice, bloka zgrada ili s različitim lociranim zajednicama povezanim generacijskim, etničkim, rasnim, ali i klasnim društvenim vezama, mada često prožetim i društvenim antagonizmima i konfliktima. Kako je jedan od autora Miško Šuvaković odlično povezao cijeli koncept i knjige i projekta s francuskim teoretičarem Félixom Guattariem 'U svakom izdvojenom i indeksiranom ekološkom uzorku se prepoznaju antagonizmi ili, katkad, pokušaji harmonizacije nekontrolirane i potiskivane prirode; procesuiranja društvenoga od stvaranja do entropije mikro/makro ljudske zajednice sa svim impaktima na prirodu i grad, te uvjeti subjektivizacije – stvaranja individualnih i kolektivnih subjekata čiji život proizlazi iz prirode, stvara grad, ugrožava prirodu i ekspanzivno širi grad prisvajajući geografske-geološke procese.'

Od početka festival-akciju podržava Grad Zagreb i Turistička zajednica grada Zagreba što je iznimno važno za kulturu života grada Zagreba, a tim više jer do sada suvremena baština odnosno umjetničke vrijednosti koje su se događale unazad sedamdeset do sto godina kao i aktualni i inovativni oblici umjetnosti, nisu bili javno financirani i podržani na ovaj način.

Promociji knjige pridružili su se i zamjenik gradonačelnika gospodin Luka Korlaet i gospođa Martina Bienenfeld, direktorica Turističke zajednice Grada Zagreba i tom su prilikom održali vrlo inspirativne govore.

'Projekt Ilica Q'Art - sada ukoričen u sjajnu monografiju - na najbolji mogući način promovira koncept kulture i umjetnosti u zajednici, posve demokratizirajući korištenje javnog prostora i to na tri razine: razini ulice i trgova, uličnih lokala, ali i dvorišta u drugom planu, nudeći razne vrste interakcija: susret/druženje, umjetničku razmjenu te oživljavanje djelatnosti. Dvanaest izdanja ovog festivala dalo je našem gradu sasvim novu atmosferu i pokazalo grad kakav bi trebao biti i takav trajno ostati', izjavio je zamjenik gradonačelnika gospodin Luka Korlaet.

'Apostrofiranje ovakvih tema i, još važnije, njihova personifikacija kroz sjajan projekt Ilica Q'Art bitni su kako za društvo i naš grad općenito, tako i za sam daljnji razvoj turizma u Zagrebu. U tom smislu suradnja koju godinama njegujemo i razvijamo s gđom Nikolić i g. Battistom Ilićem posebnu su važni za Turističku zajednicu grada Zagreba i suvremene umjetničke projekte koje podržavamo i razvijamo. Čestitam autorima na ovoj posebno važnoj knjizi koju, osobno, doživljavam kao putokaz i sublimat svega na čemu kao pojedinci, kolektiv, institucije, ali i društvo trebamo raditi', izjavila je gospođa Martina Bienenfeld, direktorica TZGZ

'Važno je da su umjetnike i suvremenu povijest umjetnosti prepoznali u Gradu Zagrebu kao i u Turističkoj zajednici grada Zagreba te uvidjeli to kao iznimnu specifičnost grada što se je potvrdilo pokretanjem istraživačko umjetničkog projekta Artupunktura širom Zagreba', rekao je Aleksandar Battista Ilić koautor projekta i suautor knjige.

Knjigu je stoga vrijedno imati u svojoj kolekciji kao podsjetnik toga da smo dio svega i samo ako tako djelujemo i razumijemo svijet oko sebe i potaknuti smo suosjećanjem, samo tada možemo osjetiti harmoniju djelovanja u zajednici tim više jer projekt djeluje pod egidom MI GRAĐANI SMO GRAD. Upravo takvim djelovanjem su potaknuti autori projekta Ivana Nikolić i Aleksandar Battista Ilić i s velikim entuzijazmom surađuju sa svima u mikro i makro zajednici. „Svi su u zajednici jednako vrijedni, samo je važno imati duboko suosjećanje, razumijevanje i poštovanje jedni prema drugima.“ kaže koautorica projekta i suautorica knjige Ivana Nikolić.