BARD ZA NOVE GENERACIJE

Shakespeare u digitalnom obliku

05.11.2012 u 14:32

Bionic
Reading

Britanski nakladnik Cambridge University Press odlučio je osuvremeniti drame barda britanske književnosti Williama Shakespearea i približiti ih suvremenim čitateljima u obliku aplikacija za tablete i pametne telefone, transformirajući najveće klasike britanske i svjetske književnosti u umjetnost digitalnog doba

Gotovo 500 godina nakon što su napisane, najpoznatija ljubavna drama "Romeo i Julija" i tragedija "Macbeth" od sada su dostupne kao aplikacije za iPad koje spajaju tekst s audio izvedbama, komentarima i drugim interaktivnim sadržajima, a dio su novog serijala britanskog izdavača Explore Shakespeare namijenjenog približavanju tog klasika modernim čitateljima.

'Mnogi na svojim policama drže primjerke Shakespearea koje nikada nisu ni pokušali pročitati zbog uvjerenja da je to teška književnost koju treba znati cijeniti i za koju treba biti posebno učen', kaže izvršni producent serijala Explore Shakespeare John Pettigrew.

Te su drame napisane da bi u njima uživala široka publika, smatra Pettigrew. Ako je čitateljima omogućen uvid u kontekst, nije teško savladati zastarjele ili poetske izraze, ističe.

U središnjem fokusu aplikacije je tekst uz koji su čitateljima ponuđeni riječnici, bilješke, fotografije i kratki sadržaji koje mogu konzultirati u svim fazama čitanja. "Sve je dizajnirano tako da zadrži zanimanje čitatelja, stavljajući ga u ulogu glumca, redatelja ili pisca", kaže Pettigrew.

Kako bi bolje razumjeli manje uobičajene jezične izraze, čitatelji mogu dodirom na riječ ili izraz saznati njihovo točno značenje, koje se često razlikuje od onog očekivanog, dodaje.

Aplikacija sadrži i cjelovite audio izvedbe Shakespearovih junaka u interpretaciji glumačkih zvijezda poput Kate Beckinsale i Martina Sheena, dok druge opcije čitateljima pomažu bolje shvatiti odnose glumaca na sceni, razumjeti na koji način Shakespeare prožima razne teme kroz čitavo djelo, te bolje analizirati tekst.

Iako u prvome redu namijenjena čitateljima, aplikacija bi mogla imati i veliku ulogu u obrazovanju mladih, smatra Pettigrew. "Za trinaestogodišnjaka, Shakespeareov jezik može predstavljati prepreku koja tako postaje lakše savladiva", ističe.

Cambridge University Press odlučio se za iPad zato što je riječ o dominantnoj tablet platformi u školama, no Pettigrew ističe da je u planu razvoj aplikacija za druge Androide te Windowse 8 u budućnosti.

U idućim će mjesecima izaći još četiri aplikacije, za "Na Tri kralja ili kako hoćete", "San Ivanjske noći", "Hamleta" i "Otela".