Knjiga Dore Kinert Bučan 'Diskretni šarm diplomacije', u kojoj evocira godine života koje je provela kao supruga hrvatskoga veleposlanika u Egiptu, predstavljena je u ponedjeljak u Knjižnici Marije Jurić Zagorke u Zagrebu
Književni kritičar Tomislav Brlek istaknuo je da je knjiga nastala diskretnim šarmom pisanja, a tema joj je diplomacija. Radnja je smještena u Kairu sredinom devedesetih godina, rekao je te dodao kako je riječ o svijetu primanja, izleta i još nekih drugih rubnih pojava u Hrvatskoj i svijetu.
Ocijenio je da je to sve skupa označitelj dok se prava tema otkriva u završnoj priči 'Pustinja', koja se, kao prostor fantazije, nalazi na kraju knjige iz strukturnih razloga.
Riječ je o manje važnom dijelu diplomatskoga svijeta zato što u njemu postoje države koje imaju važnija primanja na kojima su oni manje važni, ako su na njih i pozvani, sporedni likovi, rekao je Brlek i dodao kako se pokazuje da taj svijet izvorno sam po sebi nije zatvoren jer postoji nešto što je superiorno i tom svijetu.
Naglasio je da s jedne strane imamo jedan fantazmagorični pa i romantični svijet odora, haljina, nakita, i uopće scenografije, dok je s druge strane ta scenografija smještena u jedno stvarno vrijeme i prostor.
Pripovjedni glas u ovoj knjizi pokušava to sve osmisliti, ocijenio je Brlek.
Knjiga 'Diskretni šarm diplomacije' zbirka je 35 kratkih priča memoarsko-putopisnog karaktera, napomenuo je urednik knjige Josip Pandurić i dodao kako autorica u njima evocira svojih šest godina života koje je kao supruga hrvatskoga veleposlanika u Egiptu provela u Kairu, od 1993. do 1998. godine.
Autorica Dora Kinert Bučan podsjetila je da je u Kairo došla živjeti nekoliko godina u posve drukčijem podneblju, drukčijoj kulturi, posve drukčijem društvu i posve novoj društvenoj ulozi.
Sve to novo i drukčije nudilo se mome tjelesnome oku kao svojevrsna scenografija, ali u scenografiji se ne može živjeti, rekla je i dodala kako je zato morala duhovnim okom pokušati otkriti srž i bit toga novoga. U tome i jest razlika, naglasila je, između tjelesnoga oka i duhovnoga oka - prvo je sredstvo zamjedbe, a potonje je sredstvo spoznaje. Smatra da su njezini zapisi metaforička potvrda kako je njezin boravak u Kairu bio nastojanje da joj se nutarnji svijet prepozna u vanjskom, čudesnom i ni s čim usporedivom Kairu i Egiptu te da u tom svijetu nađe sebe.
Ulomke iz knjige čitala je glumica Judita Franković Brdar.
Knjigu 'Diskretni šarm diplomacije' objavio je zagrebački nakladnik Disput.
Dora Kinert Bučan rođena je u Zagrebu, gdje je završila gimnaziju i studij sociologije i filozofije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Do umirovljenja radila je najprije u Knjižnicama Grada Zagreba, a potom u Hini. Autorica je brojnih studija, eseja i prikaza. Glavninu njezina književnog rada čine romani 'Kuća Raffaelli', 'Zamalek', 'Duše od gume' i 'Crni katarakt' te knjiga eseja posvećena Hvaru pod naslovom 'Žal'. Objavila je i monografiju 'Kompjutorska grafika Vilka Žiljka'.