U Klagenfurtu je postavljena izložba pod naslovom 'Hitlerova izvršna vlast - austrijska policija u doba nacizma' te prikazuje ulogu policije u uspostavljanju vlasti. Za potrebe izložbe austrijsko Ministarstvo unutarnjih poslova prvi je put otvorilo svoj tajni arhiv
U Državnom muzeju u Klagenfurtu do 4. svibnja može se pogledati izložba 'Hitlerova izvršna vlast - austrijska policija u doba nacizma'. Umiješanost policije Austrije u nacističke zločine dugo je bila neistražena, a velik dio izložbe odnosi se na austrijsku Korušku i tada okupiranu slovensku Gorenjsku.
Ona je pak dio šireg istraživačkog projekta o austrijskoj policiji u doba nacizma Sveučilišta u Grazu, Instituta Ludwig Boltzmann, Dokumentacijskog arhiva austrijskog otpora i Memorijalnog odbora Mauthausen, javlja TV Slovenija.
'Prvi put smo mogli posvetiti zajedničku izložbu austrijskoj policiji tijekom nacističke ere. Prvi put smo dobili pristup tim dokumentima Ministarstva unutarnjih poslova', rekla je Barbara Stelzl Marx, voditeljica Instituta Ludwig Boltzmann.
Policija sudjelovala u holokaustu
Izložba se fokusira na ulogu policije neposredno prije, tijekom i nakon Drugog svjetskog rata. Policija je naime zatvarala, ubijala i progonila protivnike režima, a njezini pripadnici su u velikoj mjeri sudjelovali u holokaustu i često nisu odgovarali za svoje postupke nakon rata.
'Policija je progonila tzv. neprijatelje i protivnike režima. Među njima su bili Židovi, ali i Slovenci, posebno u Koruškoj. Progon je značio da su ih zatvarali ili slali u smrt u koncentracijske logore', objasnila je kustosica izložbe Martina Žerovnik.
Njezini autori posebno su se fokusirali na područje austrijske Koruške i obitelji koruških Slovenaca. Prikazana je tako sudbina obitelji Kogoj i Sadovnik kod Peršmana, gdje je u travnju 1945. strijeljano 13 osoba, među kojima i sedmero djece.
Prema riječima kustosa izložbe Petera Pirkera, središnje mjesto progona, koji je odmah pripremljen, bio je policijski zatvor u Begunjama. 'Kolege iz Slovenije dali su nam dobar materijal, primjerice knjigu zatvora iz Begunja, iz koje se vidi da su prve mjere policijskog progona pogodile takozvane asocijalne osobe i Rome te su dovođeni u izbjeglički zatvor, a odatle odvođeni u razne logore', dodaje.
Kako se navodi u opisu izložbe, danas je poznato to da je policija imala ključnu ulogu u provođenju i održavanju nacističke vlasti. 'Red i sigurnost' temeljili su se na nadzoru, represiji i teroru. Policija je progonila, zatvarala i ubijala ljude koje je režim doživljavao kao svoje 'protivnike'. Među njima je bilo i policajaca koji su pripadali drugim političkim taborima, pružali otpor ili pomagali ljudima u opasnosti.