Süddeutsche Zeitung objavio je kritiku romana Zorana Ferića 'Kalendar Maja', koji je na njemačkom govornom području izašao pod naslovom 'Das Alter kam am 23. Mai gegen 11 Uhr'. Kritičar Hans-Peter Kunisch Ferićev roman opisuje kao 'realistični ep' koji se ponajprije bavi ljubavlju
Kada je riječ o zapadnom čitateljstvu, od književnih djela koja dolaze s prostora bivše Jugoslavije stereotipno se očekuje da se bave proteklim ratovima i navodnim stoljetnim mržnjama Balkana. Zato ne čudi to što je roman Zorana Ferića naišao na odobravanje u književnoj kritici koju je ovih dana objavio Süddeutsche Zeitung baš zato što izbjegava takve klišeje.
'Upečatljivoj suverenosti pripovijedanja pripada i činjenica da se u knjizi od preko 500 stranica, čija je radnja smještena u 2010. godinu, ali i prožeta sjećanjima, samo jednom, i to usputno, spominju najnoviji ratovi, inače stalna tema suvremenih romana s prostora bivše Jugoslavije', konstatira kritičar Hans-Peter Kunisch, prilično nahvalivši Ferićev roman.
'U ovom romanu se tematizira ljubav. Toliko jednostavno, a i toliko komplicirano', upozorava kritičar Süddeutsche Zeitunga te 'Kalendar Maja' opisuje kao 'dobar, stari realistični ep', ali u kojem 'realizam ne znači idilu, nego zavirivanje iza kulisa sadašnjosti, kao i određivanje duhovnih horizonata ključnih figura'. Radnja romana se 'dramaturški uspješno odvija između sadašnjosti' i 'dalekih sjećanja o čijem značenju isprva tek možemo nagađati'. Također, 'Ferić u novom romanu uspijeva kompleksnim osjećajima likova dati više unutarnje neizbježnosti te na nježan način dolazi do mjesta koja najviše bole'.
Kritika 'Kalendara Maja' završava sljedećom pohvalom: 'Danas se realizam u književnosti većinom smatra pokazateljem jednosmjernog i nezahtjevnog literarnog fast fooda. Tko si uzme vremena i pročita ovaj dobro preveden hrvatski književni ep, saznat će mnogo toga o našoj sadašnjosti.'