Ako se ništa ne promijeni, kreativcima se ne piše dobro: do 2028. godine mogli bi izgubiti više od petine prihoda
Globalna mreža udruženja za zaštitu autorskih prava CISAC, koja okuplja i zastupa šest milijuna kreativaca, predstavila je rezultate istraživanja utjecaja generativne umjetne inteligencije na kreativne industrije do 2028. godine. Na čelu CISAC-a je suosnivač skupine Abba Björn Ulvaeus.
Istraživanje CISAC/PMP Strategy obuhvatilo je intervjue i radionice s više od 40 glazbenih profesionalaca. Kakvi su rezultati? Pa, ukratko - ako se ništa ne promijeni, ne piše im se dobro.
Glazbeni uradci generativne umjetne inteligencije u idućih pet godina dosegnut će kumulativnu vrijednost od 40 milijardi eura, a 2028. trebali bi ostvariti godišnju vrijednost od 16 milijardi eura.
Te bi godine glazba nastala uz pomoć umjetne inteligencije trebala činiti oko 20 posto prihoda servisa za streaming i oko 60 posto prihoda glazbenih kataloga.
Ostanu li zakoni i propisi nepromijenjeni, umjetna inteligencija mogla bi ugroziti 24 posto prihoda skladatelja i tekstopisaca te kreirati kumulativni gubitak od deset milijardi eura u narednih pet godina, uz godišnji gubitak od četiri milijarde u 2028.
Gubitak prihoda posebno će osjetiti digitalni katalozi, TV i radio te sektor pozadinske glazbe.
Eksponencijalni rast prihoda
S druge strane, prihodi onih koji koriste umjetnu inteligenciju za stvaranje glazbe mogli bi se udvostručiti svake godine do 2028., kad bi mogli dosegnuti četiri milijarde eura.
Istraživanje predviđa eksponencijalni rast prihoda od softverskih alata za stvaranje glazbe uz pomoć umjetne inteligencije, na čak četiri milijarde eura u 2028. (kumulativno pet milijardi eura u pet godina).
Što se audiovizualnog sektora tiče (filmovi, serije, video igre i slično), udio segmenta generiranog umjetnom inteligencijom te će godine vrijediti 48 milijardi eura, a najveći dio bit će vezan uz društvene mreže i TV.
Ugroženo bi moglo biti 21 posto prihoda, uz kumulativni gubitak od 12 milijardi eura u narednih pet godina (4,5 milijardi eura u 2028.). Najteže će biti pogođeni prevoditelji i adaptatori, scenaristi i redatelji.
Prihodi pružatelja usluga mogli bi se udvostručiti - na 5,3 milijarde eura. Prihodi od softvera također će eksponencijalno rasti: kumulativno 12 milijardi eura u pet godina te na pet milijardi eura u 2028.
Iako će u pojedinim tržišnim segmentima upotreba generativne umjetne inteligencije rezultirati novim načinima korištenja, rast će uglavnom biti ostvaren kanibalizacijom tradicionalnih ljudskih djela.
Sadašnji autori ne samo što će izgubiti prihode zbog neovlaštenog korištenja njihovih djela, već i zbog toga što će biti zamijenjeni jeftinijom umjetnom inteligencijom.