PETRA RADIN

Tko je redateljica koja će nadgledati vojni mimohod

09.07.2015 u 12:28

Bionic
Reading

Iako je ministar obrane Ante Kotromanović svojedobno izrazio želju da svečani mimohod u povodu obilježavanja Oluje u Zagrebu režira Kristijan Milić, redatelj ratnih filmova 'Živi i mrtvi' te 'Broj 55', taj posao povjeren je Petri Radin, umjetničkoj voditeljici kazališta Tvornica lutaka koja se kazalištem intenzivno bavi dvadesetak godina

Svečani mimohod povodom dvadesete obljetnice vojno-redarstvene operacije Oluja održat će se 4. kolovoza u Zagrebu, s početkom u 18 sati na lokacijama Ulica grada Vukovara, od Avenije Marina Držića do Savske ulice. U mimohodu će sudjelovati pješački postroj, zrakoplovna sastavnica koja će imati svoj dio programa te mehanizirana sastavnica s oko 300 različitih borbenih i neborbenih vozila, doznajemo u Ministarstvu obrane RH.

Paralelno s održavanjem mimohoda u Zagrebu, u Bračkom kanalu isplovit će i flota Hrvatske ratne mornarice. Pješački postroj brojit će više od 2.500 pripadnika Oružanih snaga RH-a, MUP-a, operativnih snaga civilnih struktura (vatrogastva, DUZS-a, HGSS-a), pripadnika savezničkih i partnerskih Oružanih snaga, branitelja i povijesnih postrojba.

Usto, najavljen je kulturno-umjetnički program koji će trajati oko sto minuta, a režirat će ga Petra Radin, kćerka nezavisnog saborskog zastupnika Furija Radina. Posao koji je ranije povjeren kazališnom redatelju Krešimiru Dolenčiću odradit će Radin koja se od 1995. bavi kazalištem kao glumica, redateljica, producentica, lutkarica i scenaristica. Režirala je 50-ak predstava i 20-ak događanja, među kojima i otvaranje Dječjeg festivala u Šibeniku, desetu godišnjicu Noći muzeja te Dane Nikole Tesle.

Aktivno je sudjelovala u projektima kao što su Ponos Hrvatske, Nagrada Hrvatskog glumišta te asistirajući na predstavi 'Svećenikova djeca'. Bliska je suradnica sarajevske filmske redateljice Jasmile Žbanić, a uz hrvatskog glumca Leona Lučeva osnivačica je festivala Zlarinsko ljeto. Vrlo intenzivno surađuje i s Kazalištem slijepih i slabovidnih u Zagrebu. Zanimljivost je u njezinoj biografiji i sudjelovanje u gerilskoj akciji u povodu skandaloznih događanja oko izbora intendanta HNK-a u Zagrebu 2012. Uz ravnatelje zagrebačkih nezavisnih kazališta Vitomiru Lončar i Marka Torjanca te još neke kolege pridružila se performansu kojem je bio cilj, kako je tada izjavila, ukazati na važnost transparentnosti u izboru ravnatelja svih kulturnih
ustanova.

Kako doznajemo iz MORH-a, organizacija mimohoda teče prema planu, a uspostavljena je odlična suradnja na svakodnevnim radnim sastancima Provedbenog stožera koji čine pripadnici OS RH, predstavnici Grada Zagreba, MUP-a, Ministarstva branitelja, Civilne zaštite i spašavanja te vatrogasaca. Radin nije željela otkrivati detalje svog redateljskog koncepta niti imena izvođača, samo je istaknula kako intenzivno rade i surađuju s vojskom što je odlično iskustvo jer su vrlo disciplinirani.

Prema informacijama iz MORH-a, kulturno umjetnički program mimohoda zamišljen je kao proslava ponosa i slobode, sinergija tradicionalnog i modernog. Cilj je pokazati bogatstvo hrvatske baštine, ali i staviti naglasak na budućnost i mlade koji nastavljaju stvarati budućnost Hrvatske. 'Hrvatski glazbenici izvest će klasične hrvatske skladbe i poznate hrvatske domoljubne pjesme na originalan i suvremen način', navode u MORH-u.