Umjetnička organizacija Divan Teatar osnovana je 2020. godine na inicijativu kazališnog redatelja Christiana Jalžečića i kazališne redateljice i scenaristice Morane Foretić s ciljem osvježenja kulturne ponude grada Zagreba
'Naša vizija bila je oformiti mladi profesionalni tim ljudi iz područja scenskih i glazbenih umjetnosti koji su spremni prenijeti svoje znanje i vještine na nove generacije. Svojom djelatnošću želimo potaknuti ljubitelje umjetnosti na unaprjeđenje vlastitih talenata i osobni razvoj. Smjestili smo se u samom centru grada, na adresi Pierottijeva ulica 1', najavljeno je u priopćenju Divan Teatra. Navedeno je da nude dramske radionice, pjevačke radionice, radionice kreativnog pisanja
'U budućnosti želimo potaknuti mlade ljude na umjetničku suradnju u profesionalnim projektima raznog kazališnog izričaja', poručuju iz Divan teatra.
Christian Jalžečić
Christian Jalžečić rođen je u Francuskoj 10.6.1993. Prije studija kazališne režije i radiofonije na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu studirao je povijest i filozofiju na Hrvatskih studijima Sveučilišta u Zagrebu. Od dvadesete godine radi kao dramski pedagog u kazalištu Knap s čijim grupama osvaja nagrade u Hrvatskoj i inozemstvu. Svoje znanje i vještine usavršavao je asistirajući profesionalnim kazališnim redateljima (Georgi Paro). U suradnji sa dramaturginjom Doroteom Šušak režira predstavu ‘Sakrij se negdje daleko. Do smrti’, u produkciji umjetničke organizacije Arterarij. Jedan je od osnivača Divan Teatra u kojem nastavlja s dramsko pedagoškim radom. Član je Hrvatskog društva dramskih umjetnika (HDDU), kao i česti gost na okruglim stolovima Lidrana i sličnih festivala. U slobodno vrijeme bavi se pisanjem scenarija i režiranjem glazbenih spotova, a svoje vještine usavršava na raznim masterclass radionicama i tečajevima.
Morana Foretić
Morana Foretić rođena je u Zagrebu 12. travnja 1978. godine, gdje je završila Klasičnu gimnaziju pa potom upisala i diplomirala kazališnu režiju i radiofoniju na Akademiji dramske umjetnosti. Osim kazališnom režijom, bavi se dramskom pedagogijom - s osobitim naglaskom na prakse temeljene na psihodramatskim postupcima i unutrašnjem razvoju, te dugi niz godina kao dramaturg i scenarist piše za kazalište, film i televiziju.
Vid Ćosić
Vid Ćosić, rođen 21.9.1993., student je na diplomskom studiju glume na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Preddiplomski je završio 2020. godine u klasi Bukvić/Šarić-Kukuljica ulogom Fredera u komadu Bolest mladeži Frendinada Brucknera. Prije upisa na Akademiju godinama je bio polaznik dramskih skupina i amaterskih grupa s kojima je bilježio odlične rezultate na festivalima amatera. 2015. dobio nagradu za najboljeg amaterskog glumca u Zagrebu na Festivalu zagrebačkih kazališnih amatera. Istaknutija uloga koju je dosad igrao je ona Grge Hohnjeca u seriji Horvatovi. Od televizijskih projekata radio je i seriju Počivali u miru i imao kratke epizodne uloge u nekoliko hrvatskih sapunica. Želja mu je baviti se pedagogijom, posebice u kontekstu glume. Veseli se svoju ljubav prema kazalištu i glumačkom izričaju prebaciti na neke nove generacije.
Denis Bosak
Rođen je u Zaboku 1992. godine, nakon završene opće gimnazije u Zlataru seli u Zagreb na studij. Dvije godine studira na FFZGu (arheologija i indologija). 2013-te upisuje glumu na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, gdje je i diplomirao pet godina kasnije. Kazalištem se bavi kroz cijelu osnovnu i srednju školu kao polaznik mnogih dramskih studija. Paralelno sa studijem glume volontira kao asistent dramskom pedagogu u dramskim učilištima. Kao dramski pedagog radi od 2018. godine. Osim što sinkronizira brojne crtiće (Netflix, Kockica, Nickelodeon), pojavljuje se na kazališnim daskama u mnogobrojnim predstavama za djecu (Mala Scena, Teatar Tirena, mnogobrojni festivali, edukativne predstave…) i odrasle (HNK Varaždin, Umjetnička organizacija SKOP…), kao i na malim ekranima (Crno bijeli svijet, Ko te šiša…) i na velikom platnu (Za ona dobra stara vremena).
Vini Jurčić
Rođena je u Zagrebu 1995. godine. Od 6. god. sudjeluje u profesionalnim predstavama kazališta Gavella i Zkm. 12 godina pohađala je dramski studio ZKM-a, a 6 godina se izuzetno aktivno bavila latino-američkim i standardnim plesovima, bila u reprezentaciji te sa svojim plesnim partnerom predstavljala Hrvatsku na međunarodnim natjecanjima i europskim prvenstvima. U tim godina vodi i HRT-ovu emisiju Puni krug, a kasnije i Školski sat. Po završetku srednje škole (2.gimnazija) upisuje glumu na ADU u Zagrebu. Diplomirala je s ulogama Titanije i Hipolite iz Sna Ivanjske noći u klasi Krešimira Dolenčića. Tijekom i nakon studija redovito je glumila u predstavama kazališta Exit, Komedija, Hnk Varaždin, Trešnja, Žar ptica, kazališta Marin Držić u Dubrovniku, Histrionima, na Dubrovačkim ljetnim igrama, kazališta Smješko. Za ulogu Lotte u Blizankama, 2019. dobila je nagradu hrvatskog glumišta, a na filmu je debitirala s glavnom ženskom ulogom u filmu Za ona dobra stara vremena, Eduarda Galića. Zagrebačka publika najviše ju prepoznaje po ulozi Manduše u predstavi Kći Lotršćaka na Histrionskom ljetu na Opatovini.
Buga Marija Šimić
Buga Marija Šimić diplomirala je solo pjevanje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u klasi red.prof. Cynhtie Hansell Bakić. 2018. završila je specijalizirani magisterij - smjer opera na Sveučilištu u Bernu. u klasi prof. Christiana Hilza. Trenutno se usavršava kod tenora Riccarda Tamure. Profesionalni debi ostvarila je u Mozartovoj operi Mitridate, re di Ponto kao Arbate u Theater Orchester Biel Solothurn u Bielu, Švicarska. U istom kazalištu odigrala je i svoju diplomsku ulogu Maturine u operi Don Giovanni, Giuseppea Gazzanige. U travnju 2014. godine osvojila je Nagradu publike na natjecanju Lions kluba koje se održalo u Rijeci. U 2015. godini osvojila je 1. nagradu na međunarodnom natjecanju Lazar Jovanović u Beogradu i 2. nagradu na međunarodnom natjecanju Bruna Špiler u Herceg Novom, Crna Gora. U 2019. godini osvojila je nagradu za najbolji ženski vokal na natjecanju Silk Road & Young Dreams u Beijingu, Kina. Osim operom, Buga se bavi i kazalištem za djecu glumeći u nekoliko predstava u kazalištu Mala scena u Zagrebu. Osim toga i autorica je prve interdisciplinarne predstave u Hrvatskoj koja spaja operno pjevanje i suvremeni ples – Leptirove pjesme.
Dorotea Šušak
Rođena je u 1996. godine u Zagrebu. završila je BA studij dramaturgije na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Trenutačno završava posljednju godinu MA studija Dramaturgije izvedbe na ADU. Paralelno privodi kraju i dvopredmetni diplomski studij antropologije i komparativne književnosti na Filozofskom fakultetu. Dobitnica je nacionalne nagrade Marin Držić za najbolji dramski tekst 2019. godine. Dobitnica je stipendije za izvrsnost u studiranju grada Zagreba za diplomski studij. Dobitnica je Rektorove nagrade za umjetnički projekt ‘Priležnici’, premijerno prikazan u kazalištu Komedija. Potpisuje koautorsku predstavu ‘Sakrij se negdje daleko. Do smrti’., te dramaturgiju predstave ‘Laboratorij: Tužne pjesme za sretne susrete’., umjetničke organizacije Arterarij. Izvršna je urednica časopisa Treća u izdavaštvu Centra za ženske studije. Članica je Hrvatskog društva dramskih umjetnika (HDDU) te Saveza scenarista i pisaca izvedbenih djela (SPID).