Kada se uhvatite kako ne možete zakopčati gornji gumb na hlačama i shvatite da već danima jedete čokoladu, masnu i nezdravu hranu, obično slijedi odluka o dijeti, a nakon toga kopate po Google ne biste li otkrili onu koja je najučinkovitija. No niste jedini, a rezultat toga je godišnja lista najpopularnijih dijeta ove godine
Ova dijeta namijenjena je 'povremenim vegetarijancima' – onima kojima je prioritet hrana na biljnoj bazi, ali također vole s vremena na vrijeme pojesti komad sushija ili piletine. Zahvaljujući uravnoteženim planskim obrocima, fleksibilnosti i cjelokupnoj zdravstvenoj dobrobiti, ova dijeta rangirana je kao šesti najzdraviji način prehrane u 2013. godini, piše Huffington Post
Riblja dijeta
Osobe koje prakticiraju ovu dijetu prakticiraju vegetarijansku prehranu s dodatkom ribe, a većina se odlučuje radi zdravstvenih prednosti ili etičkih vrijednosti. U smislu zdravlje, riblja dijeta može biti idealna, iako s vegetarijanske strane može biti nezdrava.
Voćna dijeta
Popularno se naziva i frutarian, postoji već nekoliko stoljeća, a frutarijanci jedu isključivo ili prvenstveno voće. No, ove godine prozvana je potencijalno opasnom, a ova dijeta na bazi voća poznata i kao omjer 80:10:10 popularizirana je i na društvenim mrežama, posebice na Instagramu gdje je banana bila najfotografiraniji doručak. Ova dijeta također se našla u centru pažnje nakon što je Ashton Kutcher otkrio kako je bio upravo na voćnoj dijeti kako bi smršavio za ulogu u filmu Stevea Jobsa. Nutricionisti ističu kako jedenjem isključivo voća u organizam se ne unose esencijalne masne kiseline, proteini i druge potrebne hranjive tvari.
Dijeta 'svejed'
Za razliku od mnogih drugih dijeta na ovom popisu, dijeta 'svejed' ne povezuje se ni s jednom knjigom, autorom, stručnjakom ili definiranim planom prehrane. To je jednostavno režim prehrane u kojemu se jede sve: mliječni proizvodi, pšenica, crveno meso, gluten i riba.
Okinawa
Upravo su Japanci ti koji će najvjerojatnije doživjeti stotu pa je mnogima nekako logično da će usvajanje tradicionalnog japanskog načina prehrane poboljšati šanse za duljim životom. Ali to baš i nije točno. No ta dijeta zasigurno ne može nauditi: sastoji se od svježeg povrća, tofua, cjelovitih žitarica i masne ribe, a potiče se umjerenost u svim slatkim stvarima, alkoholu i zasićenim mastima.
Ketogena dijeta
Ketogena dijeta u kojoj su glave namirnice one s visokim udjelom proteina, hrane s visokim udjelima masnoće, a zabranjene su namirnice s dodatkom umjetnog šećera ili rafiniranih ugljikohidrata. Izvorno je kreirana za osobe koje pate od kronične epilepsije. No u posljednje vrijeme slijedi je i ljudi koji smatraju kako je upravo ovaj režim prehrane dobar sustav za kontroliranje težine. U idealnoj varijanti ketogene dijete 60 posto kalorija dolazi iz masti, 35 posto od bjelančevina, a pet posto od ugljikohidrata. Takva vrsta prehrane praktično je u potpunoj suprotnosti od onoga kako se inače hranimo: 5 - 15 posto bjelančevina, 10 - 20 posto masnoće , a 65 do 85 posto ugljikohidrata. Cilj je dovesti svoje tijelo u ketozu - stanje izgladnjelosti u kojemu tijelo izgladnjelo zbog glukoze iz ugljikohidrata u prehrani proizvodi ketone u jetri. Ovi spojevi dopuštaju tijelu da masti tretira kao izvor energije, što može dovesti do gubitka težine. No ovo je zapravo medicinska terapija, a ne dijeta te je zapravo trebaju nadgledati liječnici. Kod mnogih ketogena dijeta može izazvati komplikacije, uključujući visok kolesterol i kroničan zatvor.
Velika detoksikacija
Nitko zapravo ne bi trebao prakticirati veliku detoksikaciju. Iako je 'otkrivena' prije nekoliko godina, a jedno vrijeme su je prakticirale i slavne osobe poput Beyonce. Kod detoksikacije hrana se, u cilju mršavljenja i čišćenja tijela, zamjenjuje domaćim koktelima od vode, soka od limuna, javorova sirupa i mljevene ljute papričice. Ova dijeta vrlo lako može izazvati jak osjećaj gladi, glavobolju, umor, vrtoglavicu, bezvoljnost, proljev, mučninu, ili zatvor.
Mediteranska dijeta
Vrlo popularna u posljednjih nekoliko godina, ova dijeta zdrava za srce produljuje život. Mediteranska prehrana naglasak stavlja na polinezasićene masti, svježe voće i povrće, orašaste plodove, grah i sjemenke. Ova je dijeta planiranje prehrane koje se temelji na tradicionalnim prehrambenim navikama grčkih, španjolskih, talijanskih i drugih mediteranskih kultura, a stručnjaci kažu kako poboljšava opće zdravlje.
Detoksikacija sokovima
Na prvu ova dijete može zvučati sjajno: tijelo očistite i nadoknadite mu potrebno voće i povrće konzumacijom ničega drugoga osim cijeđenog voća i povrća tijekom tri do 14 dana. Nažalost, ova je dijeta daleko od ljekovitosti. Naime, nema studije koja dokazuje znanstvene prednosti detoksikacije sokovima, a mnoge od njih sugeriraju kako baš i nije preporučljivo, jer se izgubljeni kilogrami brzo vrate, učinkom jo-jo.
Paleolitska dijeta
Poznata i kao dijeta pećinskog čovjeka ili dijeta iz kamenog doba bila je najtraženija dijeta na internetu ove godine. Paleo dijeta zapravo oponaša ove kromanjonske prehrambene navike. Iako se stručnjaci nisu još do kraja izjasnili je li dobro jesti poput naših pretpovijesnih predaka, postoje neki savjeti koje svi mogu preuzeti iz popularno nazvane dijete paleo, kao što je konzumacija cjelovitih namirnica, izbjegavanje hrane od rafiniranog šećera, zajedno s brašnom i prerađevinama.