Boris Banović razgovarao je s Mirnom Hajnic iz Fitnes učilišta o novom projektu koji sufinancira Europska unija, a kojem je cilj podići svijest o anoreksiji te educirati struku i javnost o liječenju poremećaja hranjenja kroz sport kao sastavni dio zdravog načina življenja
'Brighter side of exercise' projekt je koji je odobrio i sufinancira ga Erasmus plus sport program Europske unije. Pokrenulo ga je Fitnes učilište, uz stručno savjetovanje konzultanta za EU fondove Ivana Matejaka iz Project Tailor-a, a u njemu sudjeluje i 14 zemalja članica Europske unije.
Cilj ovog programa je podići svijest o anoreksiji te utjecaju implementacije zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti u njenom liječenju.
Martina Boss i Mario Valentić jedni su od fitnes stručnjaka koji su uključeni u projekt edukacije kako bi utjecali na svijest o poremećajima prehrane i pronašli načine na koje da pomognu osobama koje pate od nekog oblika poremećaja u prehrani.
Jelena Balabanić Mavrović, predsjednica Centra za poremećaje u hranjenju BEA, istaknula je kako je cilj ovog programa spojiti sport i poremećaje hranjenja, što do sada nije bio običaj u liječenju poremećaja poput anoreksije i bulimije.
'Na sport ne treba gledati kao na neprijatelja oporavka zato što djevojke mršave i ulaze u taj ciklus mršavljenja, gubljenja kilograma, bilo kroz gladovanje, bilo kroz opsesivno vježbanje, već sport uz nadzor i stručno vodstvo može biti značajno pomagalo u oporavku', ispričala je Jelena Balabanić Mavrović tportalovom blogeru Borisu Banoviću.
Anoreksija i bulimija najviše pogađaju djevojčice i djevojke od 12 do 26 godina, a sve više od poremećaja u prehrani obolijevaju i dječaci. Zabrinjavajući podaci govore da je trenutno u Hrvatskoj minimalno 40.000 oboljelih od neke vrste poremećaja hranjenja.