PLIJENI POGLEDE

Biljka raskošnih cvjetova koja će uljepšati svaki vrt: Što morate znati o uzgoju prekrasnih dalija

06.05.2021 u 09:28

Bionic
Reading

Dalije ili kako ih negdje nazivaju georgine, prelijepe su biljke upečatljivih cvjetova koji dolaze u divnim nijansama poput bijele, žute, crvene, narančaste, ružičaste...

Ako se bojite da ste možda zakasnili sa sadnjom gomolja, ne brinite jer se dalije obično sade tek krajem travnja ili početkom svibnja kad prođe opasnost od mraza. Kako se radi o biljci koje su podrijetlom iz Južne Amerike iznimno su osjetljive na niske temperature, a cvatu tijekom ljeta.

Ove biljke jako vole sunce i potrebno im je minimalno barem 5,6 sati direktne sunčeve svjetlosti.

Kako bi dobro uspijevale, bitno je da iskopate malo veće rupe i gomolje zatrpajte s kompostom uz dodatak sitne zemlje ili pijeska, a stručnjaci ističu kako ih je najbolje posaditi u grupama.

Dobro je pregledati gomolje ako si bili uskladišteni tijekom zime, a komade koji nisu više dobri odrežite.

Prilikom sadnje vodite računa da stabljika mora ostati izvan zemlje pa obavezno ostavite nekoliko centimetara stabljike na biljki jer inače neće propupati sljedeće godine. Tijekom rasta dalije formiraju gomolj, pa se druge godine ne moraju sijati već se sadi gomolj.

Ako živite gdje će tlo biti mokro i zimi bude dosta mraza, onda se vrijedi potruditi oko ovih lijepih biljaka te gomolje izvaditi prije hladnih mjeseci.

Prilikom vađenja gomolja na jesen pazite da ig ne oštetite i pohranite ih u negrijanu prostoriju na suho i hladno, ili posadite u tegle pa ostavite na suhom i hladnom mjestu.

Kako to izvesti na pravilan način? Pažljivo ih iskopajte, odrežite rastuće stabljike, a zatim ih ostavite da se suše naopako, tako da se vlaga koja preostane u stabljikama može ocijediti. Kad se gomolji lijepo osuše, odložite ih za zimu.

Treba reći da je vlaga ovdje veliki neprijatelj stoga koristite plastične kutije s rupama na sve četiri strane i podnožju kako bi gomolji bili potpuno prozračeni. Ako se nalaze u negrijanoj šupi, dobro je prekriti ih nekim novinama kako biste spriječili da stradaju od vlage i mraza. Ne savjetujemo ostavljanje gomolja u zemlji jer će postepeno biljka postati neproduktivna i bez cvjetova. Ukoliko pak sadite dalije iz reznica, preporučuje se da ih ostavite u zemlji što je duže moguće kako bi se razvili gomolji.

I dodatni savjet: gomolj dalije se ne smije prepoloviti poput npr. gomolja krumpira! Gomolj ne zalijevajte odmah nakon sadnje već tek nakon štp se pojavi zeleni izdanak iz zemlje počnite s redovitim zalijevanjem biljke.

Nakon što niknu biljčice zalijevajte ih nekoliko puta tjedno, posebno za vrijeme vrućih dana kada će biljke usljed vrućine klonuti. Visoke dalije pričvrstite za drvene štapove kako se ne bi slomile.  

I redovito uklanjajte uvele cvjetove i slomljene zelene dijelove kako bi poboljšali cvjetanje tijekom sezone.