ZUJAVI NAPASNICI

Kako se riješiti dosadnih osa dok boravite na otvorenom

16.08.2018 u 09:56

Bionic
Reading

Bilo da se radi o pikniku ili objedovanju na balkonu, užitak boravka na svježem zraku mogle bi vam pokvariti ose. Stručnjakinja za ove leteće napasnike otkrila je najučinkovitije načine s kojima ih za vrijeme jela možete držati na distanci

Britanska stručnjakinja za ose, Seirian Sumner, napominje kako je upravo kolovoz mjesec u kojem su ose sklonije gnjaviti izletnike, jer je to period kad završavaju s othranjivanjem svojih ličinki.

Sumner ukazuje na potencijalne opasnosti postavljanja slatkih zamki, otkriva da ih ne privlače samo naše poslastice, nego i miris mesa, te nudi savjete kako ih držati podalje od hrane.

Ne upotrebljavajte zamke sa slatkim mamcima

Internet je pun savjeta za postavljanje zamki sa slatkim mamcima poput džema ili soka, no Sumner napominje kako su puno učinkovitije zamke s pivom, ali i upozorava na vrlo visok rizik koji nosi ova strategija borbe protiv osa.

'Pivske zamke postavljaju pčelari u blizini košnica kako bi namamili u njih ose i spriječili ih u pljački pčelinjih kolonija', kaže Sumner i upozorava da je moguće da će takva zamka namamiti ose podalje od vas, ali je vjerojatnije da će ih namamiti izdaleka u vašu okolinu.

Ose ne dolaze samo po šećer

Ose će se rado počastiti vašim slatkim poslasticama krajem ljeta, objašnjava Sumner, kad prestanu loviti insekte kojima hrane svoje mlade mesoždere. No dok ih još uvijek hrane, zanimljiviji će im biti vaš sendvič sa šunkom nego slatki sok ili kroasan s pekmezom.

'Pri kraju ljeta, otprilike tjedan dana prije nego što se pojave kao odrasle ose, larve se učahure. Kad nema više ličinki za hraniti, ose radilice imaju u koloniji manje posla i to je period kad nas najviše gnjave', objašnjava Sumner.

Pokrivajte hranu

Hranu koju držite na otvorenom obavezno pokrivajte kako bi zadržali ose podalje od sebe. Koristiti mogu i mrežasta pokrivala, jer iako će ose moći namirisati vašu hranu, pristup i uživanje u njoj bit će im onemogućen.

Pokušajte ostati mirni

Najčešći odgovor na smjelu osu koja se usudila suviše približiti je vikanje i nasumično mahanje rukama, a najučinkovitije bi zapravo bilo ostati miran.

'Ostanete li mirni, osa vas neće doživjeti kao prijetnju. Počnete li mahati prema njoj, veća je vjerojatnost da će vas ubosti', savjetuje Sumner.

Zarobite prvu osu koju uočite

Ose su timski igrači i kad neka od njih pronađe hranu vrlo brzo će to dojaviti svojoj obitelji koja će nepozvana doći na vašu gozbu.

'Najbolje što možete napraviti kad uočite prvu osu je zarobiti je. Riječ je o izviđaču koji bi vrlo vjerojatno brzo regrutirao i druge ose. Poklopite je šalicom ili čašom i ostavite dok ne završite s obrokom. Kad završite s jelom, nikako je nemojte ubiti nego je pustite', apelira Sumner i upozorava na ogromnu važnost insekata u ekosustavu.

RASKOŠ PRIRODE

Pogledajte zadivljujuće boje i oblike kukaca izbliza

Pogledaj galeriju

Manje poznate činjenice o osama

Ose nisu samo crno-žuti napasnici s piknika, i riječ je tek o djeliću vrste. Postoji više od tisuću vrsta društvenih osa i preko 150 tisuća samotnih i parazitskih osa, a po broju vrsta i njihovoj različitosti među kukcima zauzimaju drugo mjesto.

Među ljudima je uvriježeno mišljenje da su ose beskorisne, što je potpuno pogrešno, jer usluge koje pružaju u našem okolišu i poljoprivredi su izuzetno važne za ekosustav.

Za druge insekte, među kojima su i štetnici koji uništavaju usjeve u poljoprivredi, ose su grabežljivci ili paraziti. Ose grabežljivci hrane se lisnim ušima sa stabljika rajčice i gusjenicama sa salata, kao i brojnim drugim štetočinama s usjeva. Parazitske ose polažu jaja u gusjenice i druge insekte, a kad se izlegu jedu svog domaćina i tako ga ubijaju.

Njihova je uloga u kontroli štetočina toliko značajna da postoje ogromni proizvodni pogoni za uzgoj osa koje se upotrebljavaju kao biokontrola u poljoprivredi. Svijet bez osa brzo bi preplavili štetni insekti.