Mislite da nema razlike između timijana i majčine dušice? E pa razlika postoji, čak na prvu ne toliko u izgledu i mirisu koliko u okusu
Oboje su iz roda Thymus, timijan punim imenom Thymus vulgaris, a majčina dušica Thymus serpyllum. Naoko vidljiva razlika između timijana i majčine dušica jest to što timijan raste uspravno, a majčina dušica puže. To na tržnici nećete baš uočiti budući su obje gusto posađene u tegli i habitus im ne dolazi do izražaja, ali promotrite bolje – ako stabljičice stoje uspravno, u rukama držite timijan; ako se povaljuju prema rubovima tegle k’o da su lagano sjele, držite majčinu dušicu. Također, timijan ima nešto uže listiće, lagano savijene prema dolje pa ako budu jedna do druge, lako ćete uočiti razliku, piše Željka Kolak na svom blogu Moj balkon
Osim toga, timijanu iz pazušca listića rastu izbojci novih grančica, a majčina dušica ima tek listiće na kraćim peteljkama, a iz polegnute stabljike, odnosno vriježe, izbijaju uspravne mlade stabljičice.
Što ste to točno kupili, saznat ćete u ljeto, kada vaša biljčica počne cvasti. Timijan cvate bijelim ili lagano ružičastim cvjetićima, a vjenčić je tamno ružičaste boje (oni pri vrhu listići prije cvjetića). Majčina dušica cvate tamnije ružičasto i cvjetići su koncentriraniji pri samom vrhu stabljike. Razliku u aromi teško je opisati jer mirišu vrlo slično, a što se tiče okusa, majčina dušica ima nekako gorči okus od timijana. Upravo iz tog razloga timijan koristimo u kuhinji. Timijan ima tri puta jači okus od svježeg, a okus mu se razvija pri višim temperaturama pa je super kuhati s njim. To je dobro znati zato što neki začini, kao na primjer bosiljak, gube aromu pri visokim temperaturama.
Budući da se radi o istom rodu, svojstva obiju biljaka vrlo su slična; jako su ljekovite, uglavnom se koriste za liječenje tegoba dišnih puteva, antiseptici su što znači da ih treba konzumirati za prevenciju bolesti. Pijte čaj od majčine dušice i jedite hranu začinjenu timijanom i prštat ćete od zdravlja!
Kako ih saditi?
Receptura za sadnju ili sjetvu slična je kao i za bosiljak. Drenaža, ne prebogato tlo i puno sunca te zavjetrina. Ako kupite gotovu biljku, svakako je razdijelite. Ako vam malo sporije krene, ne brinite, timijan je pomalo ćudljiva biljka; voli tu i tamo zaspati. Nije previše agresivan, tako da ga slobodno kombinirajte s drugim začinima ili ukrasnim vrstama koje također nisu agresivne. Na primjer, možete s bosiljkom, ali na razmak 20 do 25 cm. Ako ih presađujete odrasle, možete ih saditi na razmak 15 cm. Timijan može prezimiti ako je sklonjen od vjetra i mraza, a temperature ne odu u negativni nedogled, međutim starošću biljka gubi svoju aromatičnost. Miris timijana odbija gamadi, iako nažalost današnje gamadi ne poznaju pristojnost. Bit će da su razvile neku vrstu čepića za nos jer ih više ništa ne može odbiti.
Ne zalijevajte ga previše, ne voli vlagu. I to je to, uživajte u svom timijanu, trgajte ga ili režite i kuhajte s njim, a ako ga želite spremiti za zimu, berite ga u ljeto dok cvate, gornju polovinu stabljike, objesite naopačke na suho mjesto, najbolje na lagan propuh, i kad je potpuno suh, spremite u staklenku ili keramičku posudu.