Procjenjuje se da je 2011. izvan Koreje bilo desetak tisuća restorana koji nude korejsku kuhinju, danas ih je više od 60 tisuća, a šest od 10 globalnih posjetitelja restorana jelo je u barem jednom korejskom restoranu izvan Koreje. Možda se iz naše perspektive (u Zagrebu postoje samo dva korejska restorana) čini čudnim, ali korejska kuhinja postaje sve popularnija širom svijeta
Korejska hrana ima bogatu povijest. Proizašla je iz drevnih polunomadskih tradicija, cvjetala u kraljevskim kućama i hramovima, transformirala se tijekom stoljeća društvenih i političkih promjena te konačno kulminirala raznolikim okusima prožetim jelima koja se danas poslužuju u korejskim restoranima.
Iako danas najviše korejskih restorana u Europi posluje u Francuskoj, ocjene u restoranskim vodičima pokazuju da se najkvalitetnija korejska hrana nudi u – Londonu. Taj je grad blagoslovljen sve većim brojem nevjerojatnih korejskih restorana, među kojima se ističe Sollip, 2022. nagrađen Michelinovom zvjezdicom, što nije česta pojava u svijetu etničkih restorana.
Sollip (ime potječe od korejskog izraza za 'iglice bora') vodi bračni par Woongchul Park i Bomee Ki u četvrti Bermondsey na jugoistoku Londona. Njegovi vlasnici i chefovi njeguju novi izraz korejske kulture i kuhinje prevodeći je na britanski gastronomski jezik, blizak gradskoj sceni restorana. Naime, meni Sollipa uključuje britanske namirnice, uz tradicionalne korejske sastojke kao što su gamtae (vrst morske alge, koja je svojim bogatim mirisom i svilenkastom teksturom osvojila gurmane širom svijeta) i ulje od sjemenki perille (zeljasta biljka slična bosiljku) i reinterpretira ih rabeći klasične francuske tehnike i moderni senzibilitet.
Degustacijski meniji u Sollipu, devet sljedova za večeru i četiri slijeda za ručak, nastali su kao suradnja Woongchula (nekad je radio u slavnim restoranima The Ledbury i Koffmann’s) i Bomee, klasično školovane slastičarke (radila je u The Arts Clubu). Sinergija para ogleda se u ravnoteži naslijeđa i tehničkoj preciznosti. I dok korejski okusi caruju u svakom jelu, podjednako su prisutni i klasični europski, osobito francuski utjecaji, kulinarski stil koji su Woongchul i Bomee zavoljeli i svladali obukom na kulinarskom učilištu Cordon Bleu u Londonu, gdje su se i upoznali.
Park je prije kuhao u tako cijenjenim kuhinjama kao što su one restorana Koffmann's i The Ledbury, a potom se vratio u Koreju i preuzeo mjesto sous chefa u restoranu Milieu hotela Haevichi, prvog fini dining restorana u Jejuu, najvećem gradu istoimenog otoka. Nakon godinu dana unaprijeđen je u glavnog chefa odjela za istraživanje i razvoj za čitavu restoransku grupaciju. S druge strane, Ki se usredotočila na slastičarstvo, te radila kao slastičarka u The Arts Clubu u Londonu, prije negoli se i ona vratila u Koreju, na poziciju glavnog slastičara restorana Milieu.
Sva ta iskustva para rezultirala su stilom potpuno jedinstvenim za Sollip, delikatnim jelima koja imaju toplinu domaće kuhinje, ali su ujedno i osebujna, a posebno ih krasi elegancija na tanjuru. Uz slastičarske tehnike, fermentacija je također sastavni dio rada kuhinjske ekipe. Kimchi, sastojak koji budi nostalgiju i sjećanja na dom, rade sami na temelju starog obiteljskog recepta.
Za ilustraciju, meniji popisuju jela kao što su Tartlet s goveđim tatarskim biftekom, gochujangom (fermentirana slano-slatka pasta od crvenog čilija) i tartufima, zatim Tarte tatin od bijele rotkve s prženim ječmom, pečenim krumpirom i spaljenim sijenom, Bijele šparoge s kimchi romescom i maltaiseom (hollandaise od krvave naranče), Mladi golub s roštilja s rabarbarom, jangajjijem (ukiseljeno povrće u umaku od soje) i stout pivom.
I dok se namirnice za Sollip uglavnom nabavljaju u Ujedinjenom Kraljevstvu, mnogo posebnih sastojaka stiže od malih manufakturnih proizvođača diljem Koreje, kao što su određene vrste morskih algi (dashima i gamtae), makgeolli (fermentirano korejsko rižino vino), ulje sjemenki perille i yuza (korejska sorta yuzua).
Uz degustacijske menije nudi se sparivanje s vinima te vina na čaše, pretežito ona francuska i uopće europska. Alternativno, tu je i sparivanje s bezalkoholnim pićima – eklektični izbor čajeva i kombucha, te kava, kombucha brew i juniper & berry fizz.
Sollip krase topli, svijetli tonovi i minimalistički elementi dizajna interijera, tipični za suvremeni korejski dizajn koji slavi 'ljepotu'. Prostor, odmah po ulasku izaziva osjećaj smirenosti i omogućuje usredotočenje gosta na hranu. Tu su i ukrasni korejski onggi lonci, koji se rabe za čuvanje kimchija i pomoć pri procesu fermentacije, kao i tradicionalne tkanine.
Dio Sollipovog identiteta formiran je putem bliskih odnosa s korejskim obrtnicima iz različitih područja, od keramike do stolarije i suknarstva. Većina posuđa u restoranu potječe iz korejskih manufakturnih keramičarskih radionica.