BEZVREMENSKA ELEGANCIJA

Luksuzno i pristupačno: Grand Ferdinand - hotelski dragulj u kruni bečkog Ringa

12.03.2023 u 16:19

Bionic
Reading

'Moja je volja…', tim je riječima 1857. car Franjo Josip započeo ukaz za gradnju Ringstrasse, kružne ulice oko najužeg središta Beča. Čim je 1865. dovršen danas popularni Ring, plemstvo i bogati građani počeli su graditi raskošne palače uzduž tog veličanstvenog bulevara, koji je ubrzo dobio nadimak 'Lord prstenastih ulica' i upisan na popis svjetske kulturne baštine

Točno 150 godina poslije otvorenja Ringa Florian Weitzer je 2015. otvorio vrata jedne nove gradske institucije na adresi Schubertring 9, pod primjerenim imenom Grand Ferdinand Hotel, a sve u namjeri da oživi bečku eleganciju najsjajnijih dana Ringstrasse.

Uopće ne čudi da je Weitzera privukla Ringstrasse. Taj autor vrlo osebujnih i inovativnih hotela oduvijek je na bečku scenu želio dovesti novi glamurozni hotel po prihvatljivim cijenama. Sa svojih 188 soba i tri restorana, Grand Ferdinand, smješten u samome središtu Beča, kombinira ljepotu i užitke prošlih vremena s najudobnijim suvremenim blagodatima, pobire titule u različitim kategorijama među okolnom konkurencijom, od kojih nimalo nevažna nije ona najpovoljnije cijene za hotel s pet zvjezdica, od 174 eura za dvokrevetnu sobu.

Iznimno skladnu cjelinu tu krase ekstravagantni detalji - od vrtne oaze i raskošnih kristalnih lustera do otvorenog bazena na krovu (jedini takav u središtu Beča) i tri restorana – klasični Meissl&Schadn i demokratični Gulasch&Champagne u prizemlju te Grand Étage na posljednjem katu. Sve zajedno, atrakcije koje su zgradu neobične povijesti pridružile tradicionalnim ljepoticama s Ringa.

Na mjestu gdje se danas nalazi Grand Ferdinand nekad je stajala prekrasna palača, uništena tijekom posljednjih dana Drugoga svjetskog rata. Mjesto je bilo prazno do 50-ih, kada je izgrađena zgrada s uredima jedne štajerske tvrtke. Kad je ona iselila, u zgradu je ušao ured austrijske tajne službe. Na koncu, zgrada je došla u privatno vlasništvo, a vlasnici su je namijenili za hotel.

  • +16
Grand Ferdinand Hotel - Beč Izvor: Grand Ferdinand / Autor: Promo

Tu je na scenu stupio Florian Weitzer, pa se njegova ideja o novom luksuznom hotelu na Ringu počela pretvarati u stvarnost. Fasada zgrade, 'zlatni' ulaz i mramor u predvorju Grand Ferdinanda zaštićeni su spomenik kulture, ali sve osim toga prilično je izmijenjeno da bi se zgrada mogla preobraziti u suvremeni hotel. Gradnja je počela u proljeće 2014. i dovršena godinu poslije, točno na vrijeme za proslavu jubileja Ringstrasse.

Dakako, odluka vlasnika nije bila slučajna, jer se Grand Ferdinand nalazi na najelitnijem potezu Ringa, nastavku Kärntner Ringa, gdje je zgusnuto najviše legendarnih bečkih hotela, poput Imperijala, Bristola, Grand Hotela Wien, Korsa, Ritz-Carltona… Danas je Grand Ferdinand jedini hotel na Ringu u austrijskom obiteljskom vlasništvu, jer su svi ostali podružnice velikih hotelskih lanaca. Pedantni čitatelj tu bi mogao skrenuti pozornost na činjenicu da je i Hotel Sacher u obiteljskome vlasništvu, ali on se zapravo ne nalazi na Ringu, već u Philharmonikerstraße.

Sobe u Grand Ferdinand Hotelu podijeljene su u pet kategorija, a svaka je uređena vrlo elegantno, sa svime što zahtijeva suvremeni komfor, ali i detaljima koji cjelini daju dušu. Primjerice, prekidači i utičnice su keramički (dizajn s konca 19. stoljeća), a debele staklene pregrade tuša podsjećaju na podrijetlo zgrade iz 50-ih. Koncept boja u sobama uklapa se u elegantnu međuigru starinskih oblika zaglavlja kreveta i okvira ogledala u bijeloj boji, tamnih parketa na podu i toplih sivih tonova zidova.

Okrugli kožni okviri ogledala iznad umivaonika (kupaonice su integrirane u sobe) klasični su dizajn tvrtke Gubio, izrađen u stilu modernističkog arhitekta i dizajnera interijera Jacquesa Adneta, dok detalji poput sklopivih bijelih drvenih sjenila na prozorima skladno upotpunjuju kompoziciju.

Hotelski apartmani na najvišem katu već su čitava simfonija luksuznih elemenata. Zbog smještaja na sedmome katu, domaćini ih nazivaju i 'sedmim nebom', što nije nimalo pretjerano, kad se uzme u obzir da imaju i secesijskim ogradama oivičene privatne terase, s kojih se pruža fascinantan pogled na Ringstrasse i bečke krovove. Iz 103 četvorna metra prostranoga Grand Suitea, s walk-in ormarom i terazzo podom kombiniranim s parketom, pogled seže čak i do Riesenrada u Prateru, a apartman ima i privatni pristup krovnoj terasi na Grand Étageu.

Grand Etage, raskošni krovni kat čiji prozori s jedne strane gledaju na središte Beča i Stephansdom, a terasa s druge strane pruža savršen pogled na Ringstrasse i gradsku panoramu od Riesenrada, preko dvorca Belvedere do Schwarzenbergplatza i Karlskirche, otvoren je isključivo za hotelske goste (tu se služi raskošni doručak) i članove kluba. Na toj etaži nalazi se i restoran s međunarodnom kuhinjom te mali otvoreni bazen, iz kojega kupač može uživati u pogledu na panoramu Beča.

'Sve svoje hotele nastojim lišiti dosade i bezrazložne staloženosti. Umjesto toga, posežem za tradicionalnom ljepotom i različitim užicima, da bih stvorio ozračje bezvremenske elegancije. Tu sam nastojao podsjetiti na eru Ringstrasse, doba kada se Beč pretvorio u sofisticirani europski grad', zaključuje Florian Weitzer.