Zaboravite ideju da se debljamo kada smo potišteni i nesretni. Novo istraživanje tvrdi: kilograme nabacujemo kad smo veseli
Je li vam se ikada dogodilo da ste pokušali navući svoje traperice i smijali se što morate leći na leđa da biste ih zakopčali? Koga briga što ste se malo popunili? To je samo par kilograma viška zbog kojih bi vas u nekim starijim vremenima smatrali raskošnom ljepoticom. Ne smeta vam kako izgledate izvana, jer se iznutra osjećate dobro. Jedete i uživate u hrani bez grižnje savjesti? Čista sreća i čisti užitak?
No ne događa se to samo vama. Iako smo najčešće uvjereni da ćemo za čipsom i čokoladom posegnuti kad smo potišteni, nova istraživanja pokazuju da bi radost mogla biti krivac za naše debljanje. Studija koju je proveo tim psihologa sa Sveučilišta u Maastrichtu otkriva je čak 75 posto populacije pripada vrsti ljudi čije raspoloženje utječe na prehranu pa će vjerojatno uzimati više kalorija kada su sretni nego kad su tužni ili potišteni, piše Mail Online.
U eksperimentima na nizozemskom sveučilištu volonterima su prikazivani isječci iz filmova i TV serija, koji su mogli izazvati pozitivno, neutralno ili loše raspoloženje.
Pozitivno raspoloženje izazvali bi isječci iz serije 'Mr. Bean' i film 'Kad je Harry sreo Sally'. Neutralno raspoloženje postignuto je dokumentarcem o ribolovu, a za negativno raspoloženje predložen je isječak iz filma 'Zelena milja' kada je izvršena egzekucija nad nevinom zatvorenikom Johnom. Ispitanicima je odmah po gledanju isječka ponuđena hrana (čips i čokolada) te je bilježeno koliko su kalorija unosili nakon svake scene.
Ispitanici koji su ranijim psihološkim testovima bili klasificirani kao osobe na čiju prehranu utječu emocije, jeli su više nakon pozitivnih isječaka nego nakon negativnih. Znanstvenici su zaključili kako njihovi rezultati ističu jak utjecaj pozitivnih emocija na prejedanje, koje se često previđa.
Ako ste u ovoj skupini, apetit će vam se smanjiti kad ste pod stresom. Kad ste tužni i usamljeni, posegnut ćete za čokoladom, ali vjerojatno samo na nekoliko dana. Kad ste stvarno sretni, jest ćete više i ne uvijek zdravo. Jer, koga briga što se debljate – samo jednom se živi?!
'To je poznat uzorak', kaže psihologinja dr. Christy Fergusson za Mail Online. 'Postoje dva vrlo različita mehanizma koji se događaju jedemo li kada smo sretni i jedemo li kad smo tužni. Kada se osjećamo loše ili nam je dosadno, jedemo kako bi došlo do fizioloških promjena. Hrana nam daje šećer serotonin koji privremeno podiže naše raspoloženje. Kada smo opušteni i sretni, ne razmišljamo o kalorijama. Ne razmišljamo što bismo trebali jesti, hoćemo li se udebljati, jer je hrana veliki izvor užitka.'
Drugim riječima, kad smo sretni ignoriramo glas koji nas upozorava da ne bismo trebali nešto jesti i pomaže nam da uživamo u trenutku.
'Ne postoji slavlje – rođendan, vjenčanje, petak navečer – koji ne uključuje hranu. Uživanje u hrani bez brojanja kalorija ili osuđivanja samog sebe zdrav je dio uživanja u životu', objašnjava psihologinja Linda Papadopoulos.
'Kad smo sretni, naše je samopouzdanje visoko, jer smo svjesni da nekoliko kilograma viška ne čini razliku. To je razlog zašto se partneri u sretnim vezama često debljaju', kaže Papadopoulos. 'Kada vas netko voli i prihvaća onakve kakvi ste, ne smeta mu što ste se udebljali par kilograma.'
Brojna istraživanja pokazuju da se žene udebljaju u braku. Kilogram više ili manje, tko će vam zamjeriti.