ČEST PROBLEM

Nikako se ne možete dobro naspavati? Možda i vi radite neke od ovih pogrešaka

07.11.2020 u 10:52

Bionic
Reading

Poremećaji spavanja danas nisu nažalost nikakva iznimka, a mnoga su istraživanja pokazala kako veliki broj ljudi ne može ostvariti preporučenu količinu sna

Živimo u vrlo stresnim vremenima koja su dodatno pogoršana i globalnom pandemijom koja traje već mjesecima, pa ne čudi kako mnogi imaju problema s nesanicom ili manjkom kvalitetnoga sna.

Ako ste i vi među njima, trebali biste pripaziti i na ovih nekoliko vrlo čestih pogreška koji mnogi rade, a možda ih nisu ni svjesni no možete ih lako i sami riješiti.

1. greška: Kontinuirani manjak sna

'Još samo da pogledam ovo na Netflixu', pa izgubite osjećaj za vrijeme - opet idete na počinak debelo iza ponoći. Oprez jer oni koji kontinuirano spavaju premalo itekako dugoročno štete svome zdravlju. Neke studije su čak u vezu dovele nedostatak sna s ozbiljnim bolestima kardiovaskularnog sustava.

Rješenje: Stručnjaci upozoravaju kako bi barem sedam sati sna trebao biti pravilo jer se inače tijelo navikne na manje sna. Stvorite raspored spavanja i odlazite u krevet svaki dan u isto vrijeme. Smartfonima, tabletima i sličnim omiljenim gadgetima nikako nije mjesto u spavaćoj sobi ili krevetu, jer oni mogu poremetiti ciklus spavanja. Opuštajući rituali ili meditacija mogu vam pomoći.

2. greška: Neodgovarajuća temperatura

Temperatura u spavaćoj sobi itekako može utjecati na san. Previsoka ili preniska temperatura u prostoru u kojem spavamo su vrlo važne za kvalitetan san.

Rješenje: Idealna temperatura je oko 18 stupnjeva. Ljeti uvijek navucite zastore ili uz pomoć klime smanjite temperaturu, a zimi nemojte pregrijavati prostor i birajte posteljinu od prirodnih tkanina kako se ne biste preznojavali.

3. greška: Večernje konzumiranje alkohola

Uvjereni ste kako vam čaša vina ili piva mogu pomoći da lakše zaspite? U zabludi ste. Iako konzumiranje alkoholnih pića može izazvati pospanost, u konačnici izaziva nemiran i nekvalitetan san bez potrebnih faza dubokoga sna koji su bitni i za fizičku i mentalnu regeneraciju.

Rješenje: Vrlo jednostavan savjet je da ne pijete alkohol navečer ili ga smanjite na najmanju moguću mjeru. Umjesto čaše vina navečer, popijte biljni čaj (bez kofeina) ili malo toplog mlijeka jer imaju umirujući učinak.