UŠTEDITE VRIJEME I NOVAC

Ovo su najčešće greške koje radimo kod čišćenja doma

22.04.2017 u 11:59

Bionic
Reading

Nakon hladnih i kraćih zimskih dana vrijeme je sunčanije i veselimo se proljeću, ali isto tako znamo da je došao trenutak za veće pospremanje doma i čišćenje. Planirate li žrtvovati vikend za generalno uređenje doma, savjeti stručnjaka o tome kako biti što efikasniji i uštedjeti vrijeme itekako su korisni. Osim toga, korisni su i oni za redovno čišćenje jer ćete idući put imati manje posla

Pranje prozora

Ovo je možda prvi zadatak koji treba obaviti jer nakon što obrišete okvire prozora s vanjske i i unutarnje strane pa očistite karniše ili kutije u kojima su rolete, bit će puno prašine i sitne prljavštine. Jedino upozorenje ljubitelja čistog i mirisnog doma glasi da prozore ne perete kada je sunčan dan jer se tada sredstva na staklu jako brzo suše i ostat će tragovi. Kada vratite čiste i mirisne zavjese pa primijetite tragove na staklima, bit će vam žao zbog uzaludnog truda.

Izbjegavajte vlažne krpe

Brisanje prašine jedan je od najdosadnijih poslova pogotovo što se već za nekoliko dana čini kao da ništa niste radili. Hassle.com, profesionalna tvrtka za čišćenje koja ima i blog s mnogobrojnim savjetima, piše da je prašinu najbolje čistiti antistatičkim maramicama. One će odbijati prašinu, a kako biste spriječili nakupljanje prljavštine, namještaj na kraju prebrišite s malo vode i omekšivača.

Redovno čistite usisavač

Bilo da imate usisavač s vrećicama, bilo sa spremištem koje se prazni, treba ga čistiti čim se napuni prašinom i otpadom do dvije trećine. Vremenski je to svakih šest do osam tjedana, a usisivač će bolje čistiti i izbjeći ćete potencijalne neugodne mirise koji znaju zapuhnuti iz vrećice ili spremišta. Prilikom velikog spremanja uzmite si malo više vremena pa dobro usisajte sav tapecirani namještaj i kutove u kojima se možda nakupilo paučine.

Brisanje podova

Znamo da se bakterije lako nakupljaju u spužvicama za pranje posuđa ili to koliko je važno redovno čistiti kupaonicu, ali brišete li podove uvijek istom krpom koju nikada ne perete, bakterije ćete raznijeti po cijelom domu. Dok brišete podove krpom, možete sakupiti i do milijardu bakterija. Stoga se preporučuje prati je u perilici rublja nakon svakog korištenja i to na 60 stupnjeva, dok eksperti za čisti dom kažu da je svaka dva mjeseca treba zamijeniti.

Čišćenje mrlja

Razliveno vino i hrana koja padne na tepih ili tapecirani namještaj može dugoročno ostaviti mrlje ako ih odmah pravilno ne saniramo pa je dobro znati da ih nikada ne smijemo ribati. Tada je veća šansa da će se uvući u tkanje i ostaci će s vremenom stvoriti mrlju. Na kritično područje odmah posipajte sodu bikarbonu i lagano tapkajte papirnatim ručnicima. Pustite da se osuši i zatim usisajte.

Odvodi

Veće pospremanje kuće uključuje čišćenje odvoda jer se u njima nakupljaju ostaci i prljavština pa često znaju otpuštati neugodne mirise. Najjednostavniji način da ih očistite je usipati pola šalice sode bikarbone pa preliti s pola šalice bijelog octa. Zatim pokrijte odvod krpom na pet minuta te detaljno isperite toplom vodom.

Madraci

I oni su na popisu za veliko proljetno čišćenje, u čemu će također pomoći soda bikarbona. Posipajte sodu bikarbonu po madracu i ostavite tri do četiri sata pa dobro usisajte.