Sigurno u svom ormaru posjedujete omiljene traperice kojih se ne odričete godinama ili pak skupocjenu haljinu koju ste ugrabili na sniženju za koje bi vam bilo žao da se unište. Iako na životni vijek odjeće ponajviše utječe njena kvaliteta, postoji i nekoliko stvari koje i sami možete poduzeti da bi vam odjeća koju volite duže potrajala
Obzirom da ste osuđeni na izolaciju i sada imate više slobodnog vremena nego ikad, ne bi bilo loše organizirati ormar i vidjeti što zaista nosite, a što niste odjenuli od svoje mature. Nakon što ste to učinili i uvidjeli koji su vam omiljeni komadi, ne bi bilo loše da im odsad pa nadalje posvetite više pažnje i njege, kako bi vam što duže potrajali.
1. Pranje odjeće
Koliko god novca trošili na odjeću, uvijek biste je trebali moći oprati, a ona bi trebala to podnijeti. Zaboravite na uvjerenja da samo skupa odjeća traje jer to nije istina. Nebrojeno nam se puta dogodilo da nam se dizajnerske krpice unište u rekordnom roku, što nije bio slučaj s komadima koje smo platili stotinjak kuna.
Svima koji žele sačuvati svoju odjeću od uništavanja stručnjaci preporučuju da odjeću peru rjeđe. Mnogi odjeću peru već nakon prvog nošenja, što je pogrešno i potpuno nepotrebno, osim ako je odjeća upila neugodan miris ili je stvarno prljava.
Odjeću uvijek perite na 30 stupnjeva (osim ako niej riječ o odjeći za bebe koju je potrebno sterilizirati na visokoj temperaturi). Bilo bi dobro da odjeću tijekom svakog pranja perete u posebnim vrećicama za pranje koje sprječavaju propuštanje mikrovlakana od odjeće koja završavaju u vodi.
Također nije poželjno da odjeću sušite u sušilici, pogotovo ne vunene komade. Odjeću je najbolje otresti i objesiti na sušilo ili štrik se ona osuši prirodnim putem. Postoje i brojni sprejevi za osvježivanje odjeće koji će učiniti da vaša odjeća lijepo miriše.
2. Pohrana odjeće
Sigurno vam se dogodilo da na odjeći s vremenom pronađete rupice. Za to može biti kriva perilica, ali najčešće su krivci moljci koji se hrane nama dragom odjećom. Stoga investirajte u drvene kuglice protiv moljaca i jastučiće lavande koji će spriječiti moljce da naprave štetu.
3. Gumbi i porubi
Ukoliko je na vašoj odjeći 'otišao' porub ili vam se odšio gumb, to vrlo lako možete popraviti i sami. Sve što vam je potrebno su pristojni par škara i skromni komplet za šivanje. YouTube je odlično mjesto na kojem možete potražiti tutorijale koji objašnjavaju kako porubiti odjeću i zašiti gumb. Zapamtite da šavovi ne moraju izgledati savršeno. Važno je samo da na van izgleda dobro. Na kraju krajeva, ako i ne uspijete u svom naumu, uvijek postoji krojačica koja će to ispraviti za čas posla.
4. Poderotine
Ukoliko su se vaše omiljene traperice poderale, to ne znači da ih automatski morate baciti. Poderotine na odjeći su trenutno vrlo poželjne, no ako baš ne želite svijetom šetati poderani, na traperice uvijek možete zašiti efektni komad tkanine i na taj način ih učiniti originalnima.
Osim klasičnih zakrpa postoji i metoda shashiko, popularna u Japanu, koja podrazumijeva popravak poderotina i dekoriranje trapera različitim motivima, uzorcima i linijama pomoću bijelog konca. Isto možete učiniti služeći se koncem u bilo kojoj drugoj boji i napraviti sami cool izvezenu zakrpu.
5. Što ako komadu odjeće nema spasa?
Postoje i slučajevi kada odjeći doista nema spasa. Primjerice, kada mrlja nikako ne odlazi s majice. Tada se možete poslužiti dobrom starom tie-dye tehnikom koja je bila popularna u 90-ima.
Uništenu haljinu možete pretvoriti u top ili u suknju, a maksi haljinu odrezati na midi dužinu koja je posljednjih godina vrlo popularna. Ako je pojedini odjevni komad do te mjere uništen da nema smisla truditi se spasiti ga, uvijek ga možete izrezati na manje komade koje ćete koristiti umjesto krpe za čišćenje.